20 ilde yapılan Politics anket sonuçları

25.05.2015
3.053
A+
A-


7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimlerine 11 gün kala, anket şirketleri birbiri ardına anket yayınladı. bu şirketlerden Politics Araştırma Şirketi, Türkiye Siyasi Gündem Araştırması başlığı altında yaptığı son anket çalışmasını açıkladı.

AK PARTİ YÜZDE 45, HDP BARAJ ALTINDA…

Politic’s firmasının 17-23 Mayıs tarihleri arasında, 20 ilde 4 bin 200 katılımcı ile yüzde 95 güven aralığında ± 2 hata payı ile gerçekleştirdiği, yüz yüze ve bilgisayar destekli telefonla görüşme yöntemiyle yaptığı araştırmada, seçimlere kısa süre kala oy oranlarına ve kararsızların yönelimlerine ilişkin önemli ipuçları yer aldı.

20 ilde yapılan Politics anket sonuçları

Anket sonuçlarına göre; AK Parti yüzde 45 bandında gözükürken HDP yüzde 9,6 ile baraj altnda.

İŞTE POLITICS ANKETİNİN SONUÇLARI

Ankete kayılan katılımcılara ‘Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz’ sorusu yöneltildi;

-AK Parti yüzde 45.2 oy oranı ile açık ara önde

-CHP yüzde 26.3

-MHP yüzde 15.4

-HDP ise yüzde 9.6 oy oranıyla ile barajın altında gözüküyor.

-Anket sonucuna göre SP + BBP(Milli İttifak ) oy oranı yüzde 2,59. Diğerleri ise yüzde 0,91.

KARARSIZ AK PARTİ SEÇMENİ PARTİSİNE DÖNÜYOR

Anket sonuçlarını incelediğimizde, bir ay öncesine kadar partisine mesafeli duran ve tepki gösteren AK Parti seçmeni, AK Parti’nin son 15 gündeki “koalisyon korkusuna vurgu yapan ve ekonomik istikrar temelli seçim kampanyası”, Erdoğan ve Davutoğlu’nun şehir mitinglerinin de etkisi ile partisine destek vermeye başladı. 2011 milletvekili seçiminde AK Parti’ye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde 80’i tekrar AK Parti’ye oy vereceğini belirtti, Bu oran CHP’li seçmende yüzde 92,5, MHP’li seçmende ise yüzde 82.5 olarak görünüyor.

2011’DE AK PARTİ’YE OY VEREN KESİM TEKRAR OY VERECEK Mİ?

Anket sonuçlarına göre 2011 Milletvekili seçiminde AK Parti’ye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde 12’si AK Parti’ye oy vermeyeceğini söylemekte, yüzde 8’i ise henüz kararsız. 2011 Milletvekili seçiminde CHP’ye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde 4’ü CHP’ ye oy vermeyeceğini söylerken, yüzde 3’ü ise henüz kararsız. 2011 Milletvekili seçiminde MHP’ye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde10’u MHP’ye oy vermeyeceğini söylerken, yüzde 7,5’i ise kararsız.

YAŞ ARALIĞINA GÖRE SEÇMENİN TERCİHİ

Anketteki ilginç ayrıntılardan biri ise seçmenlerin yaşı. AK Parti’yi tercih eden seçmen kitlesinin büyük bölümü 35-55 yaş aralığından, CHP’nin seçmen kitlesinin büyük bölümü 46 yaş üzeri vatandaşlardan, MHP’ ve HDP’yi tercih eden seçmen kitlesinin büyük bölümü ise 18-35 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor.

BU PAZAR SEÇİM OLSA…

* “Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusunda AK Parti en yüksek oy oranlarına 35-45 yaş grubunda yüzde 53 ve 65 üstü yaş grubunda yüzde 54 ile ulaşıyor.

AK PARTİ’YE EN DÜŞÜK OY ORANI…

* AK Parti’ye en düşük oy çıkan yaş grubu ise yüzde 31.6 ile 18-24 yaş grubu.

