6 Farklı Araştırma Şirketinden Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

6 Farklı Araştırma Şirketinden Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

24 Haziranda yapılacağı kesinleşen Cumhurbaşkanlığı erken seçimi için araştırma şirketleri anketlerine hız verdi. 6 araştırma şirketinin yaptığı anketlerde çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarken, seçmenlerin tercihleri tespit edilmeye çalışıldı.

İşte A&G, SONAR, ANDY-AR, GEZİCİ, ORC ve KONSENSUS Araştırma Şirketlerinin yaptıkları anketlerin sonuçları:

6 Farklı Araştırma Şirketinden Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

A&G ERKEN SEÇİM ANKET SONUÇLARI

A&G Araştırma şirketinin sahibi Adil Gür, A Haber’de son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Adil Gür araştırma sonuçlarını şu şekilde aktardı: Seçmenin %60’ı ekonomideki dalgalanmanın dış müdahaleden dolayı olduğunu düşünüyor. “AK Parti ile MHP, Cumhur ittifakıyla seçime gidecek. Başarılı olacağın düşünüyor musunuz?” sorusu “%55-60 bandında ‘Evet, başarılı olur” (%10 kararsız dağılımı yapılmadan) şeklinde yanıt buluyor. Siz Cumhur ittifakına oy verir misiniz?” şeklindeki soru ise “55-56-57 bandında ‘Evet, veririm” şeklinde yanıt buluyor.

SONAR ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

SONAR Araştırma Şirketi’nin son anketini 26 ilde, 3000 kişi ile görüşerek yaptı ve sonuçları geçtiğimiz 7 Nisan’da yayınladı. İşte o anket: AK Parti’nin oy oranı karasızlar dağıtılmadan yüzde 34.43, Kararsız seçmenler partilere oy oranına göre dağıtıldığında ise AK Parti’nin oy oranın yüzde 40.10, MHP ise barajın altında kalıyor. Araştırmaya göre kararsız seçmenler dağıtılmadığında, CHP, yüzde 22.37. Kararsız seçmenler partilere oy oranına göre dağıtıldığında ise CHP’nin yüzde 25.31, İYİ Parti yüzde 12.57, HDP ise ise yüzde 9.53 olarak görünüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 38.9’la önde olduğu gözüküyor. Henüz bir aday göstermemiş olan CHP’nin oy oranı yüzde 18.9 iken, İYİ Parti lideri Akşener’in oy oranı ise yüzde 15.3.

ANDY-AR ERKEN SEÇİM ANKETİ

Andy Ar’ın sahibi Faruk Acar, CNN canlı yayınında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “Şu an itibariyle , 40 gün sonra seçime gidildiğinde, 20 yıldır yanılmayan ve kamuoyunda ciddi bir güvenilirliği olan, başında olduğum, emekçisi olduğum Andy-Ar adına, altına imzamı atayım ve sorumluluğu alayım; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 55 gibi bir oyu var, daha altı değil. Bugünkü koşullarda daha ilk turda mesele bitiyor.”

GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKETİ

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici’nin geçtiğimiz ocak ayında Halk TV’deki açıklaması şu şekilde; AK Parti: Yüzde 42, CHP: Yüzde 20,1, İYİ Parti: 20,2, MHP: Yüzde 7,29, HDP: yüzde 8,73.

ORC ANKETİNDE SON DURUM

ORC’nin 34 ilde 2680 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yaptığı anketin sonuçları şu şekilde; AK PARTİ: Yüzde 47,2, CHP: Yüzde 25,9, MHP: Yüzde 10,8, HDP: Yüzde 8,5, İYİ PARTİ: Yüzde 5,5.

KONSENSÜS SON ANKET SONUÇLARI

Kamuoyu araştırma şirketi, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı ve sonuçlarını Fatih Altaylı’nın Habertürk Gazetesindeki köşesinde aktardığı anket sonuçları şu şekilde; AK Parti: Yüzde 44.9, CHP: Yüzde 23.7, MHP: Yüzde 10.6, HDP: Yüzde 9.1, İYİ Parti: Yüzde 2.7, Diğer: Yüzde 2.2, Cevap yok: Yüzde 2.0, Kararsız: Yüzde 2.1, Oy vermeyecek: Yüzde 2 Araştırmada “Adayın kimliği belli olmaksızın, siyasi parti bazında hangi partinin adayına oy verilecek?” sorusunun cevabı şöyle çıktı: AK Parti’nin adayı: Yüzde 48.1, CHP’nin adayı: Yüzde 25.1, MHP’nin adayı: Yüzde 11.9, HDP’nin adayı: Yüzde 9.6, İYİ Parti’nin adayı: Yüzde 2.9, Diğer: Yüzde 2.4.

* Ankete Katılın: 2018 Seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı Adayı Olsa Kime Oy Verirsiniz?

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.