7 Haziran 2015 Genel Seçimleri Son Oy Oranları

30.05.2015
2.270
A+
A-


Bilindiği gibi 7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye, genel seçimlere gidiyor. Seçimlere yaklaştıkça gündem tamamen seçimlere odaklanmış durumda.

Partilerin seçim startını çoktan verdiği bu günlerde, liderler arasındaki çekişmelerin seçim sonuçlarına büyük bir etki etmesi bekleniyor. Genel Seçimlerin nasıl sonuçlanacağına yönelik olarak araştırma şirketleri de, anket yasakları öncesi birbiri ardına seçim anketi yayınladı.

Araştırmaların amacı, seçim sonuçlarına en yakın verileri elde etmek ve seçmenlerin nabzını tutmak. Bu süreçte, araştırma şirketleri genel olarak iki bloğa ayrılıyor.

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri Son Oy Oranları

Araştırma şirketlerinin çoğu AK Parti lehine sonuçlar ortaya koyarken, birkaç araştırma şirketi ise, AK Parti’nin oyunun büyük oranda düştüğünü ortaya koyuyor.

ORC, SONAR, METROPOLL, KONSENSUS, ANAR, GENAR, GEZİCİ, A&G gibi önde gelen anket şirketlerinin yayınladığı sonuçlar birbirinden oldukça farklı durumda. Ancak genel olarak seçim anketi sonuçlarına bakıldığında, AK Parti yüzde 40-47 arasında seyrederken; CHP, yüzde 26 ila 35 arasında bulunuyor. MHP yüzde 13 ila 18; HDP ise yüzde 7-10,5 arasında seyrediyor. Seçimlere birleşerek giren Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi’nin (Milli İttifak) oy oranı ise 2-4,5 arasında değişiklik gösteriyor.

Genel seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP, anketlerin çoğuna göre barajın altında kalıyor. HDP’nin barajın altında kalmasıyla veya barajı geçmesiyle diğer partilerin oy oranlarının nasıl olacağı merakla bekleniyor.

> BUGÜNE KADAR YAPILMIŞ TÜM ANKET SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.