1 Kasım Genel Seçimleri Öncesi Kritik Tablo

23.09.2015
2.875
A+
A-


Siyasi partiler 7 Haziran seçimlerinde çok az oy farklarıyla kaybettikleri milletvekillerinin peşine düştü. AK Parti, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 2’den küçük oy farklarıyla 9 milletvekili kazanırken, 10 milletvekilini ise muhalefete kaptırdı. MHP ise bu farkla, 6 milletvekili kazanırken 8 milletvekilini kaybetti.

Şirin Payzın, Neler Oluyor’da siyasi partilerin 1 Kasım hesaplarını konuklarıyla masaya yatırdı. Emin Çapa’nın 7 Haziran’dan seçim sonuçlarından derlediği bilgiye göre siyasi partiler, ülke genelinde yüzde 2’lik bir farkla bazı bölgelerde milletvekilliklerini kaybetti.

MERAL AKŞENER KAYBETTİREBİLİR

1 Kasım seçimlerinde rekabetin bir hayli fazla olduğu İstanbul’da ise 3. bölge tartışması yaşanıyor. HDP oylarının yoğun olduğu 3. bölgede AK Parti, Kürt oyları için önemli bir adım attı ve Mehdi Eker’i Diyarbakır’dan İstanbul’a transfer etti. Bölgedeki Kürt oylarını hedefleyen AK Parti, MHP ise kayıp bekliyor.

BİR MİLLETVEKİLİ AK PARTİ’YE KAYABİLİR

MHP’li Meral Akşener’in de seçim bölgesi olan 3. bölgede 0.12’lik bir oy farkıyla MHP’ye bir milletvekili kayberen AK Parti, 1 Kasım’da Akşener’in yeniden aday gösterilmemesinden doğacak olası bir tepki ve Kürt oylarındaki artışla bölgeden bir fazla milletvekili hesabı yapıyor.

İZMİR’DE BİNALİ YILDIRIM FAKTÖRÜ

HDP’nin en çok oyu aldığı İzmir’de AK Parti, 2011 yılına göre büyük bir oy kaybına uğradı. İzmir 1. bölgede 0,74’lük oyla MHP, CHP’den bir milletvekili kazanırken, İzmir 2. bölgede ise AK Parti 1,47’lik bir oyla CHP’den bir milletvekili aldı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti 8 milletvekili kazanırken, CHP 12 milletvekili, HDP 2 milletvekili ve MHP ise 4 milletvekili almıştı.

ANKARA’DA TÜRKEŞ FAKTÖRÜ

CNN Türk’ün hazırladığı seçim istatistiklerine göre MHP, Ankara 1. Bölgede 7 Haziran seçimlerinde 0.29’luk bir oy oranıyla AK Parti’ye bir milletvekili kaybederken, Ankara 2. Bölgede ise AK Parti 1.28’lik bir oyla CHP’ye bir milletvekili kaptırdı.

Ankara’da bu kez Tuğrul Türkeş faktörü ön plana çıkıyor. Araştırmacılara göre Tuğrul Türkeş, MHP tabanından oy alması halinde, CHP’de yaşanabilecek olası oy düşüşüyle birlikte AK Parti’nin hanesine bir milletvekili fazla yazılabilir.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.