Halkın yüzde 70’i Başkanlık Sistemi’ne karşı

 • 24 Nisan 2015
 • 9.113 kez görüntülendi.

Seçim kampanyasını başkanlık sitemi üzerine kurmaya hazırlanan AKP’ye iki önemli uyarı geldi. A&G araştırma şirketi başkanı Adil Gür, anketlerde halkın yüzde 70’inin AKP’lilerin de yüzde 30 – 40’ının başkanlığa karşı olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre çok sayıda sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran Denge ve Denetleme Ağı, Ankara’da başkanlık sistemi ile ilgili bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Adil Gür, yaptıkları anketleri anlatırken başkanlık sisteminin seçmenden vize alamadığını söyledi.

Halkın yüzde 70'i Başkanlık Sistemi'ne karşı

SAYI MÜMKÜN DEĞİL

Adil Gür, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Türkiye’nin adına ne denirse densin resmi olarak da fiili olarak da yeni bir sisteme geçtiğini belirtti. Gür, “Ama bunun yaratabileceği bazı riskler var. Çünkü bir önceki dönem Meclis tarafından seçilen Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan bile ters düştü. Üstelik her ikisi de aynı partiden geldikleri halde. Biri Twitter’ı yasaklarken öbürü yasak delmeye çalışıyordu” dedi.

Yaptıkları anketlerde halkın yüzde 70’inin başkanlık sistemine açıkça karşı çıktığını anlatan Adil Gür, AKP’ye oy veren seçmende ise bu oranın yüzde 35 – 40 olduğuna dikkat çekti.

İKTİDARI EKONOMİ DEĞİŞTİRİR

Seçime başkanlık sistemiyle ilgili seçmendeki bu tutumla gidildiğinin altını çizen Adil Gür, anketlerde ortaya çıkan tabloyu şöyle anlattı:

“Ben anketler ve saha gözlemlerimle söylüyorum, çözüm süreci tamamlanmadan sistem değişikliğine gidilebileceğini zannetmiyorum.

Bugünlerde yaptığımız araştırmalarda ise sistem değişikliğini sağlayacak bir sayısal çoğunluğun asla mümkün olmadığını görüyoruz.

Anketler ve araştırmalar Türkiye’nin en önemli gündeminin ekonomi olduğunu gösteriyor. Toplumun yüzde 80’i borçlu ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor. Öyle olunca özgürlük sorunu toplumun yeterince dikkatini çekmiyor. Aş, iş, yoksulluk herşeyin önüne geçiyor.

Yeni Anayasa talebi yüzde 10 – 20’nin üzerine çıkmıyor. İktidarları getirip götüren, değiştiren unsur ekonomidir. Bu seçimde başta CHP olmak üzere partiler bildirgeleriyle, seçmen davranışlarını değiştirenin ekonomi olduğunu kabul ettiler. Kendilerine günaydın diyorum.”


- sponsor reklam -
YORUMLAR (TOPLAM 42 YORUM)
1 2
 1. Gökalp Akca diyor ki:

  Başkanlık Sistemine Evet

  (-10)
 2. Gökalp Akca diyor ki:

  Başkanlık Sistemine Evet Türkiyeyi Temizlemeye bende Varım

  (-4)
  1. Ömer Faruk diyor ki:

   Gôkalp temizleyeceğiz merak etme kôkünüzü kazıyacaz başkan lık hayal oldu 2019 dam sonra başlıyacaz temizleme ye )))))

   (0)
  2. Kerem diyor ki:

   Olan Tayyip Abi Senin Ellerinden Öpüyorum Çok Akılı Bir Adamsın Senin Gibi Bi Lider Dursun Her Zaman Başta Ama Cumhur Başkanı Olarak Senin Kakar Akıllı Bir İnsan Yok Önceden Anket Sayılarını Düşük Gösterim Başkanlık Sistemi Gelsinmi Gelmesinmi Diye Çelişkiye Düşen Akp Vatan Taşları Gaza Getirmek

   (-4)
   1. Halil er Arslan diyor ki:

    Sen zekasız olunca tabiki saa gôre çok zeki o yüzden çobanınız ya ))

    (0)
 3. Furkan diyor ki:

  Baskanlik’a evet? RTE adamin dibi ama bu Israil ile barisma olayi , “bana mi sordunuz” demesi bizi cok uzuyo, Izraile ne zaman giriyoz ?

