Adil Gür Son Referandum Anketini Açıkladı! Çarpıcı Sonuçlar!Ünlü Araştırma Şirketi A&G’nin başkanı Adil Gür, referanduma artık günler kala son referandum anketini açıkladı.

Temmuz 2016 – Mart 2017 tarihleri arasında belli aralıklarla yapılan anketlere göre çarpıcı bazı sonuçlar ortaya çıktı.

İşte Milliyet gazetesine açıklanan anketin sonuçları:

Adil Gür Son Referandum Anketini Açıkladı! Çarpıcı Sonuçlar!

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Araştırma, 18-20 Mart 2017 günleri Türkiye genelinde  41 ilde, 214 mahalle köy ve beldede, 18 yaş ve üstü 2.660’ı kadın, toplam 5.313 denekle, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı. Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı  tabakalı  tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise, cinsiyet ve yaş kotası uygulandı.Örneklem seçilirken Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) ve Maliye Bakanlığı verilerinden faydalanıldı. Örneklemde İlçe, kır  kent ağırlığına uyuldu.Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulup, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlendi.Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde  % 1,5’dir.

Adil Gür Son Referandum Anketini Açıkladı! Çarpıcı Sonuçlar!

2016 yılının Temmuz ayında işsizlik oranı bir önceki yıla oranla 0,9 puan artışla yüzde 10.7 olmuştu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 354 bin kişi artarak 3 milyon 324 bin kişiye ulaştı. İşsizlik Mart 2017’de ise yüzde 12.7’ye çıkarak 7 yılın zirvesine ulaştı. İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı.

Adil Gür Son Referandum Anketini Açıkladı! Çarpıcı Sonuçlar!

TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ 3 SORUNU NEDİR?

Adil Gür Son Referandum Anketini Açıkladı! Çarpıcı Sonuçlar!

SİYASİ TERCİHLERE GÖRE ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUN NE?

CHP ve HDP seçmeni FETÖ terör örgütü ve darbe girişimini Türkiye’nin önemli sorunları arasında alt sıralarda sayıyor. AK Parti ve MHP seçmeninin verdikleri cevaplar birbirine çok benziyor. CHP seçmeni için en önemli sorun yüzde 52.1 ile PKK ve DAEŞ terörü. Onun ardından yüzde 38.9 ile ekonomi, ve yüzde 37.1 ile işsizlik geliyor. HDP seçmeni ‘Kürt Sorunu/Güneydoğu Sorunu, İşsizlik ve Ekonomi cevaplarını Türkiye’nin çözülmesi gereken ilk 3 sorunu olarak söylemiştir. Ak Parti Yüzde 74.1 ile ilk srada FETÖ sorununu, ikinci olarak yüzde 61.7 ile PKK ve DAEŞ’i üçüncüde ise yüzde 26 ile işsizliği en önemli sorun olarak görüyor. MHP’de ise PKK ve DAEŞ terörü yüzde 66.3 ile ilk sırada. İkinci sırada yüzde 62.5 ile FETÖ yer alıyor. Bunları yüzde 28 ile işsizlik takip ediyor. 

HANGİ PARTİNİN SEÇMENİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Adil Gür Son Referandum Anketini Açıkladı! Çarpıcı Sonuçlar!

Bugün seçim olsa oyumu AK Partiye vereceğim diyenlerin %86.4’ü 6 ay sonra daha iyi bir Türkiye olacak derken, %11.1 i aynı olacağını düşündüğünü söylemiştir. CHP ve HDP seçmeni karamsar, MHP seçmeni ise 3’e bölünmüş vaziyettedir. Araştırmanın deteylarına baktığımızda; Kadınlar daha iyimser. Yaş yükseldikçe iyimserlerin oranı artıyor. Kentler de ve kırda yaşayanlar metropollerde yaşayanlardan daha iyimser görünüyor.

Adil Gür Son Referandum Anketini Açıkladı! Çarpıcı Sonuçlar!

TÜRKİYE’NİN 6 AY SONRASINI NASIL GÖRÜYOR?

Aralık ve Ocak aylarındaki karamsar hava dağılıyor! 2016 yılının sonuna doğru döviz kurlarındaki hızlı artış ve terör olayları nedeniyle ocak ayında oldukça alt seviyelere düşen iyimser beklenti son 2 aydır yükselmeye devam ediyor. (Milliyet)

YORUMLAR - 19 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  Evet

 2. Engin dedi ki:

  Yüzde 60 evet

  1. bir dost dedi ki:

   54 evet çıkar bence

 3. Nazlı erdinç dedi ki:

  Evet verecek olanlar, ikiye bir bu ülkeyi yönetenlerin meşhur Kasımpaşa külhanbeyi uslübuyla, sokak ağızlarıyla ” eeeeyyyyyy!!! hayırcılar neyin kafasını yaşıyorsunuz “diye soracağınıza oturup şu 18 maddeyi Allah, kitap ve vatan için ne olur okuyun. Kula kulluk etmek çok günahtır. Gelin dinimizin de yasakladığı bu duruma evet demeyin. Peygamberimiz ne demiş. İlim Çinde bile olsa gidiniz. Evetçiler okuyun. Besmele ile başlayın ve anayasada neler değişecek bir okuyun. Bütün batı evet demenizi bekliyor. Irağı da diktatörden kurtaracağız diye saldırıp yerle bir etmediler mi? Hayır çıkarsa saldıracak sebepleri de kalmayacak. Çünkü demokrasimiz işlemeye devam edicek.

 4. trakyalı dedi ki:

  hayır yüzde 60 çıkacak diyen arkadaşlar herhalde geceleri üstü açık yatyorsunuz

 5. arif akkaya dedi ki:

  evet 0/00 62 en az

 6. burcanburcan dedi ki:

  YALANDAN KİM ÖLMÜŞTÜR.Yalandaroğlu hep çark ediyor,hep yalan söylüyor.Millet güvenmiyor.EVET Çıkacak yaklaşık % 60 oranla,Hayırcılar yalan yayarak teselli bulmaya çalışıyorlar.

 7. Hayırsever dedi ki:

  %60 HAYIR çıkar

 8. Muhammet ah dedi ki:

  Hayir diyenlerin neyin kafasini yasadigini anlayamiyorum yeni anayasa teklifinin ana amaci ulkemizi geri goturen engelleri ortadan kaldirmak olduguna gore EVET demek gerekmektedir

 9. osmanserce dedi ki:

  herzaman bu ulkede tas ustune tas koyan bas ustundedir hizmete devam destege devam

 10. Klm dedi ki:

  Yorumum yok

 11. trabzonlu dedi ki:

  %54 evet

 12. SUAT BAŞTÜRK dedi ki:

  Ben koyu akp li olarak hayır vereceğim eyt li ve stajer mağdurları yemin ettik hayır vereceğiz bizi ciddiye almayanlar görüşeceğiz 2 sene sonrada anap doğruyo dsp gibi biteceksiniz

 13. reis dedi ki:

  hükümete karşı olan anket firmalarıda hepten uçuyor..

  1. AYHAN dedi ki:

   RÜYADAN UYANMAN LAZIM KARDEŞİMMM

 14. VatanSever C* dedi ki:

  Yüce Rabbimin de izni ile HAYIR çıkacak % 62 ile !

  1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   Yuzde 65 evet çıkar.

 15. gelibolu dedi ki:

  Hukumete yakin anket firmalari nedense anket iceriklerini degistiriyor son donemde. O insanlara ayni ankette referandumda ne diyecekleride soruldu ama aciklamiyorlar. Adil gur gibi daha tutarli sirketler aciklamiyorlar neden