CHP’YE EN ÇOK HANGİ YAŞ GRUBUNDAN OY GİDİYOR?

* CHP en yüksek oy oranlarına 45-54 yaş grubunda yüzde 30.7 ve 55-64 yaş grubunda yüzde 29.6 ile ulaşıyor.

CHP’YE EN ÇOK KARŞI ÇIKAN YAŞ GRUBU

* CHP’ye en düşük oy çıkan yaş grubu ise yüzde 21 ile 35-44 yaş grubu.

MHP’NİN EN YÜKSEK OY ORANI HANGİ YAŞ ARALIĞINDAN ÇIKIYOR?

* MHP en yüksek oy oranlarına 18-24 yaş grubunda yüzde 21 ve 25-34 yaş grubunda yüzde 18.6 ile ulaşıyor.

* MHP’nin oyları 45 yaş üzerinde seçmende düşmeye başlıyor. 65 yaş üstü seçmen grubunda oy oranı yüzde 8.5 ‘e kadar düşüyor.

HDP’YE EN YÜKSEK OYU HANGİ YAŞ GRUBU VERİYOR?

* HDP en yüksek oy oranlarına 18-24 yaş grubunda yüzde 12 .6 ve 25-34 yaş grubunda 11,4 ile ulaşıyor.

* HDP’ye en düşük oy çıkan yaş grubu ise yüzde 8.4 ile 35-44 yaş grubunda.

AK PARTİ KADINLARIN OYUNU ALIYOR

Ankete katılanların yüzde 50,4 erkek ve yüzde 49,6 kadın seçmen. Seçimlerde oy kullanacağını belirten kadınların yüzde 48,3’ü erkeklerin ise yüzde 41.7,’si AK Parti’ye oy veriyor. Bu rakamlar AK Parti’nin kadınlardan daha fazla rağbet gördüğünü gösteriyor. Kadınların yüzde 28.2’si erkeklerin yüzde 25.3’ü CHP’ye oy veriyor. Uzun süre sonra ilk defa seçim kampanyasını başarılı yürüten CHP kadın ve erkeklerde eşit oranlarda tercih edilen siyasi parti olarak dikkat çekiyor. Yine, oy kullanacağını belirten kadınların yüzde 11,6’sı erkeklerin yüzde 19,2’si MHP’ye oy vereceğini söylüyor. MHP, kadın seçmenlerce tercih edilmiyor. Kadınların sadece yüzde 5,6 sı oy vereceği parti konusunda kararsız olduğunu belirtiyor.MHP’nin son 15 günde kadın seçmene ulaşması zor gözüküyor

CHP, MARMARA VE EGE’DE OYLARINI ARTIRDI

2011 milletvekili seçimlerinde partilerin Türkiye’nin bölgelerinde aldığı oylarla anketteki sonuçları karşılaştırdığımızda,CHP’nin Marmara ve Ege bölgelerinde oylarını artırdığını (İstanbul da CHP oylarını artırıyor ) Marmara da oy oranını (yüzde 30.98’den yüzde 31.9 ‘a) Ege Bölgesinde ise (yüzde 35,73’den yüzde36,73 ‘e )çıkardığı görülüyor.

CHP’nin Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde oylarının yüzde 5’in altına kadar düşmesi yine çalışmanın ilginç verilerinden İç Anadolu bölgesinde oy oranı ufak bir düşüş ile yüzde 20.8 seviyesinde görünüyor. MHP’nin İç Anadolu ve Ege Bölgelerinde oylarını artırdığını İç Anadolu da oy oranını (yüzde 15.34’den yüzde 18.3 ‘e) Ege Bölgesinde ise( yüzde 14.71’den yüzde 16,1 ‘e) çıkardığı görülüyor. MHP’nin beklenildiği üzere Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde oylarının yüzde 5’in altına düştüğü gözleniyor. MHP’nin en yüksek oy oranını yakaladığı bölge bir önceki milletvekili seçiminde de olduğu gibi yüzde 19.7 ile Akdeniz Bölgesi.

