SONAR ve ORC’nin Başkanlık Sistemi Anketleri

 • 08 Ocak 2017
 • 7.418 kez görüntülendi.

Önde gelen iki araştırma şirketi SONAR ve ORC araştırma şirketleri, başkanlık sistemi ve anayasa değişikliği referandumu ile ilgili kapsamlı anketlerini yayınladı.

SONAR BAŞKANLIK VE REFERANDUM ANKETİ

Sonar Araştırma şirketi başkanlık referandumu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Anket sonuçlarına göre, halk başkanlığı onaylamıyor. Sonuçlara göre, ‘başkanlık sistemi’nin de içinde olacağı bir referandumda ‘hayır’ diyenlerin oranının yüzde 44,6, ‘evet’ diyenlerin ise yüzde 42,3 olduğu görülüyor.

Ankete cevap vermeyenler oransal olarak dağıtıldığında da ‘hayır’ diyenlerin oranı yüzde 51,3’e çıkıyor ve ‘başkanlık’ referandumdan geçmiyor.

Sonuçlara göre, referandum sürecinin başlamasıyla ‘başkanlık’ yolunda MHP oylarının AKP ve Erdoğan için kritik derecede önemli olduğu görülüyor.

5000 kişi ile, 1 – 25 Aralık tarihleri arasında, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre gerçekleştirilen araştırmanın, İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak ve Kastamonu illerinde “Yüz yüze anket yöntemi“ ile; Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde ” CATI anket yöntemi” ile yapıldığı bildirildi.

Farklı sosyo–ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve İl/ilçe/kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilen anketin hata payı ise 1,34 olarak açıklandı.

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

ORC’NİN 30 BÜYÜKŞEHİRDE YAPTIĞI BAŞKANLIK ANKETİ

ORC anket sonuçlarına göre, başkanlık sistemine vatandaştan yüksek oranda destek var.

ORC Araştırma, 10-16 Ekim tarihleri arasında, 30 büyükşehirde 21 bin 980 kişi ile yaptığı anket yaptı.
Ankette katılımcılara, “Başkanlık sistemine geçiş ile ilgili referandum yapılacak olsa tercihiniz ne yönde olur?” sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 60.7’si referandumda ‘evet’ oyu vereceğini söylerken, ‘hayır’ oyu kullanacağını söyleyenlerin oranı yüzde 30.3’te kaldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE EN ÇOK DESTEĞİ HANGİ İL VERİYOR?

Anket sonuçlarına göre, başkanlık sistemine en çok destek yüzde 81.5 ile Konya’dan geldi. Konya’yı yüzde 76.4 ile Erzurum takip ederken, yüzde 72.5 Kahramanmaraş en çok deste olan iller sıralamasında yer aldı.

İSTANBUL’DA DESTEK YÜZDE KAÇ?

Anket sonuçlarına göre, olası bir referandumda İstanbul’daki oylar yarı yarıya dağılmış durumda. ORC anket sonuçlarına göre İstanbul’da evet oyu kullanacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 58.5 çıktı. Ankara’da ise başkanlık sistemine katılımcıların yüzde 61’i destek verdi.

EN DÜŞÜK DESTEĞİ DİYARBAKIR, VAN VE MARDİN VERİYOR

Başkanlık sistemine en az destek veren büyükşehirler ise Diyarbakır, Van ve Mardin oldu. Diyarbakır’ın yüzde 58’i, Van’ın yüzde 57’si, Mardin’in ise yüzde 55.8’i ‘hayır’ oyu kullandı. Güneydoğu’daki büyükşehirlerden sonra başkanlık sistemine en az destek veren iller Muğla ve İzmir oldu.


- sponsor reklam -
YORUMLAR (TOPLAM 13 YORUM)

 1. Erol Çeçen dedi ki:

  Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz başkanlık sisteminin hiçbir kötülük yani yokki hastamisiniz siz bi araştırın öyle yorum yapın biraz dengeli olun

  (-36)
  1. dcmaster dedi ki:

   senin gibi ezbere oy atanlar ilerde çocuklarınız sizden hesap sorucak emin olun bir diktatör yaratıyorsunuz.

   (6)
   1. FAKİR dedi ki:

    KARDESİM DEVLETLER KURULUR İKEN AİLE REFERANS ALİNMİSTİR. AİLE NE DEMEK BABA ANNE VE COCUKLAR DEGİLMİ. BABA EVİN REİSİ ANNE COCUKLARİN BABASİNA UYMASİNİ SAĞLAYAN KİSİ. SİMDİ BABAN DİKTATORMU 😄😄 DEVLETTE BOYLE BİSEY.OLMASİ GEREKİYOR. HİC DUYDUMU BİR AİLENİN BİRDEN FAZLA BABA OLSUN. SUAN DEVLETİ BİRDEN FAZLA REİSLE YONETMEYE CALİSİYOZ. KİMİN NE DEDİGİNİ ANLAMİTOZ HALKİ BOLUYORLAR. BU YUZDEN BASKANLİK ASLA DİKTATORLUK DEGİLDİR. DİKTATORLUGU YARATAN AZİNLİKTİR. SİG DUSUNCELERDEN KURTULUN. PARTİZANLİGA SON VERİN. BASKANLİGA EVET DİYELİM.

