Adil Gür Referandumun kaderini belirleyecek seçmenleri açıkladı!

13.02.2017
8.441
A+
A-


Referandum tarihinin 16 Nisan 2017 olarak belirlenmesinin ardından Türkiye referandum sürecine girmiş bulunuyor. Bu süreçte pek çok araştırmacı da anketlerine ve analizlerine hız vermiş durumda.

Milliyet yazarı ve A&G Araştırma Şirketi başkanı Adil Gür, gazetedeki köşesinde çarpıcı bazı analizlerde bulundu. Analize göre, referandumun kaderini 5 milyonluk kararsız ve sandığa gitmeyen seçmen belirleyecek!

Adil Gür Referandumun kaderini belirleyecek seçmenleri açıkladı!

İşte Adil Gür’ün köşe yazısındaki ilgili bölümler:

“Bugüne kadar yapılan kamuoyu araştırmalarına baktığımızda, araştırmaların hata sınırları içerisinde “Evet ve Hayır” oylarının birbirine yakın olduğunu görüyoruz. Parti aidiyeti ile kesin kararını vermiş olan, Evet veya Hayır oyu kullanacak vatandaşları kampanyalar pek etkilemeyecek. Ancak, referandumun kaderini belirleyecek yüzde 10 gerçekten kararsız bir seçmen kitlesi var.

Yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında, kararsızım diyen yüzde 15 – yüzde 20 civarında bir seçmen grubunun olduğunu görüyoruz. Yüzde 20 gerçekten kararsız mı, geçmiş tecrübelere bakarak şunu söyleyebiliriz; Bu kararsızların yaklaşık yarısı, gerçek kararsız değil. Aslında bunlar sandığa gitmeyecek seçmenler. Ben sandığa gitmeyeceğim demek yerine, kararsızım demeyi tercih ediyorlar. En yüksek katılımlı seçimlerde bile katılımın yüzde 90’ın üzerinde olmadığını varsayarsak, katılım ne kadar yüksek olursa olsun, sandığa ilgisiz asgari yüzde 10 civarında bir seçmen grubu her zaman var.

Öyleyse, kararsızların yarısının sandığa gitmeyecek seçmen olduğu düşünüldüğünde, yüzde 10 civarında gerçekten kararsız bir seçmen var ki, bunların kararı 16 Nisan’da yapılacak referandumun sonuçlarında hayati derecede önem taşıyor.

Yurtdışında, 2 milyon 900 binin üzerinde, 1.5 milyona yakın da ilk defa oy kullanacak genç seçmen var. Bunların nasıl davranacağını geçmiş seçimlere bakarak tahmin etmek mümkün. Bu durumda yüzde 10 civarındaki kararsız seçmen, Evet ve Hayır kampanyalarını yürütenlerin ilgi odağında olacak. Referandumun kaderini belirleyecek bu kitleyi etkilemeye çalışacaklar. Biz araştırmacılar yüzdelerle konuştuğumuzda, yüzdeler tek başına bir şey ifade etmiyor olabilir ama sayılara dönüştüğünde konuştuğumuz oranların azımsanamayacak büyüklükte olduğunu görürüz. Örneğin, Türkiye sınırları içerisinde yaklaşık 55 milyon seçmen olduğunu varsayarsak, azami yüzde 90’ının sandığa gideceğini düşündüğümüzde, yüzde 10 demenin yaklaşık 5 milyon seçmen olduğunu görürüz.

İşte referandumun kaderini etkileyecek seçmen, tam da bu 5 milyon seçmen. Bu 5 milyon seçmen, parti aidiyeti ile karar vermeyen, kampanyalardan etkilenen bir seçmen kitlesi. Bu seçmenlere doğru yöntemlerle ulaşan, kararlarının belirginleşmesine katkı sunan, bu referandumu kazanacak! Evet ve Hayır kampanyalarını yürütenlere tavsiyem, kararsız seçmenin kafasındaki soru işaretlerini gidermeleri… Onlara basit cümlelerle, bu değişikliğin ne getirdiğini veya ne götürdüğünü iyi anlatabilen, bu yarışı önde tamamlayacak.”

YORUMLAR - 14 YORUM
 1. İSTEMİL gida dedi ki:

  16Nisam referandum sonucu
  EVET %58
  HAYIR%42
  Olacaktir diyorum.

 2. Ahmed dedi ki:

  Almanya FRANKFURT’ran Kocaman EVET

 3. Abdülhamid dedi ki:

  Evet

 4. Serdal?Öz dedi ki:

  Biz şu an istediğimiz gibi giyinebiliyorsak kadın erkek eşitliği varsa bağımsız laik bir devletsek.atalarımız bize bu vatanı emanet etmiş se.cumhuriyeti kurmuşlar bizim için savaşmış bizi.kimseye teslim etmediler ülkeyi terk etmedi. Uğrunda ölmeye gittiler

 5. ATA YURTSEVEN dedi ki:

  HAYIRrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.NOKTA YÜZDE 75

 6. isa durmuş dedi ki:

  neden hayır kardeşlerim. şu kirli ittifakın içinde olmayın. kini birtarafa bırakın sizde ülken için evet deyin.slm.

 7. muhammed dedi ki:

  Evet

 8. ÜLKÜCU TEAM dedi ki:

  BARIŞ MANÇO NUN DA DEDIGI GIBI HAYIR HAYIR HAYIR YÜZ BIN KERE HAYIR INANMIYORUM SANAAA !

  1. CHPLİ team dedi ki:

   Sana inanmıyorum sen ülkücü olcan hayır diyecen biz ailecek evet diyoruz

 9. ayşe dedi ki:

  hayır

 10. Mücahit Ahmet dedi ki:

  HAYIR

 11. hayırda hayır vardır dedi ki:

  HAYIR

 12. dddd dedi ki:

  hayır

 13. kenan dedi ki:

  Hayir