Gezici Araştırma’nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

27.12.2016
29.113
A+
A-


Gezici Araştırma Şirketi’nin son yayınladığı başkanlık sistemi anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Gezici Araştırma başkanı Murat Gezici’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre başkanlık sistemine destek yüzde 42 olurken, karşı çıkanların oranı yüzde 58 oldu. Üstelik MHP’li seçmenlerin yüzde 64,2’si de başkanlık’a karşı!

Ankete göre, sisteme referandumda “Hayır” diyeceğini belirten yüzde 58’lik dilimin yüzde 20,5’i AKP’li, yüzde 93,7’si CHP’li, yüzde 64,2’si MHP’li, yüzde 95,3’ü de HDP’li.

Gezici Araştırma'nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

Gezici Araştırma şirketinin genel müdürü Murat Gezici, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişiklik teklifine ilişkin olarak yaptıkları araştırmadan bir kısım paylaştı. Buna göre, halkın yüzde 58’i değiştirilmesi planlanan sisteme karşı çıkıyor.

Gezici, “AKP seçmeninin başkanlığa karşı olan kesimi MHP seçmeniyle aynı düşünüyor Başkanlık eşittir federasyon, federasyon eşittir bölünme görüşünde” dedi.

Murat Gezici’nin açıkladığı anket sonuçları şu şekilde:

Gezici Araştırma'nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

YORUMLAR - 133 YORUM
 1. Batur dedi ki:

  Ben referandum olursa hayır cıkacağını umut ediyorum ancak olur da evet cıkarsa artık bu kadar cahille aynı havayı solumak istemiyorum. Benim bütün mal varlığıma devlet tarafından el konulsun. El konulan cinste mallar verilsin başka bir demokratik parlamenter sistemle yönetilen ülkeden gönderin beni sizde kurtulun bende kurtulayım.

  1. Pehlivan dedi ki:

   AB ve ABD kucak açıyor koş sende vatan hainleri hep orda. Millet uyandı eski Türk milleti yok bu yüzden Ermeni Yahudi Hıristiyan lobilerin emrine bilerek veya bilmeyerek girmiş olanlar. Eskiden hükümetler devrirlerdi. Adnan menderes gibi zekalı adamları asarlardi. hani bizler cahilizya sizde evrenin uyanigi. Çoğunluk evet diyecek ve bizler cahil olacağız sizler bir avuç AZİNLİK uyanık olacak. TURKİYEDE BİRİNCİ SİNİF İNSAN OLMAK VARKEN ELİN MEMLEKETİNDE BESİNCİ SİNİF VATANDAS OLUN. Ermeni Yahudi uşağı olun. AB VE ABD TURKİYEDEKİ HİRİSTİYAN YAHUDİ ERMENİLERE BESİNCİ SİNİF İNSAN MUAMELESİ GOSTERİYOR. UNUTMA SURİYEDEN VE IRAK’TAN KACANLARİ SİNİRİNDAN BİLE ALMİYOR ONLARDA SENİN GİBİ GUVENİP ONLARİ DİNLEYİP MEMLEKETİNİ BOLUP SATANLAR!! YA OLDU YA SİNİRDA KALDİ. Parası olupda girenler para bitinceyedek yaşayacak para bitti artık ülkeside yok. Akıllı olda yol yakınken yok laiklik gidiyor yok cumhuriyet elden gidiyor deyip MEMLEKETİNİ satma. Yerli ve milliyetçi ol. TURKİYEDE KURDUDE LAZIda CERKEZİDE SÜRYANİSDE HIRİSTİYANİDA ERMENİ SİDE YAHUDİSİDE ALEVİSİDE SUNNİSİDE BİZİM OLDUGUNU BİL AYRİMCİLİK YAPMA DUNYA BİZİMDİR. BİZ OSMANLİ EVLATLARİYİZ. ASALAYACAGİNA ATALARİNA SAHİP CİK. BASKANLİKTAN KORKMA DEVLET BAHCELİ RTE GİBİ VATAN PERVER Vatan evlatları Türk’ün dirilişin başlatıyor ve bizlerde SAPİNA kadar arkalarındayiz YA sen nerdesin aga

