2017 Anayasa Değişikliği Referandumu

 • 06 Aralık 2016
 • 411 kez görüntülendi.

Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden 2017 Anayasa değişikliği konusu birçok değişkeni içinde barındıran ve birçok ayağı olan geniş bir kapsamda değerlendirilmesi gereken bir husustur.

Başkanlık sistemini öngören yeni Anayasa değişikliği paketi AK Parti ile MHP arasında yapılacak uzlaşma ile hız kazandı.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ VE TBMM SÜRECİ

Anayasanın nasıl değiştirileceğini düzenleyen 175’inci madde gereği birtakım prosedürel uygulamalar yapılması gerekiyor. 184 vekil tarafından yazılı olarak teklif edilmesi gereken değişiklik teklifinin mecliste iki defa görüşülmesi gerekmektedir.

2017 Anayasa Değişikliği Referandumu

Gündemi meşgul eden esas nokta ise teklifin kabul edilmesi şartlarıdır. Anayasa değişikliği için en az 330 milletvekili yani meclisin beşte üç çoğunluğunun kabul kararı gerekir.

REFERANDUM NE ZAMAN YAPILACAK?

2017 Anayasa değişikliği planlamaları yapılırken asıl sorulardan biri de anayasa değişikliği ne zaman gerçekleşecek sorusudur. Anayasa teklifi yılbaşı öncesi meclise sunulması planlanmaktadır. Ancak daha önce mecliste Anayasa komisyonunda ele alınacak bu öneri meclise gelmeden önce son halini alması gerekiyor. Esas soru olan 2017 referandumu ne zaman olacağı sorusu da burada açıklığa kavuşuyor. Anayasa teklifinin 330 ve üzerinde çoğunlukla geçmesi durumunda Nisan – Mayıs aylarında olacak şekilde referanduma gidilmesi planlanıyor.

REFERANDUM İÇİN 330 KİLİDİ

2017 referandumu için MHP ve AKP uzlaşmasından ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında 330 sayısının geçilebileceği ve anayasa değişikliği paketinin mecliste onaylanabileceği öngörülüyor. AKP 317, MHP ise 39 vekil ile oylamaya katılacak. Sonuç olarak iki parti toplamda 356 koltuk ile oylamaya girerek 26’dan fazla fire vermemesi halinde anayasa değişikliği paketinin meclisten geçeceği ve önümüzdeki ilkbahar aylarında referanduma gidileceği sonucu çıkartılabilir.


- sponsor reklam -
YORUMLAR (TOPLAM 5 YORUM)

 1. Süleyman Şahutoğlu dedi ki:

  Türk siyaseti 6 yıldır esatla dolaylı savaşıyor şimdi
  halka dolaylı esat rejimi dayatıyor allah sonunu
  hayır etsin

  (-1)
  1. Zaa dedi ki:

   He he

   (-1)
 2. Süleyman Şahutoğlu dedi ki:

  Halktan gizlenerek hazırlandığı için hayır

  (0)
 3. erdemmm dedi ki:

  hayır

  (0)
 4. kural dedi ki:

  yugoslavyayı bölen anayasayanın aynısı olduğu için hayır

  (0)
YORUM YAZ

* Yazılan yorumların tüm sorumluluğu sahibine aittir.
* Küfür ve hakaret içeren yorumlar onaylanmayacaktır.