2017 Referandumu Ne Zaman Yapılacak?

24.01.2017
1.283
A+
A-


Anayasa değişikliği teklifinin TBMM’den geçmesiyle beraber gözler referandumun ne zaman yapılacağına çevrildi.

Yargı atamalarından, milletvekillerinin seçilme yaşına kadar geniş bir alanı kapsayan 18 maddelik anayasa teklifi, içerdiği değişikliklerle başkanlık sistemi getirmeyi amaçlamaktadır. Şu anki anayasada var olan 101. maddede yer alan “Cumhurbaşkanının partilerle ve meclisle ilişkisi kesilecektir.” ibaresi getirilmek istenen sisteme engel olmaktadır. Bu sebeple, anayasa üzerinde en az on maddelik bir değişim yapılması gerekmektedir. Bu değişim ile Cumhurbaşkanı hem partisinin hem de makamının yetkilerine sahip olabilecek.

2017 Referandumu Ne Zaman Yapılacak?

Aralık ayından itibaren meclis gündemine alınan yasa değişikliği ve yeni sistem, 21 Ocak’ta yapılan anayasa değişikliği genel oylamasından 339 oy almış ve meclisten geçmiştir.

Referandum Tarihi

Referandum, yasa değişikliği, kanunların kabulü ya da önemli değişimlere karşı halkın yapılması planlanan değişikliklerine karşı yönünü belirlemek için yapılan oylamadır. Meclise getirilmesi istenen değişiklik teklifi meclisin en az 3’te birinin yazılı önergesi ile sunulduktan sonra, TBMM tarafından görüşmeler başlatılır. Ardından iki tur olmak üzere sunulan maddeler komisyon üyelerince oylanmaya başlanır. Tüm turlarda geçen maddeler, genel oylamadan da yeter oy aldığı takdirde halkın fikrine danışılır.

21 Ocak gecesi yapılan genel oylama ile Başkanlık sistemi ve yeni yasayla ilgili referandum yapılacağı kesinleşmiştir. Referandum tarihi ise şu sıralar en merak edilen konulardandır. Öncelikle alınan oylama sonucu, karar süreci Cumhurbaşkanına devredilmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 gün içerisinde kararını belirtecek ve Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla beraber süreci takip eden 60 günden sonraki ilk Pazar yapılması beklenmektedir. Meclis’te yapılan söylemlerde 2 veya 9 Nisan 2017 ön plana çıkmaktadır, en geç 16 Nisan’da gerçekleşmesi beklenmektedir.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.