 2. BASKANLIK SISTEMINE HAYIR dedi ki:

  Baris Manço şarkısıyla cevap veriyorum o halde ;
  Hayır, hayır, yüzbin kere hayır,
  İnanmıyorum sana!
  Hayır,hayır boşuna yalvarma bana

 3. ATATÜRKÇÜ ÜLKÜCÜ MHP Lİ dedi ki:

  BEN RAHMETLİ ÇOK DEĞERLİ KIYMETLİ ÖNEMLİ MUHTEREM LİDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK PAŞAMIZIN UĞRUNA GEREKİRSE ÖLÜRÜM CANIMI FEDA EDERİM ATAMIN İZİNDEN GİDECEĞİZ KATİYEN CİDDİ CİDDİ OLARAK AÇIK VE NET BAŞKAN LIK SİSTEMİNE HAYIR DİYORUZ HAAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRR HAAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRR HAAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRR HAAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRR HAAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRR

  1. YERLİ MİLLİYETCİ dedi ki:

   “”””””RAHMETLİ ÇOK DEĞERLİ KIYMETLİ ÖNEMLİ MUHTEREM LİDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK PAŞAMIZIN UĞRUNA GEREKİRSE ÖLÜRÜM”””””” DİYORSAN OZAMAN ULU ONDER K.ATATURKUN KURDUGU TURKİYE NİN DOGUSUNDA PKK İTLERİ ULKEYİ BOL.EYE CALİSİYOR GETSENE GONULLU SOZDE MİLLİYETCİ. SEN MUHTEMELEN CHP VEYA HDP PKKLİSİN YADA FETOCUSUN LAF DEGİL İCRAAT YAP.

   1. Abdullah metiner dedi ki:

    İnsanları sırf sizden farklı düşünüyorlar diye bu şekilde iftiralarda bulunmak çok yanlış eğer bugün insanlar bu kadar ayrışmış ise bu sizin eserinizdir .Sizden olmayanları hep dışladınız Başkanlık gelirse alasını yapacaksınız.Anayasa da partili cumhurbaşkanı maddesi var artik gerisini siz düşünün insanlar artik birbirne karşı öfke duyuyor .Umarım bunun acısını çekmeyiz .Pişmanlık duymamak için HAYIR.

    1. İsmail dedi ki:

     Etiket hazır anında yapıştırıyorlar.Bu saydıkları zevatları biz memleketin başına bela ettik zaten

    2. Pehlivan dedi ki:

     Mecliste referanduma evet goruyorsunuz DEGİLMİ Nisan’da eveti göreceksiniz ????? klavyeyle bir kişi birden fazla miktarda nik isim.kullanmakla olmuyor. Nisan’da tek oy hakkın var.

    3. Zaa dedi ki:

     Biz size saygı duyozda siz AZİNLİK olarak bize saygı duymuyonuz. Şu yazına bak. Bu sana normal geliyor DEGİLMİ kardeş. Burayı 5 yaşta 70 yaşta yabancıda okuyor. Yazılarınızı dikkat et. Topluma yazdığında sampatizanlila yalan değil yüzde yüz dogru bildiğini yaz.millette inansın.

 4. ECE EGE dedi ki:

  HAYIR

 5. Zahit dedi ki:

  Bir hayırda benden kimsenin ve hiçbir Zümrenin esiri olmak Türk milletinin karakteriyle bağdasmaz Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir

 6. can dedi ki:

  millet uyanıyor hayır

  1. FAKİR dedi ki:

   Millet uyanıyor demisinde. Millet Zaten çoktan uyandı.???? BU YUZDEN BASKANLİGA EVET DİYOZ.???????

   1. İsmail dedi ki:

    Sen her yerde yorum yazıyosun fakir kardeş başkanlık zenginmi edecek seni.İşlemeye başladınız ama millet cevabını verecek bekleyin.

