MAK Danışmanlık’ın Başkanlık Sistemi Anketi

 • 01 Mayıs 2016
 • 8.145 kez görüntülendi.

MAK Danışmanlık’ın son seçim anketinde Türk milletinin Başkanlık sistemine nasıl baktığı araştırmasında çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Sonuçlara göre, Türkiye’de halkın en az yüzde 57’sinin Başkanlık sistemine onay verdiği görüldü. 25-29 Nisan tarihleri arasında; 55 il, 163 ilçede 5.500 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan ankette başkanlık sisteminin dışında, partilerin oy durumlarına ilişkin son veriler de gözler önüne serildi.

MAK Danışmanlık'ın Başkanlık Sistemi Anketi

ANKETE GÖRE %57 BAŞKANLIK SİSTEMİNE “EVET” DİYOR

“Türk tipi başkanlık sistemini, bir referandumla önünüze geldiğinde onaylar mısınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 57’si ‘evet’ dedi. Kararsız yüzde 10’luk kesimin oyları dağıtıldığında, başkanlığa destek yüzde 60’ın üzerine çıktı.

HDP BARAJIN ALTINDA KALIYOR

Anket, yarın seçim olsa HDP’nin yüzde 10 barajının altında kaldığını da ortaya çıkardı. “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna vatandaşların yüzde 55.1’i ‘AK Parti’ derken, ‘CHP’ diyenlerin oranı ise yüzde 23.1’de kaldı. MHP’nin oy oranı yüzde 11.5 olurken, HDP ise yüzde 8.4’te kalabildi. Geriye kalan yüzde 1.9 ise başka partilere oy vereceğini açıkladı.

DOKUNULMAZLIKLAR MESELESİ

Ankette görüş belirten katılımcılar, haklarında fezleke bulunan milletvekillerinin yargılanmasına destek verdi. Anketteki, “Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını onaylıyor musunuz?” sorusuna yüzde 89 ‘evet’ dedi. ‘Hayır’ diyenlerin oranı yüzde 5’te kalırken, kararsızların oranı ise yüzde 6 oldu.


- sponsor reklam -
YORUMLAR (TOPLAM 10 YORUM)
 1. ramazan diyor ki:

  Başkanlık sistemiyle eyalet sistemi aynı değil ben seve seve evet derim

  (-6)
  1. kobaka diyor ki:

   You Tube de Banu Avarin 2005 yilindaki belgeseli izle!

   (1)
 2. CANİM VATANİM diyor ki:

  Burayı hdppkk+CHP + foto ziyaret ediyor siz kendinizi birbirimizi kandırın… BAGİRSANİZDA CAGİRSANİZDA SİZE YAZİK OLMAZ BUNU BİLİN. RTE TAM BASKAN OLCAK OKADAR. TOPUNUZUN ALACAGİ OY YUZDE 15 GECMEZ. AKPVE MHP TOPLAM OY YUZDE 85 OKADAR.

  (-4)
 3. Akp forever diyor ki:

  Tayyip baskan olacak o kadar 25 basbakaninin 11 cumhurbaskanin yapamdigini yapti bu adam allah askina susun

  (-2)
  1. Ömer diyor ki:

   Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. 1919’da işgal birlikleri tam da Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’dan girdiği kapıdan girip İstanbul’u işgal ettiklerinde (ki o zamanlar İstanbul demek Türkiye demekti) ve ülkemiz adım adım işgal edilirken bu halk Tayyip Erdoğan önderliğinde mi birleşip, Kurtuluş Savaşını başlatıp en büyük devrimini gerçekleştirip Türkiye Cumhuriyetini kurdu? O dönemde Osmanlı’dan kalma borçlar sebebiyle ülke borç batağındayken bu borçları Tayyip Erdoğan mı sahiplendi ve bir ülkeyi sil baştan yeniden yarattı? Ulaşım, enerji, iletişim gibi birçok hayati sektör de ülkemiz gibi işgal altındayken bu şirketleri Tayyip Erdoğan mı teker teker yabancılardan satın alıp ülke ekonomisine kazandırdı? Endüstri devrimiyle dünya çapında endüstriyel hamleleri yapan, Türkiye’ye can verecek endüstrileri fabrikaları kuran Tayyip Erdoğan mıydı? Hem yabancılardan satın alınan hem de yeni kurulanlarla birlikte ülkenin enerji kaynaklarını Tayyip Erdoğan mı işler hale getirip Türkiye Ekonomisine nefes aldırmaya başladı? Ekonominin çarklarının sağlıklı dönebilmesi için 13 yılda 13 büyük banka ve ilk milli sigortayı Tayyip Erdoğan mı kurdu? Sabaha kadar yazayım istersen sıkıntı yok ama geçmişini bil, bildikten sonra gene atıp tutmaya başlarsın ama bu kadar kolay gaza gelme aslan, birilerini geçmişle kıyaslarken haddini bil aşma, eyvallah

   (2)
   1. Seyfi diyor ki:

    Sen tarihini bilmeyecek kadar aptal geri zekalısın bu senin yorumun aynısı 15 temmuzda oldu fetö abd ab ülkeyi ele geçirip fetöyü oturtup istediklerini alacaklardı ama erdoğan liderliğinde millet düşmanı berteraf etti 1919 fetösü düşmanları çağırdı ülkeyi işgal ettirdi sonrada anlaşarak tek mermi attırmadan gönderdi musul ketkük din iman hepsi ingilizin emrine girdi müslümanlar asıldı alfabe gitti koskoca arşiv atıldı ve satıldı geriye tek bir şapka kaldı zulüm başladı 1950 ye kadar sürdü adam gibi adam geldi dedikya ingiliz ben dediğim kadar yaşarsınız dedi ya adam gibi adamı alçaklara namussuzlara ingiliz köpeklerine astırdı onu adan köpekler sevinç naraları attılar böyle uzar gider şindi bu günleride inkar eden alçaklar o ingilizlerin tohumları 80 senede yapılanların 15 senede 3 katladı yaptığımız silahların haddi hesabı yok bunu hazmedemeyen batı her yerden saldırıyor pkk yı destekliyor niye biliyormusun sizi 1919 bizim oldunuz biz ne dersek o olur diyorlar bizde siz bizim köpeğimiz olursunuz ancak diyoruz siz gidin kiminle anlaşma yaptıysanız onunla görüşün musuluda kerküküde alacaz senin gibiler karşı çıksada satılık ingilizler alman lar çok üzülecek ama

    (-2)
    1. kobaka diyor ki:

     Lider Saraydan yonetti,halkla beraber savasmadi tek fark bu:)

     (0)
 4. İlker diyor ki:

  Oy kullanamadım daha nasıl anket yapıyorsunuz!!

  Oy kullanma olsaydı sitenizde HAYIR VERİCEKTM !!

  ÜLKEDE EYALET SİSTEMİ İSTEMİYORUZ ZATEN YETERİNCE KARIŞIK ÜLKEMİZ!!

  (-1)
 5. sedat büyük reis diyor ki:

  bir akpartici ollaraq başkanlık sistemine karşıyım
  yarın resi vefat ederse oğlumu başkan ollacakk halla halla valla yanlış anlamayın ama reise güven sonsuz ama
  oğlu başkan ollursa ülkenin hazin sonu çünküü hiç bir şeye yaramyor oğlu

  (3)
 6. MUHAMMED KARAKAYA diyor ki:

  Millet ayda 1500 tl ile geçinmeye çalışıyor bunların derdi yönetim tarzı…yönetim ne olursa olsun namuslu merhametli insanlar olmalı yoksa hiçbirşey değişmez

  (4)
YORUM YAZ

* Yazılan yorumların tüm sorumluluğu sahibine aittir.
* Küfür ve hakaret içeren yorumlar onaylanmayacaktır.
  * LÜTFEN YUKARIDAKİ ALANA BİR İSİM GİRİNİZ.