1 Kasım Seçimlerini Hangi Araştırma Şirketleri Bilecek?

23.10.2015
1.940
A+
A-


1 Kasım’da yapılacak olan erken genel seçimler öncesi araştırma şirketleri art arda anket yayınlamaya devam ediyor. Ortaya çıkan sonuçların ne kadar doğru ve güvenilir olduğu 1 Kasım günü ortaya çıkacak. Peki, 1 Kasım genel seçimlerine yönelik olarak yapılan anketlerden hangisi en doğru sonucu bulacak?

1 Kasım erken seçimleri yapılan son seçim anketi sonuçlarına göre erken seçimlerindeki tabloda büyük bir değişiklik beklenmiyor. KONDA başta olmak üzere anket şirketlerinin ortaya koyduğu sonuçlara göre HDP ve AK Parti oylarında küçük değişiklikler olabilir.

1 Kasım Seçimlerini Hangi Araştırma Şirketleri Bilecek?

Seçim anketleri arka arkaya gelirken ortaya çıkan veriler 2 Kasım 2015 sabahı için çok radikal bir değişikliğe işaret etmiyor. Şu ana kadar yayınlanan anket sonuçlarına göre AK Parti , HDP , MHP ve CHP’nin oylarında büyük değişiklikler oluşmadı.

AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR MU?

Yapılan son seçim anketleri sonuçlarına göre AK Parti’nin tek başına iktidar olma hesabı pamuk ipliğine bağlı. Şu ana kadar gelen seçim anketi sonuçlarında AK Parti ‘nin oy oranı en yüksek ANAR , Denge ve Genar verilerinde çıktı. Bu anket sonuçlarına göre AK Parti en yüksek yüzde 44.2 oranında oy alabilir. AK Parti’nin en düşük oy oranı ise yüzde 38.2 ile SONAR anketinde çıktı.

HDP İÇİN ANKET SONUÇLARI NE DİYOR?

Artan terör olayları sonrası HDP’nin oy oranında değişiklik olup olmayacağı yönündeki tartışmalara anket sonuçları yanıt verdi. Eylül ayında yapılan anketlerin tamamında HDP yüzde 10 seçim barajını aşmış görünüyor. Buna karşılık PKK terörünün yansımasıyla birlikte HDP’nin 7 Haziran’da aldığı emanet oylar erimeye başladı. HDP oy oranının en yüksek olduğu anket yüzde 14.58 ile AKAM tarafından yayınlanırken, en düşük oy oranı yüzde 11.7 ile Andy- Ar anketinde çıktı. Anket sonuçlarında ortak tahmin ise HDP’nin en az yüzde 1 oranında bir kayıp yaşayacağı ve 3 milletvekili kaybedeceği yönünde.

İŞTE EN SON YAPILAN SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

KONDA seçim anketi sonuçlarına göre AK Parti , CHP , MHP ve HDP oy oranlarının 1 Kasım seçim sonuçlarında şu şekilde çıkması bekleniyor.

AK Parti: Yüzde 41,7
CHP: Yüzde 24,8
MHP: Yüzde 16,4
HDP: Yüzde 12,3
Diğer: Yüzde 4,9

7 Haziran’da yapılan seçimlerde AK Parti yüzde 40,6; CHP yüzde 25,1; MHP yüzde 16,4; HDP yüzde 13,1 oy almıştı.

1 Kasım Seçimlerini Hangi Araştırma Şirketleri Bilecek?

4 ANKET ŞİRKETİNİN SONUÇLARI

ANAR-DENGE-GENAR-POLLMARK’ın 157 bin 907 kişiyle yaptığı ve Ak Parti’nin oylarını yüzde 44.2’ye ulaştığını gösteren anket sonuçlarına çok konuşulmuştu. Söz konusu araştırma Ak Parti için, 27 Ağustos-13 Eylül 2015 tarihleri arasında, 81 ilde yer alan 85 seçim çevresinde yaşayan seçmenlerle, yüz yüze görüşmelerde anketuygulanması şeklinde gerçekleştirildi.

Bu anket sonuçlarına göre partilerin oy oranları şöyle çıktı;

AK PARTİ: 44.2
CHP: 25.4
MHP: 14
HDP: 12.5
YÜZDE 14.7 KARARSIZ

GEZİCİ SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

Geçen seçimlerde AK Parti’nin oyunu düşük göstermekle itham edilen ve seçim sonuçlarında da hayli yanılan Gezici Araştırma şirketi 26-27 Eylül’de yaptığı son anketi açıkladı. Gezici anket sonuçlarına göre 1 Kasım seçimlerinde CHP ve MHP oyunu artıracak HDP ve AK Parti ise düşüş yaşayacak.1 Kasım’da hangi partiye oy vermek istedikleri sorulan katılımcıların yanıtlarına göre partilerin oy oranları şöyle çıktı;

AK Parti yüzde 39,8
CHP yüzde 28,2
MHP yüzde 17,3
HDP yüzde 12,3

MAK DANIŞMANLIK SEÇİM ANKETİ SONUCU

MAK Danışmanlık’ın, 19-23 Eylül tarihleri arasında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri hariç diğer bölgelerdeki 26 büyükşehir, 19 il ve 171 ilçede 5 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşmelerle yaptığı anket sonuçları şu şekilde çıktı.
İşte anket sonuçlarıyla partilerin son oy oranları:

-AK Parti oy oranı yüzde 45.34
-CHP’nin oy oranı yüzde 28.78,
-MHP’nin oy oranı yüzde 15.08,
-HDP’nin oy oranı ise yüzde 7.64

Ankete göre, milletvekili dağılımı ise şu şekilde ortaya çıkıyor:

-AK Parti: 279,
-CHP: 141,
-HDP: 66,
-MHP: 64.

ADA ARAŞTIRMA SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

19-21 Eylül tarihleri arasında Türkiye genelinde 3 bin kişiyle yapılan anket sonuçlarına göre, AK Parti yüzde 4, CHP oylarında yüzde 2 artış olacak. MHP oylarında yüzde 3.3 HDP oylarında ise yüzde 2 oranında düşüş görülecek. Ada anket sonuçlarına göre partilerin oy oranları da şöyle;

AK Parti oy oranı yüzde 44.7,
CHP oy oranı yüzde 27,6,
MHP oy oranı yüzde 12.9,
HDP oy oranı yüzde 11.8

AKAM SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

Artan terör olayları sonrası HDP’nin oy oranında değişiklik olup olmayacağı yönündeki tartışmalara anket sonuçları yanıt verdi. Eylül ayında yapılan anketlerin tamamında HDP yüzde 10 seçim barajını aşmış görünüyor.

HDP oy oranının en yüksek olduğu anket yüzde 14.58 ile AKAM tarafından yayınlanırken, en düşük oy oranı yüzde 11.7 ile Andy-R anketinde çıktı.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.