6 Farklı Araştırma Şirketinin Referandum Anketi Sonuçları16 Nisan Referandumuna yaklaşılırken, pek çok araştırma şirketi anket yayınlamaya devam ediyor.

Referandum’da “evet” mi “hayır” mı çıkacağı merak edilirken, araştırma şirketlerinin yayınladığı anketlerde birbirinden çok farklı sonuçlar ortaya çıktığı görülüyor. Kimi anketlerde evet oyları öndeyken, kiminde hayır önde gidiyor.

İşte 6 farklı araştırma şirketinin anket sonuçları:

6 Farklı Araştırma Şirketinin Referandum Anketi Sonuçları

– GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKETİ

GENAR, AK Parti MKYK’ya da raporladığı 2017 referandumuyla ilgili son anket sonucunu paylaştı.

16 Nisan 2017’de yapılacak anayasa referandumuna ilişkin son anket sonucunu GENAR açıkladı. GENAR’ın yaptığı referandum anketine göre yeni anayasa halk oylamasında ‘EVET’ diyenlerin oranı %55.

AK Parti MKYK’sının geçen hafta yapılan toplantısında, Genar Araştırma Şirketi’nin yaptığı son saha analizi detaylı şekilde değerlendirildi

GENAR anket şirketine göre, CHP ve HDP’den referandumda ‘EVET’ oyu kullanacak seçmenler bulunuyor.

REFERANDUM DESTEĞİ: ‘EVET’ YÜZDE 55 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bireysel oyunun yüzde 60 olarak çıktığı belirtilen anket sonuçlarında, vatandaşlar arasındaki referandum desteğinin de yüzde 55’e yükseldiği görüldü.

Star gazetesinin haberine göre; anket sonuçları MHP tabanının, belirtildiğinin aksine yarıya yakın oranda referanduma destek vereceğini ortaya koydu.

CHP VE HDP TABANI ‘EVET’ DİYEBİLİR 

Anketin sonuçları arasında, Meclis’te “Hayır” oyu verecek CHP ve HDP’nin yönetimlerinin aksine her iki parti tabanının da “Evet”e meyilli oldukları iddia ediliyor

Ankete katılanlardan, AK Parti seçmeninin yüzde 96’sı, MHP seçmeninin yüzde 46’sı referandumda “Evet” diyeceğini belirtirken, CHP seçmeninin yüzde 10’u, HDP seçmeninin de yüzde 4.5’i “Evet” diyeceğini ifade etmesi dikkat çekti.

– AKDENİZ ARAŞTIRMA ANKETİ

Akdeniz Anket Araştırma (AAA) Enstitüsü’nün, Akdeniz Bölgesi’ndeki 8 ilde düzenlendiği referandum araştırmasında ‘Evet’ yüzde 55.2 çıktı. Akdeniz Anket Araştırma ekibi tarafından 1-15 Şubat tarihleri arasında 15 gün süren çalışmada, 24 bin 600 kişiyle telefon, online ve yüz yüze anket yapılarak, “Referandum’da kullanacağız oy nedir?” sorusu soruldu. 

Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Antalya, Burdun ve Isparta’da yapılan anket çalışmasına göre, “Evet” yüzde 55.2, “Hayır” yüzde 39.4 ve kararsız sayısı yüzde 5.4 çıktı.

Başkanlık sistemine tam destek veren Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de ise evet yüzde 62.8, hayır yüzde 28.8, kararsız ise yüzde 8.4 çıktı.

Ankete katılanların, yüzde 72.8’inin erkek, yüzde 27.2’sinin kadın katılımcı, eğitim durumunun ise yüzde 28.2’i ilkokul, yüzde 15.2’si ortaokul, yüzde 38.7’si lise ve yüzde 17.9’unun üniversite mezunu olduğu belirtildi.

– A&G ARAŞTIRMA ŞİRKETİ BAŞKANLIK VE REFERANDUM ANKET SONUÇLARI

Ünlü araştırmacı ve A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, canlı yayında yaptıkları referandum ve başkanlık anketini açıkladı. 42 ilde toplam 3100 kişiyle yapılan anket sonuçlarında hata payı yüzde 1,8 olarak açıklandı.

Türkiye yeni anayasa değişikliği için referanduma doğru ilerlerken araştırma şirketleri de çalışmalarına hız verdi. 1 Kasım seçiminden önce yapılan anketlerde en doğru tahminleri ortaya koyan A&G Araştırma Şirketi’nin partronu Adil Gür, Türkiye’nin 42 ilinde yapılan son referandum anketinin sonuçlarını canlı yayında Ahaber ekranlarında açıkladı.

– SAMER ANKETİ

Merkezi Diyarbakır’da bulunan SAMER Araştırma Şirketi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu içeren bir referandum anketi açıkladı. Ankette “kararsız” ve “sandığa gitmeyecek” seçmenler göze çarpıyor.

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Ankete katılanların yüzde 57.4’ü “Hayır” derken, yüzde 25.1’i de “Evet” dedi.

