2018 Erken Seçimi Ne Zaman?

23.04.2018
345
A+
A-


Partiler tarafından gerçekleştirilen ikili görüşmeler, ittifak arayışları, gerçekleştirilen il ve ilçe kongreleri herkesin aklına acaba erken seçime mi gidiliyor sorunu akıllara getirdi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile külliyede görüşme talebinde bulunulması bu ihtimali daha da güçlendirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman? Sandığa mı gidiliyor? diye merak edenler için cevabı haberimizde…

2018 Erken Seçimi Ne Zaman?

Erken Seçim Hangi Tarihte Yapılacak?

MHP Genel Başkanı Devlet Baçeli ve Ak Parti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Beştepe’de gerçekleştirilen ikili görüşmeler sonrasında herkesin merakla beklediği erken seçim tarihi belli oldu. Erken seçim ne zaman? sorusunun cevabı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli ile yapılan görüşme sonrasında netlik kazandı. Saat 16.00 sularında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından basın açıklaması yapılmasıyla, beklenin aksine cumhurbaşkanlığı seçimi 2019 yerine 24 Haziran 2018 Pazar günü gerçekleştirileceği belirtildi.. Bu durumda başkanlık sistemine geçişin en somut adımı olarak görülen bu seçimlerde cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinden oluşan genel seçimlerin gerçekleştirilmesi için sandık başına gidilecek.

Gerekçeler Neler?

İki lider tarafından bu kararın alınmasındaki en büyük etkenler arasında ise 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğraması sonucu Türkiye’de yeni bir dönemin başlamış olması, Suriye sınırında yaşanan gelişmeler, bürokraside yaşanan sıkıntılar ve ekonomideki dalgalanmalar gerekçe gösterildi.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Konuyla ilgili, mecliste yasal sürecin başlatılması sonucu YSK tarafından tüm prosedürler yerine getirilerek hazırlıklar yapılacak, partilerin mitingler, toplantılar ve gezilerinden oluşan propaganda süreci başlatılacak.

Kamuoyu Ne Diyor?

Merak edilen bir diğer konu ise erken seçim anketi olmaktadır. Araştırma şirketleri tarafından yoğun bir şekilde son seçim anketleri ile ilgili çalışmalar başlatılarak kamuoyu yoklamaları hız kazandırıldı. Olası aday olarak bazı cumhurbaşkanlığı seçim anketi çalışmalarında Kemal Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül, Temel Karamollaoğlu gibi adaylar gösterilerek diğer kesin adaylarla farklı kombinasyonlar şeklinde seçim anketi yoklamalarında halka sorulmaktadır. Cumhurbaşkanlığı anketleri ile ilgili anket sonuçları hakkında bilgiler ise yine araştırma şirketleri tarafından sır gibi saklanmaktadır.

Öte yandan, MHP ve AK Parti arasında gerçekleştirilen “Cumhur İttifakı” sonucu kesin aday olarak Recep Tayyip Erdoğan gösterilmişti. İyi Parti de 100.000 imza toplayarak Genel Başkan Meral Akşener’i adaylığa göstereceğini belirten beyanlarda bulundu. Fakat Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından henüz kesin aday ile ilgili açıklamada bulunulmaması, kamuoyu tarafından merak uyandırdı.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.