  (-5)
 4. Halil er Arslan diyor ki:

  AKPKK PARTİSİ ŞANSINI YİTİRDİ ESKİDEN BENDE KIZIYORDUM TAYİP ERDOĞANI ELEŞTİRENLERE GERÇEKTEN HAKLILARMIŞ AKP AMACINDAN ÇOK SAPTI İSRAİLLE DOST OLDU 15 TEMMUZ DARBE OLDU FETOCÜ LER DARBE YAPTI AMA AKPDE FETOCÜ YOK DEDİLER MİLLETİ KIRDIRDILAR ASKERE KENDİLERİNE GELİNCE HİÇ BİR MİLLET VEKİLİNİ AKPDEN ATMADILAR FETOCÜ BİRİNİ FETO TERÖR ÖRGÜTÜ ARAŞTIRMA BAŞKANI SEÇTİLER ))) RESMEN BİZLERLE DALGA GEÇİYORLAR BIRAK BAŞKAN LIĞA EVETİ AKPYE BİLE OY VERMEYECEZ ŞİMDİDE TECAVÜZ CÜLERİ KURTARMA YASASI ÇIKARMA PEŞİNDELER YAZIKLAR OLSUN MÜSLÜMAN DİYE OY VERDİK AKPYE BÔYLE MÜSLÜMAN LIK OLMAZ

  (0)
  1. VATANSEVER diyor ki:

   SEN TROLSUN HALİL ALLAH SENİN GİBİ YALANCİ LARİ AFFETMEZ

   (-1)
 5. yorgun demokrat diyor ki:

  Başkanlık sistemine karşı olan siyasilerin, Atatükten sonra ülkeye ne verdiğine neler yaptığına ve neler yapmadığına bakarsak, bize daha net görüş sağlar. Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. akp ile ilgili şuçlamalarda da tekzip edilmiş haberlerden alıntılar var. arkadaşlar gazete yalan haber yazdığını kendisi tekzip etmiş, burda bahsederek cehaletinizi ortaya çıkarmayın. Hangi görüş olursa olsun okuduğu gazetenin yılda kaç tekzip yediğine bir baksın

  (0)
 6. yorgun demokrat diyor ki:

  Olayları araştırmadan, konu ile bilgi sahibi olmadan, kendi fikirlerimiz tek doğruymuş gibi hareket ediyoruz. Hangi idooleji yi savunursak (hepimizin bu hakkı var, demokrasinin de güzelliği bu) o ideoleji hakkında mutlaka bilgi sahibi olalım ve karşı görüşleri de dinleyelim, saygı duyalım. parlamenter sistem bize ne verdi bir bakalım. özgür olmayan, insan hakları özürlü anayasalar. Adnan Menderesi, Deniz Gezmiş i asanlar hangi hukuka dayanarak idam kararı verdiler.Ekonomik olarak ne verdi. onlarca kriz, İMF kapılarında 70 cent alamıyan bir ülke, parası olmayanın okuyamadığı, tedavi olamadığı, insanca yaşıyamadığı cahil, bilinçsiz aç bir toplum. Başkanlıga bakalım. Türkiye için bilmiyoruz, başkanlıkla yönetilen diğer devletlere bakalım. Hepimizin savunması gereken ne ile yönetildiğimiz degil nasıl yönetildiğimizdr. haklarımız ve ekonomik refahımızdır. Vatan, bayrak kutsaldır tartışması olmaz. Bu sebeble durmak yok yola devam.