– AVRASYA KAMUOYU ARAŞTIRMALARI MERKEZİ REFERANDUM ANKETİ

Öte yandan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi de yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı.Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırma sonucunda 16 Nisan’daki referandumda yüzde 56.4 Hayır, yüzde 43.6 Evet oyu çıkacağı tahmin edildi.

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi, 16 Nisan’da yapılacak başkanlık referandumuyla ilgili anket sonuçlarını açıkladı. 26 il ve ilçelerinde 4060 kişiyle yapılan araştırmada “Bugün seçim olsa hangi parti oy verirdiniz” ve “Referandumda ne oyu kullanacaksınız” soruları soruldu.Araştırma sonucunda kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldığında bugün seçim olsa AKP yüzde 45.2, CHP yüzde 29.9, MHP yüzde 11.8 ve HDP yüzde 10.7 oy alacağı tahmin edildi.

“AKP SEÇMENİNİN YÜZDE 14’Ü HAYIR DİYECEK”

Referandumla ilgili yapılan araştırmada ise AKP seçmeninin yüzde 66.1’i evet oyu kullanacağını söylerken yüzde 14’ü hayır oyu kullanacak yüzde 11.2’si ise kararsız. AKP seçmeninin yüzde 8.7’si oy kullanmayacağını söyledi.

CHP seçmeninin yüzde 1.2’si evet oyu vereceğinin belirtirken yüzde 81’i hayır oyu verecek. CHP’deki kararsızların oranı ise yüzde 9.7 olarak belirlendi.

“MHP SEÇMENİNİN YÜZDE 51.1’İ HAYIRDAN YANA”

Referandumda parti tabanının hangi yönde oy kullanacağı tartışma konusu olan MHP’de ise seçmenin yüzde 28.2’si evet oyu kullanacağını belirtirken yüzde 51.1’i hayır diyeceğini söyledi. MHP’deki kararsızların oranı ise yüzde 13.4.

“HDP’NİN %74,2’Sİ HAYIR DİYECEK”

HDP’ye oy vereceğinin söyleyenlerin yüzde 2.4’ü referandumda evet oyundan yanayken yüzde 74.2’si hayır diyeceğini belirtti. HDP seçmeninde kararsızların oranı ise yüzde 7.9 olarak ölçüldü.Kararsız oranının en az olduğu parti HDP olurken, ‘Hayır’ oyu kullanacakların oranı en fazla CHP seçmeni olduğu tespit edildi.

– GEZİCİ ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

Katıldığı bir televizyon programında son başkanlık sistemi anketini açıklayan Gezici Araştırma Şirketi sahibi Murat Gezici, Nisan ayında yapılması planlanan referandumla ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Yaptıkları anketle ilgili detaylar veren Gezici, Başkanlık sistemini destekleyenlerin ve bu sisteme karşı olan seçmenlerin nabzını tuttu. Ankete göre, Başkanlık sistemine “evet” diyenlerin oranı yüzde 41,8’de kalırken, “hayır” diyenlerin oranı yüzde 58,2 oldu.

YORUMLAR - 93 YORUM
 1. İbrahim Sabri dedi ki:

  Tabi ki evet, inatla değil, inançla.

 2. Tolga dedi ki:

  Hayir diyorum cunku Ankara’da yasamama ragmen 60 lira yovmiye icin bu gece ve su an Konya’da calismaktayim. Okusaydin demeyin lutfen herkesin bildigi bir universiteyi 2011 yilinda 412 puanla kazandim ve 2015 yilinda harika bir puanla bitirdim. Yaptigim istende gocunmuyorum ama ne memnunum ne de mutluyum. Doluyum biraz uzatmis olabilirim kusura bakmayin ama ben partici degilim mutlu degilsem, bu insanlar beni mutlu edemiyorsa bende onlara daha fazlasini vermem icin sebep goremiyorum ?

 3. Mehmet dedi ki:

  Eski günleri hatırlayın bidaha düşünün imf nin kapısında dilenci olduğumuz günleri depremzedeler için toplanan yardım paralarının maaşlara yatırıldığı günleri hastanelerde rezil olduğumuz günleri ve bunun gibi birçoç şeyleri umuttukmu unutmayalım. Bidaha düşünelim

 4. hayır dedi ki:

  artık hayır…

 5. Seçmen dedi ki:

  Elbette EVET

 6. ali dedi ki:

  ben evet diyorum ali gültekin

 7. evren dedi ki:

  ali taran ne demiş ben hayır diyorum hayıııııır

 8. misafir dedi ki:

  Aysel bir şey soracağım. Yatı olan bir kişi mazotu kaçtan alıyor? Çiftçi kaçtan alıyor? Ekmeğin vergisi %kaç? elmasın vergisi %kaç? Toplumdaki bu akıl tutulması nasıl son bulur…

  1. celal dedi ki:

   CELAL KIZILTOPRAK HAYIR