2015’te Avrupa ülkelerinde de Genel Seçimler yapılacak

02.01.2015
1.465
A+
A-


Bilindiği gibi Türkiye, Haziran ayında genel seçimler için sandık başına gidecek. Bu yıl genel seçimler sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın pek çok ülkesinde de yapılacak.

2015'te Avrupa ülkelerinde de Genel Seçimler yapılacak

YUNANİSTAN

Yunanistan’da 2014’ün son günlerine, parlamentonun cumhurbaşkanını seçememesi sebebiyle 25 Ocak’ta düzenlenecek erken genel seçimlerin önünün açılması damga vurdu. Anketlerin, radikal sol Syriza partisini favori göstermesi sebebiyle Yunanistan’daki seçimlerin sonucu tüm Avrupa’da merakla bekleniyor.

Syriza, Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nde tutma sözü vermekle beraber AB ve IMF’in ülke için hazırladığı kurtarma programının şartlarını yeniden müzakereye açacağını söylüyor.

Yunanistan’da kriz yılları boyunca ilk kez kurtarma programına karşı çıkan bir partinin iktidara gelme ihtimalinin ortaya çıkmasının ardından AB kurumları da endişesini gizlememişti. Avrupa Komisyonu, Yunanistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sürpriz bir şekilde, aynı zamanda Komisyon’un eski bir üyesi olan hükümetin adayı Stavros Dimas’a desteğini açıklamıştı.

Her ne kadar Euro Bölgesi’nde mali krizin ateşi geçtiğimiz yıllarda dinmiş olsa da, 2014 yılının sonunda Atina’dan gelen haberler ‘Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılması’ tartışmalarını da bir kez daha akıllara getirdi.

İSPANYA

Mali kriz yılları boyunca endişelerin odağında yer alan bir diğer Euro Bölgesi ülkesi İspanya’da da 2015’te genel seçimler düzenlenecek. İspanya zor durumdaki bankaları için AB’den mali destek almış, ancak ekonomisi Yunanistan gibi ‘tam’ bir kurtarma programı kapsamına girmemişti.

İspanya’da seçimler Aralık ayında düzenlenecek. Anketler, geçtiğimiz yıllara kemer sıkma önlemlerinin damga vurduğu İspanya’da da radikal solun güçlendiğini gösteriyor. 2014 başında kurulan Podemos partisi, ilk yıl içinde anketlerde birinci sırayı zorlamaya başladı.

İNGİLTERE

2015’te AB’de sonuçları en çok merakla beklenen seçimlerden biri de İngiltere’de Mayıs ayında düzenlenecek genel seçimler olacak. Başbakan ve iktidardaki Muhazakar Parti’nin lideri David Cameron, seçimleri kazanması halinde İngiltere’nin AB’ye katılım şartlarını yeniden müzakereye açma ve 2017 sonuna kadar referanduma götürme sözü vermişti.

Hem kendi partisindeki AB karşıtı kanadın, hem de AB karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) baskısı altındaki Cameron, ‘reforme edilmiş bir AB’de’ kalmaktan yana olduğunu söylüyor. Diğer AB ülkelerinden gelen göç ve bazı yetkilerin AB’den geri alınması, İngiltere’de 2014 yılının en önemli gündem maddeleri arasında yer almıştı.

Mayıs 2014’teki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde İngiltere’de sandıktan birinci sırada çıkan UKIP, düzenlenen ara seçimler sonucunda ilk kez ulusal parlamentoda da sandalye kazanmıştı. Her ne kadar ulusal seçimlerde UKIP’in oy oranının çok daha düşük olması beklense de AB karşıtı partinin yükselişi diğer partilerin hem daha büyük bir baskı altına girmesine, hem de bu partilerin tek başına hükümeti kurmakta zorlanmasına yol açacak.

2014 sonu itibariyle anketlerde, Cameron’ın AB referandumu planını ‘tehlikeli’ bulan İşçi Partisi küçük bir farkla önde gidiyor.

POLONYA

2015’te genel seçimlerin düzenleneceği büyük AB ülkelerinden biri de, Ekim ayında sandık başına gidecek olan Polonya. 2004 yılında AB’ye üye olan Polonya, eski Başbakanı Donald Tusk’ın bu yıl AB Konseyi başkanlığına atanmasıyla adını duyurdu.

AB’deki en üst düzey makamlardan birine ilk kez Doğu Avrupalı bir liderin getirilmesi, Birliğin ‘yeni’ üyelerinin de artık kıta siyasetinde daha çok söz sahibi olmaya başladığı değerlendirmesine yol açmıştı.

Polonya aynı zamanda 2014’te patlak veren Ukrayna krizinin ardından, Rusya’ya karşı en şahin tavrı takınan ülkelerden biri olmuştu.

AB ülkelerinden Danimarka, Estonya, Finlandiya ve Portekiz‘de de 2015’te genel seçimler düzenlenecek.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.