Adil Gür Anketinde AK Parti 7 Puan Yükseldi!Radikal yazarı Murat Yetkin, 1 Kasım seçim sonuçları ne olur? sorusunun yanıtını bugünkü köşesinden analiz etti.

Yapılan en son seçim anketi sonuçlarına köşesinde yer veren Murat Yetkin’e göre, Adil Gür seçim anketi dışında diğer bütün anketlerin ‘koalisyon’a işaret ettiğini yazdı.

Adil Gür’ün açıkladığı seçim anketi sonuçlarına göre ise 1 Kasım seçim sonuçlarında AK Parti yüzde 47.5 oy oranıyla yeniden tek başına iktidar olacak.

Adil Gür Anketinde AK Parti 7 Puan Yükseldi!

Murat Yetkin şunları yazdı:

“Seçime çeyrek kala kamuoyu şirketleri son araştırma sonuçlarını yayınlamaya başladı. Biri dışında hemen bütün araştırmalar, artı-eksi yüzde 2 gibi yüksek bir yanılma payı vererek AK Parti’yi yüzde 42-43 etrafında birinci parti gösteriyor.

Şimdiye kadar yayınlanan en aykırı örnek Adil Gür’ün AK Parti’nin yüzde 47,5 oy alarak 7 Haziran’da kaybettiği Meclis çoğunluğunu geri alıp, tek başına hükümet kuracağı açıklaması; eğer tutarsa bu AK Parti’nin 5 ay içinde neredeyse 7 puan almış olması anlamına gelecek.

Tıpkı AK Parti gibi bütün araştırmalarda oyunu 7 Haziran’da aldığından yükselteceği tahmin edilen bir diğer parti de CHP. Kemal Kılıçdaroğlu’nun son beş ayda izlediği ılımlı ve olumlu çizginin 7 Haziran’da 24,8 olan oy oranının 26-27 civarına çıkaracağı tahminleri yapılıyor.

Üstelik CHP Genel Merkezi hala yüzde 2-3’e varabilecek bir seçmen potansiyelinin sırf yüzde 10 barajı altında kalmasın, seçim AK Parti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın zaferine dönüşmesin diye yine HDP’ye gidebileceğinden endişe ettiği halde.

Adil Gür’ün sahibi olduğu A&G Araştırma Şirketi’nin Son Anket Sonucu:

Adil Gür Anketinde AK Parti 7 Puan Yükseldi!

HDP SON OY ORANI

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK’nın yeniden terör eylemlerine başlaması nedeniyle –özellikle de- muhafazakâr Kürt seçmenin pişman olacağını, HDP’nin baraj altında kalacağını umuyorlardı.

Ancak HDP’yi baraj altında gösteren hiçbir araştırma sonucu yok bugüne dek; hatta 7 Haziran’daki 13,4’ün üzerinde gösteren dahi var. Bunda hükümetin PKK’ya karşı söyleminin belki HDP’yi fazla kapsaması nedeniyle HDP kitlesinde kenetlenmeye yol açmasının da payı olmuştur. Tabii bu arada Türkiye’de de terör eylemlerini hızlandıran IŞİD etkisini de saymamız gerekiyor.

Sebebi ne olursa olsun, AK Parti ile HDP arasında, özellikle de dindar-gelenekçi Kürt seçmen eksenindeki oy geçişgenliği, trafiği 7 Haziran’dan bu yana sekteye uğramış görünüyor. Diğer bir deyişle, anket kuruluşlarına bakacak olursanız, HDP’den AK Parti’ye en azından 1 Kasım seçimlerinde oy kayması olmayacak sanki.
Ama aynı şeyi AK Parti-MHP etkileşimi için söylemek mümkün değil.

AK Parti’nin MHP ile de Türk milliyetçisi seçmen ekseninde oy geçişgenliği var.

Zaten Osmanlı nostaljisi altında Türkiye’de İslamcılık ile milliyetçiliği kesin çizgilerle birbirinden ayırmak o kadar kolay değil.

Unutmamalı ki, 2001 ekonomik krizi ardından gidilen 2002 seçiminde kendi partisini Meclis dışında bırakıp AK Parti’ye oy vermişti MHP seçmeninin büyük kısmı; bir kısmı da bugüne dek orada kaldı.

Ama bu oy geçişgenliği yollarının gerek yönlü değil çift yönlü, yani duble yol olduğunu unutmamak gerek; sadece gelişe değil, gidişe de açık.

CHP’den seçmen alması mümkün olmadığına, HDP yolları da şu anda tıkalı göründüğüne göre, AK Parti için fazladan oy alabileceği tek kaynak olarak MHP kalıyor geriye.