  (0)
 7. Yilgin diyor ki:

  Yat kalk başkanlık baska bisey yok. yillardir ak partiye egitimi ve adaleti saglasin diye oy verdim.ülkede ne adalet var ne hukuk 15 yıldir eğitimi ve adalet sistemini duzeltemediler. Artık umudum yok bunlardan. Benim tavsiyem bunlar sadece belediyeleri yönetsinler yol köprü vesaire işlerle ilgilensinler. Devlet yönetme kapasiteleri bence yok. Bağıra çağıra devlet yönetilmez. Sağa sola çatarak daha çok düşman kazanırsın. Abdülhamit gibi denge siyaseti yapmaları lazım gücün oranında kafa tutacaksın

  (1)
  1. VATANDAS diyor ki:

   YAZDİKLARİNİ OKURKEN BASİM AGRİDİ MİDEM GAZ YAPTİ. E BE KARDES PKK İTLERİ, FOTO SEREFSİZ KOPEKLERİ VE EN ONEMLİSİDE CHP NİN YANLİS YONETİMİ ERMENİ HİRİSTİYAN YAHUDİ LOBİLERİNİN İSTAHİNİ KABARTMİS DORT KOLDAN SALDİRİYA GECMİS. SİNİRLSRİNA PYDPKK İTLERİNE KORİDOR ACMİS SEN DUA ET Kİ RTE BASTA ONLARA MEYDAN OKUYOR. EGER AKP TEK PARTİ CİKMASAYDİ SENİN EVİN BASİNA SUAN YİKMİSLARDİ.BOLUCU TEROR ORGUTU HDP VE CHPYİ ELE GECİRMİS ERMENİ YAHUDİ HİRİSTİYAN LOBİ ELEMANLARİ. E BE KARDES CHP ESKİ CHP Mİ CUMHURİYETCİLER NERDE ATATURKCULER NERDE PKK İLE EL ELE GOZUNUZ GORMUYOMU BE YA HALEN CHP YE İNANİYONUZ KARDESLER. GOZUNUZU ACİN. CHP YONETİMİ ONLARA OY VERENLERİ BİLE KAALE ALMİYOR. MİLLETLE ALAY EDİP ARSİZCA HUNHARCA DAVRANİYORLAR. PKK Lİ HDP OLMUSLAR VATANİ PARCALAMAYA DEVAM EDİYORLAR. SİZ HALEN GOZUNUZU KAPATİN CHP ATATURKUN PARTİSİ DİYE OY VERİN YAZİK. ATATURK BİLE KABRİNDE YAN DONMUSTUR. SEHİTLERİMİZE BAKİN ONLAR BİLE KABRİNDE TERS DONMUSTUR VE HALEN BUNLAR YUZUNDEN SEHİT VERİYOZ. CHP HDP NİN YANİNDA NE İSİ VAR. BİRİNİZDE OY VERDİGİNİZ CHPYE SORUN BEYA

   (0)
   1. Halil er Arslan diyor ki:

    Vatandaş millet akpkkyı biliyor boşuna güldür me kendini)))))

    (-1)
    1. VATANSEVER diyor ki:

     HALİL ER ASLAN SANA ANLATMAK DUVARA ANLATMAKLA ES DEGER. NATO mermer NATO kafa LAN CAMİLERE SALDİRDİLAR MUSLUMANLARA SALDİRDİLAR. SEN KİMSİNDE RTE Yİ ELESTİRİYON

     (1)
 8. levent diyor ki:

  havada bulut başkanlığı unut ))))))

  (6)
  1. ACİ GERCEK diyor ki:

   😁😁😁😁😁😁😁
   BASKANLİK GELDİ BİLE YİRTİLMAYİN. SADECE SUSUN VE UYUN

   (-3)
   1. Ömer Faruk diyor ki:

    Tabi tabi)))))))

