SONAR ve ORC’nin Başkanlık Sistemi Anketleri

08.01.2017
45.866
A+
A-


Önde gelen iki araştırma şirketi SONAR ve ORC araştırma şirketleri, başkanlık sistemi ve anayasa değişikliği referandumu ile ilgili kapsamlı anketlerini yayınladı.

SONAR BAŞKANLIK VE REFERANDUM ANKETİ

Sonar Araştırma şirketi başkanlık referandumu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Anket sonuçlarına göre, halk başkanlığı onaylamıyor. Sonuçlara göre, ‘başkanlık sistemi’nin de içinde olacağı bir referandumda ‘hayır’ diyenlerin oranının yüzde 44,6, ‘evet’ diyenlerin ise yüzde 42,3 olduğu görülüyor.

Ankete cevap vermeyenler oransal olarak dağıtıldığında da ‘hayır’ diyenlerin oranı yüzde 51,3’e çıkıyor ve ‘başkanlık’ referandumdan geçmiyor.

Sonuçlara göre, referandum sürecinin başlamasıyla ‘başkanlık’ yolunda MHP oylarının AKP ve Erdoğan için kritik derecede önemli olduğu görülüyor.

5000 kişi ile, 1 – 25 Aralık tarihleri arasında, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre gerçekleştirilen araştırmanın, İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak ve Kastamonu illerinde “Yüz yüze anket yöntemi“ ile; Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde ” CATI anket yöntemi” ile yapıldığı bildirildi.

Farklı sosyo–ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve İl/ilçe/kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilen anketin hata payı ise 1,34 olarak açıklandı.

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

ORC’NİN 30 BÜYÜKŞEHİRDE YAPTIĞI BAŞKANLIK ANKETİ

ORC anket sonuçlarına göre, başkanlık sistemine vatandaştan yüksek oranda destek var.

ORC Araştırma, 10-16 Ekim tarihleri arasında, 30 büyükşehirde 21 bin 980 kişi ile yaptığı anket yaptı.
Ankette katılımcılara, “Başkanlık sistemine geçiş ile ilgili referandum yapılacak olsa tercihiniz ne yönde olur?” sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 60.7’si referandumda ‘evet’ oyu vereceğini söylerken, ‘hayır’ oyu kullanacağını söyleyenlerin oranı yüzde 30.3’te kaldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE EN ÇOK DESTEĞİ HANGİ İL VERİYOR?

Anket sonuçlarına göre, başkanlık sistemine en çok destek yüzde 81.5 ile Konya’dan geldi. Konya’yı yüzde 76.4 ile Erzurum takip ederken, yüzde 72.5 Kahramanmaraş en çok deste olan iller sıralamasında yer aldı.

İSTANBUL’DA DESTEK YÜZDE KAÇ?

Anket sonuçlarına göre, olası bir referandumda İstanbul’daki oylar yarı yarıya dağılmış durumda. ORC anket sonuçlarına göre İstanbul’da evet oyu kullanacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 58.5 çıktı. Ankara’da ise başkanlık sistemine katılımcıların yüzde 61’i destek verdi.

EN DÜŞÜK DESTEĞİ DİYARBAKIR, VAN VE MARDİN VERİYOR

Başkanlık sistemine en az destek veren büyükşehirler ise Diyarbakır, Van ve Mardin oldu. Diyarbakır’ın yüzde 58’i, Van’ın yüzde 57’si, Mardin’in ise yüzde 55.8’i ‘hayır’ oyu kullandı. Güneydoğu’daki büyükşehirlerden sonra başkanlık sistemine en az destek veren iller Muğla ve İzmir oldu.

YORUMLAR - 191 YORUM
 1. Öztürk dedi ki:

  Ülkeye milyonlarca suriyeli açları doldurdular bizden aldıkları vergilerle onları doyuruyorlar o kadar işsiz insanımız var ülke kan ağlıyor turizm yok esnaf bitik tabiki de hayırrrrrrr

 2. MEHMET dedi ki:

  CUMHURİYETİNE VE DEMOKRASİNE SAHİP ÇIK HAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!