AK PARTİ EN AZ FİREYİ KARADENİZ’DEN VERDİ

AK Parti’nin tüm bölgelerde oy oranının bir önceki seçimlere göre düştüğü gözleniyor. En az fire Karadeniz Bölgesi’nden. Geçen seçimde yüzde 58,22 olan Karadeniz Bölgesi’nde oy oranı ankete göre yüzde 56.2 düzeyinde. En fazla oy oranı düşüşü Güneydoğu Anadolu bölgesinde. Önceki seçimde bu bölgede yüzde 51,38 oy oranını yakalayan AK Partinin anketteki oy oranı yüzde 42.3 oranlarına kadar geriledi. Oy oranının yüzde 50’lerin üzerinde seyrettiği bölge sayısı 4’ten 2 ‘ye düştü. İç Anadolu Bölgesinde yüzde 50.9 ve Karadeniz Bölgesi’nde yüzde 56,2 oy oranı gözüküyor. HDP’nin ise parti olarak seçime girme kararı sonrası tüm bölgelerde oy oranını artırdığı gözleniyor. En fazla oy artışı Güneydoğu (yüzde 32’den yüzde 41’e) ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde (yüzde 27’den yüzde 34’e) çıkardığı gözükmektedir. Her ne kadar bu bölgelerde artış sağlasa da, iki bölgenin toplam seçmen sayısının, tüm seçmenin yaklaşık yüzde 13,2’sini teşkil ettiğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

HANGİ PARTİDEN HANGİ PARTİYE AKIŞ VAR?

Anket, 22 Haziran 2011’de yapılan Milletvekili seçimlerinde partilerin aldığı oy oranları referans alındığında, 7 Haziran 2015’te yapılacak genel seçimlerde partiler arasında yaşanması beklenen oy kaymalarıyla ilgili ipuçları da verdi. Ankete göre AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 5,4’ü MHP’ye oy vereceğini belirtti. Bu oran MHP’nin Türkiye de oy oranını 2.6 puan arttırdı. Yine bir önceki seçimlere göre MHP’ye oy veren seçmenin yüzde 8,2’si ise CHP’ye oy vereceğini belirtti. Bu oran CHP’nin Türkiye de oy oranını 1.02 puan arttırdı.. Bir önceki seçimlere göre AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 3,1’i ise HDP’ye oy vereceğini belirtti. Bu oran HDP’nin Türkiye de oy oranını 1.5 puan arttırdı. Bir önceki seçimlere göre CHP’ye oy veren seçmenin yüzde 3,2’si ise HDP’ye oy vereceğini belirtti. Bu oran HDP’nin Türkiye de oy oranını 0.8 puan arttırdı

HDP BARAJI NASIL GEÇEBİLİR?

Uzmanlara göre, HDP’nin barajı aşabilmesi iki etkene bağlı. HDP’nin kuvvetli olduğu Avrupa da seçime katılım oranının yüzde 70’in altına düşmemesi. Zira Türkiye’de yüzde 9-10 bandındaki HDP oyları, yurt dışı anketlerde yüzde 14-18 bandında hareket ediyor. İkinci etken ise Türkiye genelinde seçime katılma oranı. 2011 yılında seçime katılım yüzde 83.2 olarak gerçekleşmişti. 7 Haziran seçimlerinde katılım oranı yüzde 85’in altında kalırsa HDP’nin barajı geçmesi yüksek ihtimal, yüzde 88-90 civarı katılım olursa HDP’nin barajı geçme ihtimali zayıflıyor. 2011 seçimlerindeki CHP ve MHP’li küskünlerin bu seçimdeki tavrı ve bu seçimde AK Partili küskünlerin sandığa gidip gitmemesi HDP’nin barajı aşıp aşmayacağını belirleyecek

