Murat Gezici Son Başkanlık Anketini Açıkladı!

 • 26 Ocak 2017
 • 19.140 kez görüntülendi.

Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, son başkanlık anketini açıkladı. Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede “hayır”cıların önde olduğunu ileri sürdü. Buna göre Referandumda hayır diyenler yüzde 58 olurken, evet diyenlerin oranı yüzde 42’de kaldı.

Gezici’nin açıklamaları şu şekilde:

‘HAYIR’ NORMAL, ‘EVET’ SÜRPRİZ

Şu anda referandumda “evet” oyları yüzde 42, “hayır” oyları yüzde 58 seviyesinde. CHP’nin yüzde 93’ü “hayır” diyor. Yüzde 7’si ise sandığa gitmeyeceğini ifade ediyor. MHP’nin yüzde 70 civarındaki seçmeni Bahçeli gibi düşünmüyor.

Murat Gezici Son Başkanlık Anketini Açıkladı!

“Hayır” oyu kullanacağını söylüyor. HDP’nin yüzde 20’si sandığa gitmeme eğiliminde. Referandumda “hayır” çıkması normal, “evet” çıkması sürpriz olur.

AK PARTİ’DE DURUM

AK Parti seçmeninin yüzde 20’si “hayır” diyor. Bu kesim kararlı. Sandığa da gidecek. Eğitim seviyesi yükseldikçe AK Parti seçmeninde “hayır” diyenlerin oranı artıyor. Ayrıca batı illerinde de “hayır” oranı yüksek. AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 65’i ideolojisi nedeniyle, yüzde 35’i de yaşam konforunu daha da arttırmak için oy veriyor. Yaşanan ekonomik kriz yüzde 35’lik kesimde etkili oluyor. Ayrıca rejim kaygısı ve bölünme endişesiyle referandumda “evet” vermeyecek AK Parti’li seçmen de var.

İSTANBUL’DA ‘HAYIR’ YÜZDE 50-55

İstanbul’da “hayır” oyları “evet” oylarından yüksek. Şu anda İstanbul’da “hayır” oyları 50-55 arasında. Bu durumun fazla değişeceğini sanmıyorum.

BAŞKANLIK BÖLER

“Başkanlık bölünme yaratır” diyen bir seçmen kitlesi var. AK Parti ve MHP içinde de böyle düşünen ciddi bir kesim bulunuyor. Bu kesim Erdoğan’a ve AK Parti’ye “Her şeye sahipsiniz, ne istersen yapıyorsunuz, daha ne istiyorsunuz” tepkisi gösteriyor. Seçmenin yüzde 76’sı oy vereceği anayasa değişikliğinin içeriğini bilmiyor. Değişikliği iyice anlayanlar arasında “hayır” eğilimi güçlü.

SELVİ: “HAYIR”CILAR ÖNDE

Öte yandan hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de “hayır”cıların önde olduğunu belirterek “referanduma gidilirken evet cephesinin yüzde 46 seviyesinde olduğu tespiti yapılıyor. Kürt oylarını kazanmaya yönelik olarak ayrı bir strateji oluşturulması öneriliyor.” diye yazdı.


- sponsor reklam -
YORUMLAR (TOPLAM 133 YORUM)

1 3 4 5

 1. EVET.😘 EVET.😘 EVET dedi ki:

  Sen onaltı Nisan’da evete inan gerisi booosssssss

  (0)
 2. SAÇMA SAPAN ANKET dedi ki:

  EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSELDİKÇE PARTİ SEÇMENLERİ GERİCİLİĞİMİ SEÇİYOR O ZAMAN EĞİTİM SEVİYESİ>=GERİCİLİK..

  (0)
 3. Eskişehir dedi ki:

  Adil Gür’ün dışında kimseye inanmayın. Hepsi atıyor hemde desteksiz bir şekilde.

  (0)
 4. rizeli dedi ki:

  tabı adil gür diyeceksin çünkü yalacı yalancıya ınanir

  (2)
YORUM YAZ

* Yorumunuz uygun bulunduğu takdirde kısa bir süre sonra yöneticiler tarafından onaylanacaktır.
* Yazılan yorumların tüm sorumluluğu sahibine aittir.