 3. mustafa dedi ki:

  kendi elimle kendi özgürlüğümü tek adama verip, köle olarak yaşamaya hayır diyorum.ya bir taraf olursunuz yada bertaraf sözünü hiç unutmuyorum.

 4. sade dedi ki:

  hayıııııır

 5. MEHMET dedi ki:

  SON GÜNLERDE MEMLEKETİMİN ÜZERİNDE ÇİRKİN OYUNLAR OYNANIYOR.YARIN BEN KANDIRILMIŞIM DENİLEBİLİR.GELİN HEP BERABER HAYIR DİYELİM BU ÇİRKİN OYUNU BOZALIM.

 6. mersin dedi ki:

  Evet

 7. Mutlu dedi ki:

  HAYIRRRRR

 8. Arzu dedi ki:

  Bi başkanlık sistemimiz eksikti…

  1. Ayse dedi ki:

   He eksikti vallahi başkanlığa evet diyelim eksiği tamamlayalim gel evet deyek

   1. Vedat ari dedi ki:

    İşte bu kafaya ne anlarsan boş hersyiniz alay etmek mecliste bile sırıtarak oy kullandılar oradan belli ülkeyi nasıl bir geleceğin beklediği

    HAYIR

    1. Yeni Nesil OSMANLILAR dedi ki:

     Evet dogru Mecliste Kürsü yikilarak yönetilir demi?

    2. Zaa dedi ki:

     Chplilere HELEDE fanatiği ne laf anlatmak duvara anlatmakla eşdeğer.

 9. Ebu dedi ki:

  Hayır millet işsiz millet açlıktan ölüyor. Torpil alan bir kesim refah içinde yüzüyor. Gençlerin hali perişan. Hayır.

  1. Sefa yuceer dedi ki:

   Şu Türkiye’de açlıktan ölen bir tane insan göster gençler hazır ekmek istiyor iş arayanlar iş çok

   1. abdullah dedi ki:

    üniversite mezunları işsizlikten kırılıyor ama açlıktan ölmüyor bu durumu kurtarır dimi

   2. Vedat ari dedi ki:

    Ya ne yalancı bir insansın 9 aydır is arıyorum benim gibi yığınla arkadaşım işsiz.İse girenlerde torpille giriyor .

    1. Zuhtu dedi ki:

     Kesin oturduğun yerde sana iş bulacak birde kadın bulacak birde villa birde hizmetçiler. Koskoca Türkiye’de iş ariyacan elin gavuruda meydanda su satıyor. Sordugda İyi kazanıyom DİYor. Bizden öğrenmiş Allah’a şükür diyor. Siz ler olmasa Türkiye’yi kim kotuleyecek.

    2. Vedat ari dedi ki:

     Kendim elektronik mühendisiyim hic bir zaman çalışmaktan gocunmadım 10 yaşımdan beri hep çalıştım merak etme çalışmanın kıymetini bilirim sen yasadigin yerle karışırdın herhalde onlara senin gibi haram yiyiciler sahip oluyor .

    3. Cemil dedi ki:

     Yav ben chpliyim desene. Adamı catltiyon. egonu CHPyi düzeltmekle geçir. Ha duvar ha sen

    4. Vedat ari dedi ki:

     Merak etme yakında su satacak durumda bile olmayacağız .Elin gavuru dediklerin
     yüzünden kendi insanının değeri kalmadı.

   3. Adanalı dedi ki:

    Gençler ünüversite mezunları boş geziyor sen hangi kafayı yaşıyorsun

  2. Kurt ALİ dedi ki:

   At yalanı tutarsa ha ebru. Okadar işçi memur alımı varken.. herhalde CHP gibi oturduğunuz yerde veya yatarak iş arıyonuz. Dolayısıyla da iş bulamiyonuzdur. Bu yüzdende rahatlık bir tarafınıza battığında hayır diyorsunuz dur.

