Adil Gür Seçime 2 Gün Kala Açıkladı! Son Durum Ne?

04.06.2015
5.225
A+
A-


A&G Araştırma Şirketi, yaklaşık son 4 haftadır Türkiye genelinde geniş kapsamlı, düzenli araştırmalar yapıyor. En son araştırma, 2-3 Haziran 2015 tarihlerinde Türkiye genelinde 42 ilde, 2976 hanede yüzyüze görüşme yöntemiyle yapıldı.

A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür’ün açıklaması şu şekilde: Yüzde 7 civarında, “sandığa gitmeyeceğim, boş oy vereceğim, fikrim yok” diyen kararsız seçmen var. Bunlar orantısal olarak dağıtıldığında, A&G Araştırma’nın son araştırmasında bulduğu bulgular şöyledir:

Adil Gür Seçime 2 Gün Kala Açıkladı! Son Durum Ne?

A Partisi yüzde 42

C Partisi yüzde 27

M Partisi yüzde 16

H Partisi yüzde 12

Diğerler yüzde 3

Bu araştırmanın hata payı, güven sınırları içerisinde (+-) yüzde 1,5’tur.

A&G Araştırma’ya göre Milli İttifak olarak da adlandırılan Saadet Partisi-BBP ittifakı ile diğer partilerin alacağı toplam oy yüzde 3.

YURTDIŞI OYLARI ÖNEMLİ

Kamuoyunda bu araştırma sonuçlarını okurken şuna dikkat etmek lazım; Bu, Türkiye’deki seçmenin seçmen davranışı ile ilgili tercihi. Bir de yurtdışı oylar var. Bugüne kadar yurtdışında kullanışmış 1 milyon 200 bin civarında oy var. Henüz sandıklar açılmadı, seçim günü sandıklar açıldığında yurtdışı oylar A Partisi’nin oylarını bir miktar daha yukarıya götürecektir.

Daha önceki tecrübelerimize dayanarak şunu söyleyebiliriz; yurtdışı oylar dahil edildiğinde,

A Partisi yüzde 43’lere çıkabilir,
C Partisi yüzde 27’nin,
M Partisi yüzde 15,5’a inebilir,
H Partisi binde 2-3 daha fazla yükselebilir.

Çünkü geçmişteki ve Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tecrübeler, yurtdışı oylarının yüzde 55-60 civarında A Partisi’ne çıkacağını gösteriyor, bu benim için sürpriz olmaz. Dolayısıyla A Partisi oylarını bir miktar yukarıya taşıyacaktır.

SEÇİME KATILIM YÜZDE 85-90 DOLAYINDA OLACAK

Ben bu seçimlere yüzde 85-90 arasında bir katılım bekliyorum. Son günlerde, sokaktaki herkes siyasetçiler, siyasete ilginin az olduğunu, ülkede bir seçim havasının olmadığını söylüyorlar, bunu ben de gözlemliyorum. Ama bunun temel nedeni, seçmenin sandığa ilgisiz olması değil. Bunun temel nedeni, Türkiye’nin son iki üç yıldır çok seçim yapmış olması, biz seçimden yorulduk artık.

Seçmen yoruldu, partilerin örgütleri teşkilatları yoruldu, herkes yoruldu. Bu nedenle sandığa ilgi azmış gibi, seçime katılım az olacak gibi bekleniyor ama ben o kanaatte değilim.

TEK BAŞINA İKTİDAR YA DA KOALİSYON DEMEK MÜMKÜN DEĞİL

Bu seçim dönemi için sizinle yaptığım üç-dört röportajda bu seçimde yüzde 0.5- yüzde 1’in ne kadar önemli olduğunu söyledim. Seçim akşamı biz bunun böyle olduğunu göreceğiz. Bu oranlara bakarak “tek başına iktidar çıkar” ve ya “kesinlikle koalisyon çıkar” demek çok mümkün görünmüyor. Milletvekili hesabını yapabilmek için il sonuçlarını bilmek lazım.

SON SIRADAKİ MİLLETVEKİLİNİ KİMİN ALDIĞI ÖNEMLİ

O ildeki son sıradaki “artık” milletvekilini, yani, en son sıradaki milletvekilini kimin aldığı önemli. Son sıradaki milletvekilini 81 ilde hangi parti daha çok oranda almış ise, o partinin lehine bir durum söz konusu olacaktır. O nedenle altını çizerek tekrar söylemek istiyorum; bu oranlara bakarak “Türkiye’de kesinlikle iktidar çıkar, kesinlikle koalisyon çıkar” demek mümkün değil.

SON SANDIK AÇILANA KADAR

Seçim akşamı hepimiz ekran başında olacağız. Öyle zannediyorum ki, akşam saat 10-11’e kadar Türkiye’de ne çıktığını bilmeyeceğiz. Oransal olarak bilmeyeceğiz değil, seçim sonuçları, büyük ihtimalle sandıkların yüzde 80-90’ı saat 9’larda belli olacak ama son sıradaki vekilliği kimin kazandığı en son sandık sayılana kadar belli olmayacak. 100-200-300-3000 oyla el değiştiren vekillikler olacak, bu da bu seçimdeki yüzde yarımın, yüzde 1’in ne kadar önemli olduğunun göstergesi anlamına geliyor.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 5 YORUM
 1. Hahshd dedi ki:

  Bu nasil bir anket ya… 1 – Adir Gur AKP’ye cok yakindir 2- Adil Gur’un hanimi AKP’de adaydir 3-Adil Gur AKP ne isterse onu gosteriyor…

 2. Murat dedi ki:

  Seçim sonuçları şunu göstermiştir ak parti kenara çekil sırtına yaslan ve izle bu senaryoyu hazırlayanlar filmi tamamlayabilirlermi evet nasılmı merkez bankadındaki 122 milyar dolar ile bu parayı yediklerinde malesefki imf kapısında dilenen bi türkiye doların tl karşısında 2 yada 3 kat arttığı bi türkiye ekmeğin 2 yada 3 lira olduğu bi türkiye hiçde uzak görünmüyor bu senaryolara kanan yurdum insanını alkışlıyorum dostlar kardeşler ülkemizi seven tüm canlar şurası kesindir beğensekde beğenmesekde alternatif olmadığı için ak partiden başka bu ülkenin çıkışı yoktur kalın sağlıcakla

 3. ali dedi ki:

  geçmiş yıllara bakıldıgında da adil beyin anketleri doğruçık mıştı bence yine doyru çıkar diyorum 1 ve 2 puan yanılabilir çünkü halk koolisyon istemiyo koalis yon olun ca vekiller anlaşamıyo vatanımız için işallah hayırsı olur biyorum

 4. mtllylylmz dedi ki:

  Adil bey siz açıkladığı bu rakamlara kendiniz Inaniyor musunuz. Lütfen seçmenin zekası ile dalga geçmeyin. Ki sade seçmen sizi de alkislamasin.

 5. Erdem dedi ki:

  Bu nasil bir anket ya… 1 – Adir Gur AKP’ye cok yakindir 2- Adil Gur’un hanimi AKP’de adaydir 3-Adil Gur AKP ne isterse onu gosteriyor…