7 Haziran 2015 Genel Seçimleri

18.01.2015
2.789
A+
A-


2020’lere Açılan Kapı: 2015 Genel Seçimleri

25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçileceği 2015 Genel Seçimleri, 7 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilecektir. Ülkemizde Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği son bilgilere göre yaklaşık 52 milyon 695 bin 831 seçmen bulunmaktadır. Bu rakama yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları eklendiğinde ise seçmen sayısı 55 milyonu aşmaktadır. Zira yine YSK’nın açıkladığı son rakamlara göre yurtdışında, 1,5 milyonu Almanya’da olmak üzere toplam 2,6 milyon seçmen bulunmaktadır.

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri

Ancak tüm bu rakamlar bir yana bırakıldığında seçim sonuçlarını etkileyecek temel faktörlerden biri katılım oranı olacaktır. Her ne kadar bir genel seçim olmasa da son 12 yılın en düşük katılımlı seçimi olan 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılım oranı %74 oranında kalmış ve yaklaşık olarak 14 milyon seçmen oy kullanmamıştı. Bu bağlamda 2015 Genel Seçimlerini etkileyecek ilk unsurlardan birinin, katılım oranının olacağını söylemek hiçte yanlış olmayacaktır.

2002, 2007 ve 2011 genel seçimlerinde ipi göğüsleyen parti olan Adalet ve Kalkınma Partisi, çeşitli şirket ve kurumların yaptığı son anketlere göre birinci parti konumundayken onu sırasıyla Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi takip etmektedir. Bunun yanında 2011 Genel Seçimlerine bağımsız milletvekilleri ile giren ancak bu seçime parti olarak girme kararı alan Halkların Demokratik Partisi, anketlerdeki 4. parti olarak dikkat çekmektedir.

2015 seçimlerinin kilit partilerinden biri olması beklenen HDP’nin, %10’luk seçim barajını aşıp aşamayacağı da seçimin kaderini belirleyecek temel faktörlerden biri olacaktır. Zira HDP’nin barajın altında kalması durumunda partilerin meclisteki sandalye sayıları da önemli ölçüde değişecektir. Bunun yanında uzun yıllardır bağımsız milletvekilleri statüsünde, mecliste farklı parti isimleriyle yer alan HDP’nin, barajın altında kalması durumunda ortaya çıkabilecek sonuçlar şimdiden merak uyandırmaktadır.

Yine de birçok anket şirketinin partiler için öngördüğü oy oranları arasında bariz farklar olduğu düşünüldüğünde seçimlerin birçok sürprize gebe olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Tüm bunların da ötesinde, son 3 genel seçime Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde giren ve onun Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte bu seçime Ahmet Davutoğlu ile girecek olan AKP’nin, nasıl bir performans göstereceği de 2015 Genel Seçimlerinin en çok merak edilen konularının başında gelmektedir.

2015 Genel Seçim Anketine Katılmak İçin Tıklayınız.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.