Abdülkadir Selvi, AK Parti’nin Oy Oranını Açıkladı

30.09.2015
2.536
A+
A-


AK Parti’nin oy oranları tek başına iktidar için bıçak sırtında. CHP az da olsa ilerledi, MHP geriledi HDP yerinde saydı.

1 Kasım seçimleri öncesi seçim anket sonuçları gelmeye devam ediyor. En çok merak edilen ise AK Parti’nin tek başına iktidarı yakalayıp yakalayamayacağı.

Siyasi partilerin performansı ve gelinen son durumu gazeteci Abdülkadir Selvi, “1 Kasım seçimlerinin şifreleri” başlıklı köşesinde analiz etti.

Abdülkadir Selvi, AK Parti'nin Oy Oranını Açıkladı

AK PARTİ YÜZDE 43-44’LERDE

AK Parti’nin oy oranının yüzde 43-44 olarak göründüğünü yazan Selvi, tek başına iktidarın bıçak sırtında olduğunu ifade ediyor. Başarı için AK Parti’nin kendi içinde ikilik vermemesi gerektiğinin altını çizen yazar, iktidar partisindeki yükselişin nedenlerini sıraladı:

AK PARTİ NEDEN YÜKSELİŞTE?

1- 7 Haziran’da tek parti iktidarının ortaya çıkmamasının Türkiye’ye yaşattığı “hükümet boşluğu”, istikrarın önemini ön plana çıkardı. 13 yıl sonra Türkiye ilk kez koalisyon arayışları ve “Hükümetsizlik” istikrarı önemseyen seçmenlerin AK Parti’ye yönelmesinde etkili oldu.

2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis Başkanlığı ve koalisyon hükümetleri konusundaki uzlaşmaz tavrı, PKK ile etkin mücadelenin başladığı bir dönemde hükümette yer almaması MHP oylarında gerilemeye neden oldu. Şehit cenazeleriyle birlikte bir toparlanma sürecine girilse de AK Parti’den MHP’ye giden oylarda bir iki puanlık dönüş söz konusu.

3- 7 Haziran’dan sonraki siyasi denklemde Saadet Partisi ve BBP’ye oy veren bir kısım seçmende, ”Oyumuzun siyasi denklemde bir etkisi olmadı. Tek başına iktidarı ortaya çıkaralım” diye hareket etme eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı.

Geçen seçimde AK Parti iç enerjisinin bir bölümünü liste tartışmalarında harcamıştı. Bu nedenle sahaya çıktıklarında yeterince motive olamadılar. Bu kez tam aksine “Tahkim edilmiş” listelerle giriyorlar seçime.”

Diğer partilerin son durumunu ve seçim atmosferini kaleme alan Selvi, CHP’nin az da olsa yükselişte olduğunu, MHP’nin gerilediğini HDP’nin ise yerinde saydığını yazdı. Yazar bu görüşlerin gerekçelerini okurlarla paylaştı:

CHP YÜZDE 25’İN BİRAZ ÜSTÜNDE YÜZDE 30’UN ALTINDA

“7 Haziran’dan sonraki süreci en iyi değerlendiren partilerden biri olan CHP’de bir puanlık bir yükseliş dikkat çekiyor. CHP, koalisyon arayışlarındaki yapıcı tutumu, terörle mücadelede iktidar-muhalefet ayrımına gitmeden, devletin yayında yer alan tavrıyla ilgi gördü. 7 Haziran’da ön seçim yaparak partide bir heyecan oluşturan CHP, ideolojik değil, ekonomik vaatleri ön plana çıkaran seçim stratejisiyle göz doldurmuştu. CHP’nin yeni seçim beyannamesi bugün açıklanacak. Ancak milletvekili listelerinde hiçbir değişiklik yapılmayarak, bir liste kavgasının yaşanmasının önüne geçildi ama bir heyecan dalgası oluşturulmadı.

Bu durum CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yüzde 25’in biraz üstünde yüzde 30’un biraz altında bir yerde durmak istediği şeklinde yorumlanıyor.

MHP’NİN OYLARI GERİLİYOR

MHP lideri Devlet Bahçeli, seçim gecesi erken seçim çağrısı yaparak, koalisyon çalışmalarına kapılarını sıkı sıkıya kapatarak izlediği uzlaşmaz siyaset nedeniyle partisinde hayal kırıklığına neden olmuştu. PKK ile mücadele sürecinde iktidara destek vermemesi, anayasal hükümete bakan vermemesi, Tuğrul Türkeş ve Meral Akşener depremlerini yaşaması nedeniyle 7 Haziran’dan bu yana en çok hasar gören parti oldu. Bu durum MHP oylarında önce 3 puanlık bir düşüşe neden olduysa da şehit cenazeleri nedeniyle oluşan milliyetçi duyarlılık MHP’nin kısmi olarak toparlanmasını sağladı ama bu durum MHP’yi oyları gerileyen parti olmaktan kurtaramadı.

MHP bu kez kıl payı milletvekili kazandığı yerlerde milletvekili kaybeden parti konumuna düşebilir.

7 Haziran seçimlerinde sürpriz bir çıkış yakalayan HDP’nin oylarında ise “yatay seyir” sürüyor. AK Parti ve CHP’nin Kürt oylarını kazanmaya yönelik etkili bir strateji ortaya koymaması ve şehit cenazeleri ile büyük şehirlerde yaşanan, “Kutuplaşma” HDP’yi tercih eden seçmenin pozisyonlarını korumalarını sağlıyor.

PKK HDP’Yİ YENDİ

Ancak PKK-HDP ikilemini aşamaması, terörle arasına inandırıcı bir hat çizememesi, terörist cenazelerine verilen destek, HDP’nin algısında önemli bir gerilemeye neden oluyor. Erdoğan düşmanlığını itici bir güç olarak kullanarak 7 Haziran seçimlerine yüksek bir moral ve motivasyonla giren HDP, bu kez motivasyon sorunu ve mevcut oylarını korumanın telaşını yaşıyor.

Türkiyelileşme açılımı ile destek bulan HDP, 80 milletvekili ile girdiği Meclis’te ise bir varlık gösteremedi. Siyasi denklemde bir ağırlık sergileyemeyen HDP, PKK saldırıları karşısında, ”Türkiyelilik” açılımını koruyamadı. PKK, HDP’yi yendi.”

ETİKETLER:
YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.