    (1)
   2. Ömer Faruk diyor ki:

    Biz 2020de paket yapalım sen hem suz hemde uy veya uyu başkan lık maşkanlıkta yok artık bitti sen uyumaya hayal kurmaya devam et )))))) ha sütünü içmeyi unutma ha bebeyim )))))

    (0)
    1. VATANDAS diyor ki:

     BAK KARDES BİZ TURKİYENİN DERDİNE DEGİL. ERMENİ, YAHUDİ VE HİRİSTİYAN LOBİLERİNİN ELİNE DUSMUS HDPPKK, FETO VE CHP YONETİMİNİN DERDİNE DUSMUSUZ. ALLAH ASKİNA BUNLARİ SUSTURMANİN TEK YOLU BASKANLİKTİR YOKSA BUNLAR TURKİYEYİ DERT OLACAK VE NASİL OSMANLİ İMPARATORLUGUNU YİKTİLARSA SİMDİDE BU LOBİLERE UYARAK TURKİYEYİ HDPPKK VE CHP YONETİMİNDEKİLER BOLCEK BUNLARA UYMAMAK İCİN BASKANLİK SART BE KARDES. NE OLUR GOZUNUZU ACİN CHP Yİ VE HDPPKKLİLAR TAKİP EDİN. ATATURK VE NİCE SEHİTLER KABRİNDE TERS DONMUSTUR BE YAV. BUNLAR YUZUNDEN BİR COK SEHİTTE VERMEYE DEVAM EDİYORUZ. ACİN GOZUNUZU. OGULLARİNİZ SEHİT OLUNCAMİ ACACAKSİNİZ. CHP YONETİCİLERİNE BİR SORU SORUN SEREFSİZ PKKLİLARİN (HDPPKKLİLAR) NE DİYE BUNLARİN KUYRUGU OLDULAR. NEYİ AMACLİYORLAR. BAYKAL GİBİ ADAM LAZİM BU ADAMİ YEMEDİLERMİ. İSTE BASKANLİK GELİRSE ATATURKCU, CUMHURİYETCİ VE MİLLİYETCİ BİRİ GELİRDE TURKİYE RAHATLAR. CANİM KARDESİM OMER FARUK

     (0)
    2. VATANSEVER diyor ki:

     ADAM BELEDİYE BASKANİ OLMAZ DEDİNİZ OLDU. BASBAKAN OLAMAZ DENDİNİZ YİNE OLDU. CUMHUR OLAMAZ DEDİNİZ YİNE OLDU. RTE Yİ PAKET YAPACAKSİNİZ HEMDE 2020 DE😂😂😂 SEN YA CHP YA HDPPKKLİSİN YADA FETOSUN. SENDE BANA GUVEN VE İNAN CHP YUZDE 15 GECEMEYECEK, HDPPKK İSE BİTTİ BARAJİ RUYASİNDA BİLE GOREMEYECEK. RTE NİN ARKASİNDA MİLYONLAR VAR BE KARDES ADAM DUNYA LİDERİ. BİR ODA İCİNDE YUZ ADAM ARKİSLAYİNCA GAZA GELİYONUZ. RTE MİTİNGLERİNE BAK YUZLER BİNLER DEGİL MİLYONA HİTAP EDİYOR. SONRA BUNLARİDA BOS VER TURKİYE İCİN BASKANLİK SART. BENİM TURKİYE BASKANİ İCİN İKİ FAVORİ ADAYİM VAR BİRİ RTE İKİNCİSİ DEVLET BAHCELİ😎😎😎😎😎 SENİN FAVORİN KİM OMER FARUK

     (0)
YORUM YAZ

* Yazılan yorumların tüm sorumluluğu sahibine aittir.
* Küfür ve hakaret içeren yorumlar onaylanmayacaktır.
  * LÜTFEN YUKARIDAKİ ALANA BİR İSİM GİRİNİZ.