81 İl’de Seçim Sonuçları Tahmini

04.06.2015
2.751
A+
A-


7 Haziran genel seçimlerine sadece birkaç gün kala anket firmaları tahminlerini birer birer açıklarken 7’den 70’e herkesin dilinde hangi partinin ne kadar oy alacağı tartışması var. Canlı yayınlardan tutun sokaktaki vatandaşa kadar her kafadan bir ses çıkıyor.

Herkes bir rakam söylüyor Ancak Ankara Bağımsız Milletvekili Haluk Özdalga, Türkiye genelinde her ilde tek tek araştırma ve hesaplama yapıp hangi partinin ne kadar oy alacağını ve kaç milletvekili çıkaracağını açıkladı.

İşte Haluk Özdalga’nın kendi internet sitesinde yayınladığı o yazı:

1- Partilerin Türkiye genelinde alacağı oylar aşağıdaki gibi öngörülmektedir.

A PARTİSİ: 39,0
C PARTİSİ: 26,5
M PARTİSİ: 17,5
H PARTİSİ: 11,0
Diğer: 6,0

2- Bütün seçim çevreleri için yapılan çok yönlü değerlendirmeler sonunda, partilerin çıkaracağı milletvekili sayıları aşağıdaki gibi hesaplanmıştır.

A PARTİSİ: 254 (+15, -10);
C PARTİSİ: 139 (+5, -10);
M PARTİSİ: 96 (+8, -11);
H PARTİSİ: 60 (+9, -2);
Bağımsız: 1 (-1). Parantez içinde hata payları verilmiştir.

3- Her seçim çevresi için sonuçlar, aşağıdaki listede gösterilmiştir. Sonuçların yakın bulunduğu otuz civarında seçim çevresi için parantez içinde hata payları gösterilmiştir.

4- Hata paylarının okunmasını bir örnekle açıklayalım. Balıkesir’de A Parti:3, C Parti:3, M Parti:2 milletvekili kazanacağı öngörülmüştür. Ancak sonuçlar yakın çıkmaktadır ve M Parti milletvekili sayısı 1’e düşebilir. O takdirde, A Parti veya C Parti bir milletvekili daha kazanmak için birbirine yakın şansa sahiptir.

İL İL, PARTİ PARTİ MİLLETVEKİLİ TAHMİNİ (Partiler resimlerle simgeleştirilmiştir)

81 İl'de Seçim Sonuçları Tahmini

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.