Aslına bakarsanız, PKK saldırılarının da etkisiyle Erdoğan ve Davutoğlu’nun (bu çerçevede Yalçın Akdoğan’ı da saymamız gerekiyor) son dönem ağırlıkla milliyetçi söylemi tercih etmesi rastlantı sayılmamalı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, artan PKK eylemleri ve güvenlik güçlerinin verdiği karşılığın “sözlerine gelindiği” etkisiyle AK Parti’den MHP’ye oy kaymasına yol açabileceğini düşünüyor, bunu avantaj görüyor olabilir.

Öte yandan 7 Haziran’dan bu yana izlediği siyasetin MHP seçmeni dahil geniş kesimlerde “Her şeye hayır” algısına yol açması da ciddi bir dezavantaj sayılmalı. Bir de Bahçeli’nin hafife aldığı ama iktidara ve iktidarın getirebileceklerine hasret MHP kitlesi üzerindeki etkisi sanılandan büyük olduğu görülen Tuğrul Türkeş hadisesi var ortada.

Dolayısıyla AK Parti-MHP duble yolunda her iki yönde de trafik olabilir.

Yapılan kamuoyu araştırmaları bu trafiğin yönünü ve yoğunluğunu ölçmekte yetersiz kalsa da, sanki ibre daha çok MHP’den AK Parti’ye akış olacağı yönünde.

Her halükarda, Ak Parti-MHP duble yolundaki trafiğin, 1 Kasım seçimleri sonucu üzerinde önemli bir etkisi olacağını, Erdoğan ve AK Parti’nin muradına erip eremeyeceğini biraz da bu oy trafiğinin yönü ve yoğunluğu tarafından belirleneceğini söylemek mümkün.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 17 YORUM
 1. misafir dedi ki:

  Sonuna kadar AKP…allah basimizdan eksik etmesin

 2. adalet dedi ki:

  Rabbim birligimizi daim eylesin

 3. cahit dedi ki:

  sayın adil gür bu anket sonucun . aykırı .uçuk ve düpedüz taraflı çıkarsa .televizyonlara çıkıp nasıl halka hesap vereceksiniz.. yada hangi yüzle tekrar anket yapacaksınız…

 4. yahya dedi ki:

  Akp mi is veriyor 400 bin ogretmen is bekliyor tv basiyor sehit oluyor hergun saglikta git butun her yer parali devlet bile

 5. misafir dedi ki:

  Ben mehepeliydim ama şimdi akp diyorum çünkü istikrara ihtiyaç var

  1. bozkurt dedi ki:

   sen hiç bir zaman mehepe li olamazsın. bu arada akp yi nasıl yazdıysan onun adıda mhp ;)

   1. Mustafa dedi ki:

    Aynen

 6. misafir dedi ki:

  Adil gür 7 haziranda ağzı kulaklarına varmıştı ama yaptığı anket doğru çıktı diye deyil tabi akparti iktidarı kaybettiği için

 7. Cenk dedi ki:

  AK Parti tek ihtidar olamasa Türkiyenin gelecegini Karanlik görüyorum
  Türk Miletin ve Islam Alemin Düsmanlari hepsi AK Partiye Düsman niye?
  Türkiyenin kalkinmasindan korkkuyolar!!!!

 8. osmanlıttorunu dedi ki:

  Dinimiz için Hz. Muhammed için oyum ak partiye.dinimizi koruduğu için ak parti.Başkan erdoğan

  1. Yalansavar dedi ki:

   Babacım paraları napayım babacım ??

  2. Yalansavar dedi ki:

   Babacım paraları ne yapayım babacım ?? Sümeyye ye mi vereyim bıbacım ??

 9. Oguzhan dedi ki:

  konda”da arastirma sirketinde onunla calismistim, o zamanlarda da uc kagitcinin biriydi . Anket yapanlarin parasini vermez, ya da size yari fiyat veriim, gidin bi kahve de kendiniz doldurup getirin derdi.

 10. FATİH HAKBİLEN dedi ki:

  AK PARTİ TÜRKİYE SEVDASI İÇİN YATIRIMLAR YAPIYOR KAHRAMAN MİLLETİNE SAHİP ÇIKIYOR.

  HER ALANDA İŞ İMKANLARI VE EĞİTİM İMKANLARI VE SAĞLIK İMKANLARI VERİYOR.

  VATANSEVER OLARAK AİLEMLE SADECE AK PARTİ YE OY VERİYORUM . HUZURLU VE MUTLU KALBİM .

  1. Yalansavar dedi ki:

   Arada bir bakara makara sallayıp oy istiyorum

 11. Serdar dedi ki:

  Hiç bilemeyen A.G.yi dikkate bile almaya değmez.Ancak para yemiştir ya da hile mi olacak

 12. kursat dedi ki:

  Ben bu Adil Gür ve şirketi A&G hakkında bir araştırma yaptım daha sola yatkın olduğu yazılıyor hal böyle iken bu nasıl sola yatkınlıkki bir sürü anket koalisyon cıkacağını belirityior bunlar akp yi tek basına iktidar yapıyor demekki bu adamın sola yatkınlığı falan yokmuş düpe düz Akpliymiş