    (-3)
    1. Fuat TURAN dedi ki:

     Kardeşim evet diyorsun da sadece tek bir adam yönetecek diyorsun ama bununla da yetinmiyor bu anayasayla beraber yargı yaşama yürütme tek bir adamın elinde oluyor istediği zaman meclisi fes edebiliyor vatana ihanet etse bile %60 oranında çoğunluk olsa bile yüce divana gonderilemiyor hsyk üyelerinin yarısını cumhurbaşkanı atıyor herşeyden önce partili bir cumhurbaşkanı ne kadar tarafsız olabilir farklı seslere yanıt verebilir.Bu anayasa ile beraber bir kişi Saltanatını ilan ediyor muhalif herhangi bir sese izin vermiyor herşey onun elinde oluyor o ne derse ne istese o oluyor verdiğin aile örneğinde sadece baba mi evi çekip çeviriyor bu kadar basite indirgeyerek insanları yanlış yönlendirme bugün evet dersen yarın hesabını veremezsin .Her millet hakettiği gibi yönetilir ben bu milletin boyle kötü bir yönetimi hakettiğini düşünmüyorum . Zamanında dedelerimiz bunun için kanını dökmedi .Burada parti sempatizanlığı yapmaya gerek yok. Önemli bir konu gerçekleri konuşup bilinçli olmalı anayasa yi herkesin okumasını ve ona gore karar vermesi gerektiğini düşünüyorum .Yani anlayacağın sen evet de diyorsun diye de kimse evet demez .O yuzden TEK BIR OYUM VARDIR O DA HAYIR DIR. HAYIR DA HAYIR VARDIR.

     (4)
 2. BEN dedi ki:

  BEN ARTİK TELEVZİYONU ACTİGİMDA DEVLETLE ALAKALİ OLAN CUMHURUN, BAKANLARİN SESİNİ DUYMAK İSTİYOM. DEVLETTEN BİR HABER OLAN HUKUMETLE ALAKASİ OLMAYAN SECİLEMEMİS VEYA AZİNLİKTA KALMİS YALAN YANLİS KONUSAN TURKİYEYİ DİGER ULKELERE KOTULEYEN PARTİ BASKANLARİNİ DİNLEMEK İSTEMİYORUM. AZİNLİK COGUNLUGA UYAN BİR SİSTEM İSTİYOM. ODA BASKANLİK SİSTEMİDİR. BU YUZDE LAF UZATMAYA GREK YOK BASKANLİGA KESİNLİKLE EVET DİYOM. TURKİYEMİZE BASKANLİK HAYİRLİ OLMASİ DİLEGİMLE.

  (-6)
 3. gül dedi ki:

  Allah bu evet diyen tüm insanları ıslah etsin,akıl fikir versin .

  (1)
 4. AYDIN YÜKSEL dedi ki:

  MHP NİN %85 HAYIR VERECEK ONA GÖRE HESAP YAPILMALI BENCE

  (1)
 5. .... dedi ki:

  Yahu hemen de HASTA MISINIZ diye yorum yazılmış.. Kendinizden olmayan herkese hakaret etmeye hazırsınız.. Bana HASTA MISIN diye hakaretvari soru soran isterse son peygamberimiz olsa, toprağından kalkıp gelse, HASTA OLAN SENSİN, der geçerim.. Hakarete hakaret ederim, kimse de gık edemez nasılsa..

  (5)
 6. Fuat TURAN dedi ki:

  Tabii ki HAYIR diyeceğiz bir de utanmadan hic bir kötü yanı yok diyorlar insanlarımız ölüyor zamlar ust üstte geliyor insanlar geçim derdinde bizim meclisimiz tek bir kişinin egosu tatmin etmek icin uğraşıyor yazık değil mi benim vatanıma .Bugün vatanıma hayırlı bir is yapacaksam o da insanlara bu anayasanın neden yanlış olduğunu anlatmaktır .Her bir maddesini ayrıntısına kadar okudum bir tanesi bile derdimize çare değil .O yuzden vatanım için özgürlüğümüz için HAYIR HAYIR HAYIR diyeceğim.

  (9)
 7. Umudumuz Cumhuriyet dedi ki:

  Özğürlüğümüz için HAYIR

  (12)
 8. Murat dedi ki:

  Hayır oyu kullanacam milliyetçi hareket partılı olmama ragmen Hayır

  (13)
 9. Burak efe dedi ki:

  Tabiki hayır,hiç bir iyi tarafı yok,milletin derdi başkanlık değil kardeşim,benzin mazot kaç para,ekonomi ne halde,esnaf,çiftçi,işçi,memur,emekli ay sonunu getiremiyor,tek derdimiz başkanlık,hayır kardeşim aceleniz neden ?

  (24)
 10. Levent reisoğlu dedi ki:

  Başkanlığa tabiki yüzbinkere hayır TC cumhuriyetle yönetilir reisi cumhurumuz 94 yıl önce öyle karar verdi o ne diyorsa o.

  (32)
YORUM YAZ

* Yazılan yorumların tüm sorumluluğu sahibine aittir.
* Küfür ve hakaret içeren yorumlar onaylanmayacaktır.