ABD’nin son anketinde AK Parti oyları eridi, CHP yükselişte

14.05.2015
8.935
A+
A-


ABD’li bir araştırma şirketi, Türkiye’de yapılacak olan genel seçimlere yönelik olarak bir seçim anketi yayınladı. Ortaya çıkan sonuç oldukça çarpıcı oldu. Anket sonuçlarında AK Parti tarihi bir düşüş yaşarken, CHP yüzde 30’u buldu.

ABD’li şirketin kamuoyu araştırmasına göre partilerin oy yüzdesi şöyle:

AKP ile CHP arasındaki oy farkı yüzde 7’ye kadar indi. Anketlere göre; CHP’ye olumlu bakanların sayısında artış var. Erdoğan’a destek de azalıyor.

ABD'nin son anketinde AK Parti oyları eridi, CHP yükselişte

Uluslararası alanda tanınan, kamuoyu araştırmalarında gerçeğe yakın sonuçları bulan ABD şirketi Benenson Strategy Group, 2-7 Mayıs tarihleri arasında bir anket yaptı. CHP Genel Merkezi’ne de gönderilen anket sonuçları, ana muhalefeti mutlu etti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak da anket sonuçlarını CHP liderine rapor ediyor.

AKP ERİYOR, CHP YÜKSELİŞTE

Objektifliğiyle bilinen ABD şirketinin ocak, şubat, mart, nisan ayları ile mayıs ayının ilk haftasında yapılan araştırmaları şirket yetkilileri tarafından şöyle değerlendirildi:

“Son anketimizden bu yana CHP’nin oy oranında artış, AKP’nin desteğinde de düşüş var. AKP ile CHP arasındaki fark mayıs ayı öncesinde yüzde 14 iken; şu an yüzde 8’e inmiş durumda. CHP’ye olumlu bakanların sayısında da bir artış var. MHP ve HDP’ye “olumlu” bakanların oranında mayıs ayı anketine göre bir değişiklik yok. Değişiklikler sadece CHP ve AKP’ye mahsus gözüküyor. CHP önemli kazanımlar elde etmiş olsa da rehavete kapılmaması gerekir.”

4 AYDA YÜZDE 4 OY KAYBETTİ

Şirketin ocak, şubat, mart, nisan aylarında ve mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirdiği anketlerde partilerin oy oranındaki değişimler de ayrıntılı olarak yer aldı.

Buna göre AKP’nin oy oranında ocak ayından bugüne kadar yüzde 4 azalma oldu. Aynı dönemde CHP’nin oylarında ise yüzde 4 artış gerçekleşti. Nisan ayında yüzde 11 olarak bulunan HDP oylarında ise mayıs ayı anketine göre yüzde 1 azalma meydana geldi. MHP’nin oy oranında ise değişiklik olmadı.

KILIÇDAROĞLU FARKI KAPATIYOR

Başbakanlık anketinde de önceki aylar ile mayıs anketi arasında önemli değişim görüldü. Şubat ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 18’lik bir farkla Kılıçdaroğlu’nun önündeydi. Ancak nisanda bu oran yüzde 13’e, mayısta yüzde 3’e indi. Ocak, şubat, mart, nisan aylarında yapılan anket, Kılıçdaroğlu lehine 5 puanlık bir artış getirirken, Davutoğlu’nda da 5 puanlık azalma oldu.

BAŞARISIZ BULUYORLAR

ABD’li şirketin anketinde “Cumhurbaşkanına güven” durumu da araştırıldı. Yüzde 52 oy alıp Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’a güven ocak ayında yüzde 47’ye indi. Cumhurbaşkanını başarısız bulanlar ise artıyor. Erdoğan’a “iyi” diyenlerin oranı son ankette yüzde 38, “kötü” diyenlerin oranı yüzde 59 oldu.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 25 YORUM
 1. regaip dedi ki:

  Gozlerınızı acın Turkıye on sene oncesı Turkıyemı Ak partının Turkıye ye yaptığı hızmede bakın Bunu goremeyenın gozlerı gor olmalı fakırleştık dıyenler sokaklara bır baksın 2002 yılında sokaklarda araç yoktu şimdi park yeri yok oto yollar kopruler tuneller vs hastaneler Türkiye Ak parti sayesınde en güzel gunlerını yaşıyor Ak parti Turkıyenın ıstıkrarı için tek başına iktidara gelmelı diğer partiler Turkuye ıcın tehlikedır cunku hepsı vatan hainidir

  1. ufuk dedi ki:

   Bir akp liyle siyaset yaparken akp li hep tayyip yol yapti köprü yapti meto yapti havaalani yapti vs vs vs der ama cumhuriyetci olan özgürlük demokrasi temiz toplum laiklik düşünce özgürlüğu basin özgürlüğünden bahseder,,,,bu arada o yapilanlari babasinin parasiyla yapmadi senin benim vergimle yapti kalaninida cebe atti hirsiz vatan haini

 2. isimsiz dedi ki:

  Sonuna kadar ak partiye oyum bir mhp li olarak

 3. emine dedi ki:

  oyum chp ye

 4. Abdullah dedi ki:

  Kim ne dese desin görünen köy kılavuz istemez. Ak Partinin yaptıkları göz önündedir. Ne yazık ki Bu ülkede yaşayan bir çok kimse bu ülkeye düşmandır. Bu ülkenin gelişmesini, bu ülkenin kendi teknolojisini ve büyük projelere imza atmasını istemiyor. Ben ülkemin geleceği ve istikrarını düşünen bir vatansever insanım. Ülkem gelişsin, ülkem güçlensin, Dünya da sözü dinlenen ülke olsun isterim. kendi uçağını, kendi arabasını, kendi füzesini, kendi uydusunu kısaca her türlü teknolojisini kendi yapabilen ülke olsun. Bu yüzden tercihim Ak parti olacak.

 5. RTE 1453 dedi ki:

  Catlazasda patlasazda AKP kazanacak

 6. hasan dedi ki:

  inadına barış! inadına adalet ve özgürlük! oyum hdp’ye

 7. gaye dedi ki:

  bu kadar tepeden siyasete karışanlara inat oyum hdp ye