PARTİLERE OY VERME SEBEPLERİ

Anket çalışmasında, “Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusunda parti ismi söyleyen seçmene, “bu partiye oy verme sebepleri” de soruldu. Ak Parti’ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar tercih nedeni olarak “Ekonomik istikrar, partinin doğal lideri, daha iyisi yok, tek başına iktidar olma “cevabını verdiler. CHP’ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar tercih nedeni olarak “Seçim vaatleri ve siyasi görüşüne uyması” cevabını verdiler. MHP’ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar “Milliyetçilik, ülkücü olmak, Ak Parti hükümetinin gitmesi ve çözüm süreci” cevabını verdiler. HDP’ ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar ise “Kürt olması, barajı aşmasını istemesi ve çözüm süreci” cevabını verdiler.

YORUMLAR - 1 YORUM
  1. vatandaş dedi ki:

    seçimlere çok az bir zaman kala Akp’nin oyları birçok anket şirketinde şişiriliyor.Muhalefetin oyları bariz bir şekilde düşürülüyor ve HDP de baraj altında bırakılıyor.Anlaşılan o ki seçime ramak kala bir algı oluşturmaya çalışılıyor.Ancak bunun halk nezdinde artık karşılığı yok.Halk AKP’nın %44 45 oy alacağına artık ihtimal bile vermiyor.Bunda kim sorumlu tabiki lükse israfa olabildiğince düşen bunu da millet için yapıyoruz diye lanse eden Ak Parti yöneticileri ve en başta Erdoğan sorumlu..Millet fakirleşti,borç batağının içine düştü ben koyu Ak Partiliyim diyen insan bile miting varmış neyime ben kendi derdimi çocuklarımı düşünüyorum diyor.Ben de Ak Partiye oy vermiş bir vatandaşım ama şimdi neden Akp’ye oy vereyim?çocuklar atanacak kadar puan almasına rağmen atanmadı ama kendi çocukları atandı benim borç gırtlağa kadar geldim peki Erdoğan’ın gündeminde ne var? Diyanet’e mercedes hediye edecem..Kusura bakmayın milletin parasıyla saltanat sürmenin sonu yok..Abdullah Gül gibi Bülent Arınç gibi vicdan sahibi isimler yerine yeni yetme yalçın akdoğan daha dün Has Parti’de atıp tutarken AK parti’ye geçince tükürdüğünü yalayan Numan Kurtulmuş’la yürümez bu işler.Ben bu yaşıma kadar emeklinin maaşının artırılacagı mazotun 1 lıraya ineceği vaadlerine inanmazdım ama saraylar lüsk araçlar yapılıyorsa neden bunlar emeklinin maaşı iyileşmesin diyorum.hem çocuklarımız da atanır iş sahibi olur evlenir yuva kurarlar.şu halde Ak Parti devleti yönetmiyor seçim vaadleri sadece erdoğanın başkanlık hevesi üzerine kurulu.Hayatımda pişman olduğum birşey var o da erdoğan’a cumhurbaskanlıgı seçiminde oy vermiş olmam.Bugün gözüme uykular girmiyor ülkeyi bu hale getirenler üzerinde sorumluluk sahibi olarak o vermemiz gerekir.Ben hiçbir zaman inanamadım yolsuzluk olaylarının darbe olduğunu hem nerde görülmüş yolsuzluktan darbe arkadaş..Yazıklar olsun szilere Allah milletimizi korusun.Bu yıl bizim gibi vicdan sahibi insanlar Saadet’e milliyetçi kesim MHP’ye kayacak bunu görmemek için bu ülkeye yabancı olmak gerekir.%45 dıye şişirmenize gerek yok göstermelik halk ziyareti yapmak yerine gerçekten oturup esnafı halkı dinleyen vekiller olun siz de göreceksiniz halkın aslında ne düşündüğünü