24 Haziran’da Muhalefetin Planı Ne?

24 Haziran’da Muhalefetin Planı Ne?

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerin bir arada yapılacağı Kasım 2019 seçimlerini gündemine almaya başlamışken; Cumhur İttifakı adı altında ortak hareket eden AK Parti ve MHP, ani ve sürpriz bir kararla erken seçim kararı aldı.

Tabii ki bu karar kamuoyunda ve muhalefette bir şok etkisi yaptı. Çünkü bu karardan kısa süre önce, hem Devlet Bahçeli hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptıkları açıklamalarda; “Erken seçim ne zaman?” , “Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman?” sorularına karşılık tarih olarak 2019 Kasım ayını işaret etmekteydi.

24 Haziran'da Muhalefetin Planı Ne?

Hal böyle olunca muhalefetin bu duruma biraz hazırlıksız yakalandığı söylenebilir. Bu karar, Cumhur İttifakı tarafından izlenen politik bir strateji olarak yorumlanabilir. Durum gösteriyor ki, ittifak liderleri yaptırdıkları cumhurbaşkanlığı seçim anketi çalışmalarında istedikleri karşılıkları almışlar. Her ne kadar iddialar araştırma şirketlerinin yaptığı tüm cumhurbaşkanlığı anketleri taraflı dese de, 16 yıldır iktidar olan AK Parti’nin bu konuda risk almayacağı tartışmasız kabul görmekte. Çünkü birçok şirket vatandaşın ani bir seçime vereceği tepkiyi ölçmek için erken seçim anketi çalışmaları yapmış ve olumsuz bir tepki ile karşılaşmamışlardır.

Tüm tartışmalar bir taraftan sürerken, ortada değişmeyen bir gerçek var ki seçimler 24 Haziran 2018′ de yapılacak. Peki, bu durumda muhalefet ne yapacak? Henüz ana muhalefet partisi CHP bir aday belirlemediği gibi, 15 gün içerisinde adayın açıklanacağı gibi bir açıklamada bulundu. Tabii ki seçimler için daha fazla çalışması gereken bir partinin, seçimlere yaklaşık 2 ay kala verdiği bu rahat izlenim veren açıklamaları kafa karıştırdı.

Seçim tarihi açıklanmadan önce CHP, seçim anketi çalışmalarında “hayır” cephesinin oy oranının %60 olduğunu belirlediğini daha önce açıklamıştı. Görünen o ki bu son seçim anketleri, ana muhalefete büyük bir güven aşılamış durumda. İlk turda muhalefet kanadında herkesin kendi adayını çıkaracağı ve sonrasında eğer seçim ikinci tura kalırsa tüm muhalefetin tek aday çatısı altısında birleşeceği ağırlık kazanan bir görüş olarak ortaya çıkmıştır.

Muhalefette en çok oy potansiyeli olan CHP ikinci turda kendi adayının desteklenmesi için her kesime hitap eden kapsayıcı özelliklerde bir aday aramakta, ancak bunu başarabilecek mi hep birlikte görülecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.