   1. Vedat ari dedi ki:

    Tabii senin gibi torpille is bulanların keyfi yerinde kaç yere başvurdum hic biri dönmedi sınıfında gerizeklai bir arkadaşım vardı akp li en iyi yerlerde staj yaptı şimdi de mezun olur olmaz ise başladı ben okulumu derece ile bitirdim bu ülkede alnının akıyla birseyler yapabilmek çok zor illa birine dayancaksin.kendim elektronik muehndisiyim ilk fırsatta gideceğim buralardan insanları yıldırdıniz artik .

   2. Vedat ari dedi ki:

    Senin haberin yok galiba bakanlık kendi açıkladı memur alımlarını sıfıra yakın tutacağız hadi olsa bile mülakatta reis deyince aklına ne geliyor diye salak bir soru soruyorlar ben soylıyım temel reis .

 10. Yucel dedi ki:

  Sadece meleklere verilebilecek bir yetki Tabiki ne de her hangi bir insanoglu bir melek

 11. BALİKCİ dedi ki:

  HELAL OLSUN RTE SANA BİR TASLA İKİ KUS VURMUŞSUN. HEM ANAYASAYİ GECİRDİN HEMDE BAGLANTİYA VAKAYA VALLAHİ BUYUK ADAMSİN YOLUNA KURBAN OLAK YAV, YENİ ANA YASA DİYE BİR YEM ATİP DUSEN SAZANLARİ TOPLAMİSSİN. BİR AGİZDAN HAYİR DİYORLAR TESADUF MU BİR PLAN DAHİLİMİ KİM BİLİR. KİM ONLAR………………………………….
  1..PKKLİLAR………………………………………………………………..
  2..HDPpkklilar………………………………………………………………
  3..İBDA_C liler………………………………………………………………
  4..FETOCU ler……………………………………………………………….
  5..DEAS çiller,………………………………………………………………. 6..CHP YONETİMİ vaybe (CHP Yİ hiç anliyamadim zaten chp den de son iki yıldır midem bulaniyordu. Eski CHP değil asla olamaz. Cunku ULU ONDER M.K.ATATURKE BAGLİDİRLAR VE CUMHURİYETÇİDİRLER. Bu yeni yönetimde bir iş var bence.. neyse oy verenler dusunsun banane) gerisi CUMHURİYET SAVCİLARİNA VE HAKİMLERİNİN DİKKATİNE, mite, polise ve askere kalmış ne diyem.

  1. Milli irade dedi ki:

   Hocaefendi diyenler, sayın apo diyenler , iside öfkeli gençler diyenler, alevileri ataturk katletti diyenler sizdiniz ulan siz, ….pkkya sayın öcalan, fetöye hocaefendi, iside öfkeli gençler diyen sizdiniz, hiç utanma yok sizde hiç…utanma duygusunu kaybedenlerin kaybedecek başka bir şeyi kalmamıstir..

   1. Zaa dedi ki:

    Sen uzaylisin uzayda taşıyın yada chplisin. Kanma kandirilmissinmilli irade milli kardes

 12. MEHMET dedi ki:

  HAYIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIR

 13. Selim dedi ki:

  Hayır bin kere hayır bıktık bu iktidardan. .ne karnımız doydu ne acımız bitti..geçmişte verdim ama artık hayır

 14. Mehmet emin kolkıran dedi ki:

  Tabiki hayır herkesin sorunlarını halledecek birhükümet yok akpli olmayan zihniyetin yaşam şansı yok

 15. Eren dedi ki:

  hayır tabikide sonumuz olur partili başkanlıkmı olur ne kadar tarafsız olabilicek ki şuanda bile taraflı herşey onun elinde olunca ülke çıkmaz bir batağa gircek bir chp li olarak hayır….