Halkın yüzde 70’i Başkanlık Sistemi’ne karşı

24.04.2015
49.461
A+
A-


Seçim kampanyasını başkanlık sitemi üzerine kurmaya hazırlanan AKP’ye iki önemli uyarı geldi. A&G araştırma şirketi başkanı Adil Gür, anketlerde halkın yüzde 70’inin AKP’lilerin de yüzde 30 – 40’ının başkanlığa karşı olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre çok sayıda sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran Denge ve Denetleme Ağı, Ankara’da başkanlık sistemi ile ilgili bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Adil Gür, yaptıkları anketleri anlatırken başkanlık sisteminin seçmenden vize alamadığını söyledi.

Halkın yüzde 70'i Başkanlık Sistemi'ne karşı

SAYI MÜMKÜN DEĞİL

Adil Gür, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Türkiye’nin adına ne denirse densin resmi olarak da fiili olarak da yeni bir sisteme geçtiğini belirtti. Gür, “Ama bunun yaratabileceği bazı riskler var. Çünkü bir önceki dönem Meclis tarafından seçilen Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan bile ters düştü. Üstelik her ikisi de aynı partiden geldikleri halde. Biri Twitter’ı yasaklarken öbürü yasak delmeye çalışıyordu” dedi.

Yaptıkları anketlerde halkın yüzde 70’inin başkanlık sistemine açıkça karşı çıktığını anlatan Adil Gür, AKP’ye oy veren seçmende ise bu oranın yüzde 35 – 40 olduğuna dikkat çekti.

İKTİDARI EKONOMİ DEĞİŞTİRİR

Seçime başkanlık sistemiyle ilgili seçmendeki bu tutumla gidildiğinin altını çizen Adil Gür, anketlerde ortaya çıkan tabloyu şöyle anlattı:

“Ben anketler ve saha gözlemlerimle söylüyorum, çözüm süreci tamamlanmadan sistem değişikliğine gidilebileceğini zannetmiyorum.

Bugünlerde yaptığımız araştırmalarda ise sistem değişikliğini sağlayacak bir sayısal çoğunluğun asla mümkün olmadığını görüyoruz.

Anketler ve araştırmalar Türkiye’nin en önemli gündeminin ekonomi olduğunu gösteriyor. Toplumun yüzde 80’i borçlu ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor. Öyle olunca özgürlük sorunu toplumun yeterince dikkatini çekmiyor. Aş, iş, yoksulluk herşeyin önüne geçiyor.

Yeni Anayasa talebi yüzde 10 – 20’nin üzerine çıkmıyor. İktidarları getirip götüren, değiştiren unsur ekonomidir. Bu seçimde başta CHP olmak üzere partiler bildirgeleriyle, seçmen davranışlarını değiştirenin ekonomi olduğunu kabul ettiler. Kendilerine günaydın diyorum.”

YORUMLAR - 191 YORUM
 1. Nahit dedi ki:

  Rivayete göre,başkanlığı fetö ve arkasındaki abd destekliyormuş.

 2. tayyar ohrili dedi ki:

  Dünyada bir çok ülkede başkanlığın sonuçları bellidir geçmişten bu güne sorgulanmaz sorgulatmazlar bir coguda halk devrimi ile gitmiştir

 3. Halil dedi ki:

  Ak parti ye4 oy vermiş biraileyiz ama başkanlığa hayır

 4. İbrahim yavuz dedi ki:

  Başkanlık sistemi bize ABD bin dayatmasıdır
  Büyük ortadoğu projesini bu millet ortaya atmadi ortadoğu projesinin es başkanı tezini ortaya atan kişi herkesin bildiği malum kişi değil mi?
  Simdi bu halkı kandirmanin varmı alemi?

