2018 Erken Seçimleri

2018 Erken Seçimleri

Türkiye yine bir seçim heyecanı ile karşı karşıya. Kimilerinin baskın, kimilerinin erken seçim dediği meşhur seçimin tarihi, 18 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat açıklandı. Bu açıklama heyecanla erken seçim ne zaman diye merak edenleri rahatlattı.

Aslında açıklamanın temelleri bir gün öncesinde muhalefet lideri Devlet Bahçeli’nin grup konuşmasında atılmıştı.

2018 Erken Seçimleri

Bahçeli, “Türkiye’nin bu şartlarda 2019 yılına kadar beklemesi mümkün değil.” diyerek iktidara cumhurbaşkanlığı seçimi için, 26 Ağustos 2018 tarihini önermişti. Bu açıklama sonrası kamuoyunda hem bir şaşkınlık hem de bir heyecan meydana geldi. Ardından AKP kanadından, teklifin değerlendirileceği ve ertesi gün yani 18 Nisan’da Cumhurbaşkanının konu ile ilgili açıklama yapacağı kamuoyuna duyuruldu. İki gün içerisinde art arda gelen açıklamalar sonucunda durum kesinleşti ve 24 Haziran 2018 günü seçimlerin yapılacağı belli oldu.

Hiç şüphesiz ki seçimin öne çekilmesinde Cumhur İttifakı’nın yaptırmış olduğu Cumhurbaşkanlığı anketleri de etkili oldu. İktidarda mevcut Cumhurbaşkanının en yüksek oy potansiyeline sahip aday olmasının rahatlığı var. Ayrıca iktidarın bu sürece, teşkilatlarında yaptığı değişikliklerle birlikte geçen yıl itibariyle başladığı ve sıklıkla erken seçim anketi yaptırarak vatandaşın nabzını ölçtüğü kulislerde konuşulmakta. “Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman?” sorusu cevap bulur bulmaz gözler adaylara çevrildi.

İktidar seçime en hazır parti idi. MHP’de iktidarın ortağı olmanın avantajını yaşamakta. Hem aday hem de baraj stresi olmadan seçime girecek olan MHP, hiç kuşkusuz bu süreçteki en rahat parti.

Muhalefet Kanadı ve Yeni Adaylar

Öte yandan gözler muhalefete çevrildi. CHP henüz adayının belli olmadığını söylerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, zaten uzun zaman önce adaylığını ilan etmiş ve her an seçime hazır olduğunu dile getirmişti. Akşener, sıklıkla yaptırdığı Cumhurbaşkanlığı seçim anketi ile nabız yoklayan bir lider.

Son seçim anketleri de Akşener’in, potansiyeli gittikçe yükselen bir lider olduğunu gösteriyor. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu ile son yıllarda göstermiş olduğu durgunluğa son vermiş görünüyor.

Açıklamanın ardından adaylığını açıklayan dikkat çekici bir isim daha var, Levent Gültekin. Kimileri ona “yerli Macron” gibi bakmakta. Levent Gültekin de yaptığı açıklamalarda kendisinin iradesi dışında yapılan anketlerde bir oy potansiyeli olduğunun söylendiğini ve artık kendisi tarafından da seçim anketi yaptırılarak sürecin takip edileceğini belirtti. Gültekin toplumun her kesimini kucaklayan bir ekibi olduğunu ve birlikte çalıştıklarını beyan etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.