2015 Genel Seçim Tarihi

  • 13 Aralık 2014
  • 846 kez görüntülendi.

2015 Genel Seçimlerinin tarihi hakkında YSK tarafından henüz net bir açıklama yapılmamış olsa da, seçimler muhtemelen Haziran ayının ortasında gerçekleştirilecek.

2015 Genel Seçim Tarihi

Türkiye’de 1946’dan beri yapılan genel seçimler; 2015 yılında 25. kez yapılacak. 25. Dönem TBMM üyelerinin seçileceği bu seçimlerde toplamda 550 milletvekili meclise girecek. Seçimlerin öncesinde, binlerce aday adayı partilere başvurarak seçimlere girmeye çalışacak.

AK Parti, CHP, MHP, HDP, SP gibi önde gelen partiler seçim startını vermeye başladı.

ORC, ANAR, SONAR, KONSENSUS, A&G Araştırma Şirketleri, araştırmalara yaparak kamuoyunu bilgilendirmeye başlamış durumda. Seçime birkaç ay kala bu araştırmalar artış gösterecek ve belki de günde birkaç anket birden yayınlanacak. 30 Mart genel Seçimlerinde ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde de görülen bu durum, yapılan araştırmaların önemini ortaya koyuyor. Seçimlerin sonuçlarıyla ilgili seçmenlere ipuçları vermeyi amaçlayan bu araştırmalar, seçim sonucuna en yakın sonucu bulmak ve kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi Türkiye’nin en büyük 3 metropolü, 2015 genel seçimlerinin sonucunu belirleyecek iller olarak öne çıkıyor.

Genel seçim tarihi, bir erken seçim olmaz veya ileri bir tarihe alınmazsa, Haziran 2015’te gerçekleşecek.


- sponsor reklam -
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

YORUM YAZ

* Yazılan yorumların tüm sorumluluğu sahibine aittir.
* Küfür ve hakaret içeren yorumlar onaylanmayacaktır.
  * LÜTFEN YUKARIDAKİ ALANA BİR İSİM GİRİNİZ.