    1. FAKİR dedi ki:

     Tabi tabi BİZ susak siz konuşun.hep sizin yalanlarınizi dolanlarinizi dinliyek.kacak saray dediniz Türkiye cumhurun yani Atatürk’ün mekanı, turkiyenin cumhuruna Atatürk’ün yerine bakan vatan sever senin benim gibi olan birine diktatör dediniz, Türkiye’nin cumhuruna Atatürk’ün emanet ettiği vatan sever Cumhurbaşkanı. devleti satıyor dediniz …..Vb. Adam belediye başkanı olmaz dediniz oldu, adam basbakan olmaz dediniz oldu Cumhur olmaz dediniz gene oldu peki bunu tek başına zorakimi kendini getirdi tek başına mı yaptı, sozde cumhuriyetçi kardeşim. Biz onu ulu önder Atatürk’ün mekanina biz getirdik. Hani demokrasi diyonuzya çoğunluğun seçti kişiyiz. Bu yüzden kimse kendinizde başkası hariç size inanmıyor. BİR DAHA SÖYLÜYORUM ANLAMİYACANDA OLSUN, BEN TV Yİ ACTİGİMDA CUMHURU BAKANLARİ DİNLEMEK İSTİYOM.YANİ HUKUMETİ DİNLWMEK İSTİYOM. SECİLEMEMİS VEYA AZİNLİKTA KALMİS HUKEMETEN BİR HABER OLAN TURKİYE CUMHURİYETİNİ DİGER ULKELERE SATAN YALAN YANLİS KOTULEYEN SELAHATTİN DEMİRTAS PKLİSİ VE BUNA CANAK TUTAN ATATURKUN PARTİSİ CHP YONETİCİLERİNİ DİNLEMEK İSTEMİYOM.HALEN ATATURKUN PARTİSİ DİYONUZ GOZUNUZ GORDUGU HALDE..BU YUZDEN BASKANLİGA EVET DİYORUM. ALLAHIN İZNİYLE CUMHUR RTE OLACAK YARDİMCİSİ DEVLET BAHCELİ OLACAK. BU BENİM NACİZ HANE DİLEGİM. BU SOYLEDİKLERİME SUS DİYECEGİNE SAYGİ DUYACAN. YADA SANDİGİ BEKLİYECEN

 7. Alican dedi ki:

  Hayırrrrrrt

 8. Ayse yildiz dedi ki:

  Baskanliga hayir hayir hayir kemal Atatürkü bu zamanda arar olduk.

 9. BAŞBUĞUN MHP'Sİ dedi ki:

  BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ YILLAR ÖNCE DİYORKİ…. BAŞKANLIK SİSTEMİ FEDERASYON, FEDERASYON BÖLÜNMEK DEMEKTİR…YILLARCA MHP’YE OY VERMİŞ BİR KİŞİ OLARAK, MHP’NİN BU TUTUMUNU PROTESTO EDİYOR, BAŞBUĞ SAYIN ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN ÇİZGİSİNDE BAŞKANLIK SİSTEMİNE HAYIR DİYORUM….

  1. AYAR dedi ki:

   “”ATMA””” YALAN DOLANLA OY TOPLUYUM DERKEN OY KAYBEDİYONUZ. ALPARSLAN TURKES BASKANLİK İSTEYEN LİDERLERDEN BİRİDİR. CHP VEYA HDPPKKLİ KİSİSİN MUHTEMELEN.MHPLİ OLSAN BUNU BİLİRDİN. BASKANLİGA EVET.

 10. Adem dedi ki:

  Hayırrrrrrrr Cumhuriyet Özgürlüktür unutmayın Hayirrrrrd

 11. ORHAN YİĞİT dedi ki:

  DEVLETİN BEKASINI TEK BİR ADAMA BIRAKMAMAK İÇİN SALTANAT =BAŞKANLIK İÇİN GÖĞSÜMÜ GERE GERE HAYIR HAYIR DİYORUM .

  YENİ ANAYASAYA HAYIR !!!

  1. AİLE dedi ki:

   DEVLET DEMEK AİLE DEMEK. BABAN EVİN TEK REİSİ DEGİLMİ? GOGUSUNU FAZLA GERME SENDE BASKANLİGA EVET DE. BİR AİLEDE OLUM OLMASİ DURUM HARİCİNDE ALLAH GECİNDEN VERSİN BİRDEN FAZLA BABA OLMAZ DEGİLMİ KARDESİM.