 5. Mürvet uzun. dedi ki:

  Yabancılara vatandaşlık hakkı verilecek ve başkanın türkiye dığumlu olması şartı olmayacak.Bir gün bir israil yahudisini başkan olarak görmek ister misiniz?Olmaz demeyin olur.Osmanlının son şeyhülislamları yahudi dönmesiydi,Sabetaycılardı.Ya da bir Pkk lı başkanımız olursa ya da arap?Bunların yolu açılıyor.Kimse ölümsüz değildir insan ömrü belli.Sonra tıpkı bir despot baba gibi yalnız kendi fikri doğrultusunda memleket yönetecek bir başkana evet demek başa gelecek her şeyi kabullenmek demektir.Etmeyin eylemeyin tüm insanlarımız belli dönemlerde değişik seneplerden mutsuz olacaklar buna izin vermeyin.

 6. isimsiz dedi ki:

  Başkanlık olunca TÜRKİYE düzelecekmi onca çözülmesi gereken sorun varkenbu başkanlık neymiş be

 7. ferdi dedi ki:

  Çocuklarınızı biraz seviyorsanız onların geleceğini biraz düşünüyorsanız lütfen başkanlık sistemine hayır diyelim.

 8. isimsiz dedi ki:

  başkanlığa karşıyım

  1. CcCMHPCcC dedi ki:

   Evet CHP başkanına bende karşıyım. Ama Türkiye başkanlığına evet

 9. tahsin kaya dedi ki:

  Baskanlik demek ulkeyi ucuruma yitmektir icinde biraz vatan sevgisi olan baskanliga evet demez vicdanizin sesini dinleyin

 10. Sinan yagiz dedi ki:

  Baskan olucaksin reis.dünya istemese de ABD istemese de abd.nin soytarilatina inat.başkan olucaksin.

  1. matthews dedi ki:

   ABD nin istediğide başkan olması :) İran gibi olunca sonumuz hak vereceksin.Dünyanın kaç buçak oldugunu o zaman anlayacaksın..

  2. isimsiz dedi ki:

   ABD mi istemiyo yoksa ABD nin projesi mi pampa

 11. hakan dedi ki:

  akp ye oy veren arkadaşlar başkanlık ülke meselesidir başkanlık için oy vermek ihanet ve bölünmedir yine genel ve yerel seçimlerinizde oyunuzu verin akp ye ama başkanlık başka dış güçlerin oyunudur bize oynanan oyuna gelmeyin

  1. Nesi dedi ki:

   14 senedir ak partiye seve isteye bile oy verdim. Ama başkanlıkla ilgili oyum hayırdır. İçime bir türlü sinmeyen bişeyler var. Artı 15 temmuz gecesi sokaktaydım hemde çocuklarımla o yazılan destanın ardından hemen başkanlık devreye sokulunca midem bulandı resmen bazı şeylerden. Bi vatan millet aşkıyla hep oy verdik, hoşumuza gitmeyen çok şey olmasına rağmen. Ama başkanlığa hayır yani

   1. Hayır yuzbin kere hayir dedi ki:

    Minnettarız…

 12. Olumlularla dedi ki:

  Bilal erdoğan için geleceğin başkanı hazırlıktır..

  1. İCİ FESAT KARDESİM dedi ki:

   ONUN GİBİ ZEKALİ OL VE KARİZMATİK OL SENİ BASKAN YAPAK. ERDOGAN NE KORKUTMUS SİZİ BE SİZE NAPTİ BU ADAM?????

   1. tahsin kaya dedi ki:

    Hani bunlar fakirligi yoksullugu bitireceklerdi teroru bitireceklerdi resmen ulke koptu hersey ates pahasi ne degis
    ti kardes

   2. Binali dedi ki:

    Bu isler zekayla oldigunu sandigin icin kendi zeka yasini ele vermisssin .

    1. CcCMHPCcC dedi ki:

     Sen boş ver aklın yetmez sen get CHP Yİ düzelt ondan sonra konuşak. Biz evet diyoz.

 13. isimsiz dedi ki:

  akp li taşeron olarak oymoy yok busefer

 14. Mehmet üçar dedi ki:

  Oyum akpye ama başkanlıga ailecek karsıyız

 15. isimsiz dedi ki:

  Hayır