2015 Genel Seçimleri Hangi Tarihte Yapılacak?

20.01.2015
2.135
A+
A-


2015 Genel Seçimleri Hangi Tarihte Yapılacak?

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından, gözler 2015 genel seçimlerine çevrilmiş durumda.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim takviminde 2015 genel seçimleri tarihini 7 Haziran Pazar günü olarak belirlemiştir. “Genel seçimler ne zaman?” sorusu bir yandan, seçim barajı tartışmaları bir yandan sürerken, partiler yavaş yavaş genel seçim çalışmalarına start verdi.

2015 Genel Seçimleri Hangi Tarihte Yapılacak?

İlerleyen aylarda siyasi partiler şehir şehir mitingler düzenleyerek seçmenlerinden oy isteyecek. Yurt dışında ikame eden Türkiye Cumhuriyeti seçmenleri için de özel olarak çalışmalar düzenlenmektedir. YSK’nın belirleyeceği tarihlerde, ağırlıklı olarak havalimanları ve seçim kurulu merkezlerinde, gurbetçi seçmenler de oylarını kullanabilecek.

Cumhuriyetin ilanından sonra Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çok partili süreç denemelerini gerçekleştirmiştir.

Cumhuriyet’in ilkelerinden olan demokrasi ile bağdaşması amacıyla bu seçim şekli uygulanmıştır. Ancak kurulan yeni bir ülkenin çok partili hayata alışkın olmaması nedeni ile başarısız sonuçlar alınmıştır. İlerleyen yıllarda ise Türkiye Cumhuriyeti’nde çok partili hayat benimsendi ve günümüze kadar da ulaştı.

2015 genel seçimleri Türkiye Cumhuriyeti tarihinin 25. genel seçimi olma özelliği taşımaktadır.

2015 Genel Seçimleri ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde halkın görüşünü yansıtacak milletvekilleri yeni yerlerini alacaktır. 18 yaşını doldurmayan, akli bilince sahip olmayanlar ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar ise oy kullanamayacak.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.