   1. Fuat TURAN dedi ki:

    Verdigin örnek o kadar saçma ki o zaman mecliste olmasin o zaman yargi da olmasin bakanlıklarda olmasin herşey tek bir adamın eline baksın koskoca ülke tek bir kişi ile yönetilebilir mi anayasa yi okudum. anladık seviyorsun saygı duyarız ama bu dünya kimseye kalmadı gelecekte çocuklarımıza bugünün hesabını nasıl vereceğiz.Yarın bir gün başka bir partiden cumhurbaşkanı olsa ve bu yeni anayasa yetkilerini kullansa tepkin ne olurdu .TURKIYE BIR CUMHURIYETTIR.TEK BIR ADAMA BIRAKILAN DEVLETTE NE CUMHURIYETTEN NE DEMOKRASIDEN NE DE OZGURLUKTEN BAHSEDILIR.O YUZDEN BENCE GEL SEN HAYIR HAYIR HAYIR DE.

    1. Zaa dedi ki:

     Sen saplantısı olan partizanlık yapan sig birisisin. NATO Mermer NATO duvar senin gibileri laf anlayamaz bildiği yalan yanlış seyler doğru bilir. Önüne bakmaktan arkasına bakmaz. Senin gibilerine güvenenlere hep zarar verir. buradaki yazılarına baktıkça da hala cahilliginle zarar veriyon.Allah ailene sabır versin. Sen yorum ortaya yaz başkasını laf yetiştirme
     yazılarını kişilere yönelik yazma. Yeni anayasada cumhuriyette var, milliyetçilikten var, laiklikte var. Partizan kartes

    2. Fuat TURAN dedi ki:

     Yazdıklarımdan bunu nasıl çıkardın anlamış değilim neye üzülüyorum biliyormusun senin gibi biriyle aynı şartlarda oy kullanacak olmamıza .

    3. volkan dedi ki:

     Rte ölünce ne olacak

   2. İsmail dedi ki:

    Her yerde aynı cevap geliştir biraz kendini

    1. Fuat TURAN dedi ki:

     Kusura bakma dostum anayasa maddeleri bu kadar sonradan yenileri eklendi de haberim mi yok .

    2. Pehlivan dedi ki:

     Dedimya NATO Mermer NATO kafa seçime kadar bekle az kaldı nisana. Zararıniz Türkiye’ye nisana kadar. İnşallah nisandan sonra bazı partilerin sonu gelecek. Millet kurtulacak.

 12. Müslüm Sönmez dedi ki:

  HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR !

  Her seçimde oyumu akp ye verdim ama şu son asgari ücret durumundan ve gelen zamlardan sonra artık vermeyeceğim kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar hükümet iki kişi ile yönetilmesine rağmen böyleysek tek kişi ile nasıl oluruz allah bilir .O yüzden HAYIR diyeceğim.zaten anayasa da fakiri bağlayan birşeyde yok ne olacak halimiz bilmiyorum.

 13. Ayla Akpınar dedi ki:

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>BAŞKANLIĞA HAYIR<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>BAŞKANLIĞA HAYIR<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 14. Türk! dedi ki:

  Başkanlık = Saltanat!
  Saltanat = Osmanlı
  Osmanlı = Geriye giden mal insan

  TÜRK!!ATATÜRK!!

  1. emre dedi ki:

   Senin zeka= koca bir sıfır

 15. Türk! dedi ki:

  Başkanlık isteyen geri kafalılar bu kişinin size ne faydası var!!Sizi vergi adı altında sömürür sizin kötülüğünüzü ister!
  #UYUMA-LAN-TÜRKİYE!
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

  1. AYAR dedi ki:

   SU YAZİNDAN AKİLLİ OLDUGUN SUPHELİ, BİDE ADİNA TURK DEMİS. TURK BOYLE YAZARMİ. DUSUNCELERE SAYGİ DUY. KUFURDEN UZAK DUR. SENİN GİBİ LERİ ALLAHA HAVALE EDİYOZ. NİSANDA SANDİKTA GORUSURUZ. SANDİGİN BASİNDA EVETCİLERİN YANİNDA HAYİR ATARKEN KİMİN GERİ OLDUGUNU GORURSUN. BASKANLİGA EVET ??????