2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hakkında Bazı Bilgiler

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hakkında Bazı Bilgiler

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile; kamuoyundaki “erken seçim ne zaman?” merakı, yerini erken seçim heyecanına bıraktı.

Cumhurbaşkanının 24 Haziran 2018’i işaret etmesiyle birlikte ilk dakikalardan itibaren, İyi Parti’nin seçime “girebilecek mi?” Yoksa “giremeyecek mi?” tartışması baş gösterdi. Hatta muhalefet kanadından bazı isimler açıklamalarında, bunu kasıtlı olarak İYİ Parti’yi saf dışı bırakmak maksadıyla yapılmış bir hamle olarak değerlendirdi.

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hakkında Bazı Bilgiler

İktidarın OHAL’de seçime girmesi de muhalefetin dile getirdiği ayrı bir tartışma konusu. Hiç şüphesiz ki iktidar ve muhalefet arasındaki artan gerilim, Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci boyunca artarak devam edecek. Seçime yaklaşık 2 aylık bir zaman diliminin kalması, partileri hem heyecanlandırmış hem de telaşa sürüklemiş görünüyor.

İktidarın maksadının İYİ Parti’yi saf dışı bırakmak olup olmadığını anlamak güç. Ama bunun akıllıca bir politik hamle olduğunu söylemek mümkün. İktidarın yaptırdığı Cumhurbaşkanlığı anketleri, İYİ Parti’nin gitgide yükselen bir oy potansiyeli olduğunu ve özellikle de AKP tabanından oy alabildiğini gösterdiyse neden olmasın? Kimileri bu duruma siyasette böyle hamleler makul karşılanabilir dese de, kimileri bunu anti-demokratik bir uygulama olarak görmekte. Ancak ortada bir gerçek var ki AKP-MHP ittifakı, TBMM’de bu kararı alabilecek yeterli çoğunluğa sahip ve bu kararı alma hakları da mevcut.

Öte yandan İYİ Parti Lideri Meral Akşener partisini kurduğu ilk günden bu yana “Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman?” ve “aday olacak mısınız?” sorularına, aday olduğunu ve ne zaman olursa olsun seçime hazır olduklarını söylemekte. Görünen o ki Meral Akşener de, yaptırdığı Cumhurbaşkanlığı seçim anketi çalışmalarında bir potansiyeli olduğunu görmüş durumda. Aksi bir durumda Türk siyasetinin tecrübeli ve saygın isimlerinden olan Akşener’in, böyle iddialı açıklamalarda bulunması mantıkla izah edilemez.

İyi Parti lideri çalışmalarını hızlandırdı ve 22 Nisan 2018 günü CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelerek, ittifakı ve İYİ Parti’yi seçime nasıl sokabileceklerini görüştü. Bu görüşmenin ardından sürpriz bir hamle ile 15 CHP milletvekili, İYİ Parti’ye geçti ve İYİ Parti mecliste bir grup oluşturacak çoğunluğu sağlayarak seçime girmeyi garantilemiş oldu. Bu hamle ile Meral Akşener bir kere daha “bu yarışta ben de varım.” dedi.

Araştırma şirketlerinin; gerek erken seçim anketi çalışmalarında gerekse yapılan en son seçim anketleri istatistiklerinde, muhalefetin iktidara karşı çıkarabileceği en güçlü aday olarak çıkan Abdullah Gül’ün Saadet Partisi Lideri ile buluşacağı gündemde. Seçim anketi çalışmaları sokakta hızla devam ederken bakalım Türkiye’nin heyecanla dolu seçim süreci, başka hangi sürprizlere gebe?

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.