Adil Gür’ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

Adil Gür’ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

AKAM’ın yayınladığı son ankette Hayır oylarının yüksek çıkmasının ardından, bu sefer de A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür bir anket yayınladı. Ankette MHP faktörü ve “Evet” oylarının yüzde 54 çıkması dikkat çekti.

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi referandumu yaklaşırken anketler de arkaya arkaya geliyor. 1 Kasım genel seçimlerini bilen isim olan Adil Gür de son referandum anketini açıkladı.

Adil Gür'ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

Adil Gür’ün anket sonuçlarına göre referandumda ‘evet’ oyları yüzde 54’ü bulacak. İşte Adil Gür’ün referandum tahmini:

KATILIM YÜKSEK OLACAK

Referanduma katılımın düşük olacağı yönünde görüşler var. Yaptığımız araştırmada aksine seçmenin yüzde 81-82’lik bölümü sandığa mutlaka gideceğini söylüyor.

MHP SEÇMENİNİN 3’TE 1’İ KARARSIZ

MHP seçmeninin dörtte üçünün “hayır” oyu vereceği yönünde yapılan spekülasyonlar da gerçeği yansıtmıyor. Bizim araştırmamızda MHP seçmeninin üçte biri kesin olarak “evet” diyeceğini, üçte biri de “hayır” oyu vereceğini söylüyor. MHP seçmeninin diğer üçte biri ise henüz “kararsız” durumda.

“EVET” %54 BANDINDA

Anayasa değişikliği için sandığa gidecek olan seçmene, oyunu hangi kritere göre kullanacağı sorusunu da yönelttik. “Evet” oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğumuz güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor. “Evet” oyları % 54 bandında görünüyor.

AKAM’IN ‘HAYIR’ ANKETİ

Adil Gür’ün referandum anket sonuçları ‘evet’ cephesinde yer alan Akşam gazetesinde yayınlanırken ‘hayır’ cephesinde yer alan Aydınlık’ta da AKAM anketi vardı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM’ın anketine göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 144 YORUM
 1. Doğan dedi ki:

  Elbette hayır başımı yastığa koydumda.bir ülkücü olarak.hergün şehitlerimiz 3 veya beş toprağa gitiyor.biz koltuk sevdasına düşmüşüz.soruyorum.zaten sayın cumhur başkanının elinde yargı yürütme elinde değilmi.yazık bunu tek insan üzerinden düşünmemek lazım tayip erdoğan çok gğzel işler yaptı inkar yok bu referandum akp mhp chp siyaseti değil.ülkede birlik zaten oluştu mhp akp sayın cumhur bsşksnından sonraki gelecek kişi ya mason gelirse üstelik tüm ülkeler düştümmü hemen yıkmaya bakıyo 4 tane yancı ülke saddam gibi birini güçlerimi kullanarak dikrrse başımıza gir ağla çık ağla.unutmayalım ki kendimiz için değil çocuklarımız için düşünmemiz lazım bizim şansımız var çalışkan adam ys onlara vatan toprağını zehir ederse bunun nebalinin altından kimse kalkamaz.buvatan kolay kurulmadı.oy veren kardeşlerim vijdanı ve olupbitrnleri gözden geçirmesini dilerim.HAYIRR

 2. TOPLUMUN EN AZ UCTE IKISI ONAYLAMADIGI ANAYASA DEGILDIR dedi ki:

  ANAYASA DEGISIKLIGINI TOPLUMUN UCTE IKISI ONAYLARSA MAKBULDUR.OBUR TURLU ZORLAMA ANAYASA OLUR VE BUYUK SIKINTILAR DOGURUR.

 3. Oğuz dedi ki:

  Akpliler kendilerini akıllı zannediyor MHP’lileri kandıramazsınız nedenmi MHP seçmeni Atatürk’ün kurduğu düzeni asla bozmaz nedenmi çünkü hiçbir MHP’li Türk milliyetçiliğini ayaklar altına almaz an Erdoğan bu na hitaben şöyle demişti ben hertürlü milliyetçiliği ayaklar altına alırım demişti onun için nedemişti Atatürk ne mutlu türküm diyene birde okullardan kaldırılan türküm doğruyum andımız ya MHP’liler bundan taviz vermez hayır oyu birtanede olsa o oy benim olacak yaşasın Türk cumhuriyeti yaşasın şanlı Türk milleti oyum hayır

 4. Hasan Saka dedi ki:

  Başkanlık anketi yapılması ve bu konuda yorum yapılması yasaklansın. Muhtarlara ve ulemaya soralım

 5. Hayırcı vatandaş dedi ki:

  Burayı aktroller basmış.Mhpli kılığına girmiş sanki mhpliymis gibi algı yaratıp evet diyorlar.Ama unutmayın ki Kurt makarna yemez.Aktroller kendiniz gibi sanmayın ulkuculeri.Mhpli olarak HAYIR.Çünkü Mhplilere daha düne kadar hakaret ediyordu RTE.

 6. HAYIR dedi ki:

  Bizim kararimiz bu sefer HAYIR.REJIM DEGISIKLIGI BUYUK SIKINTI OLUR.

 7. Bozkurt dedi ki:

  dürüstlük ve akp çok zıt.Akıllı akp liler hayır diyecekler

 8. MHP li Muhalif C C C* dedi ki:

  Bu seçimin sonucunu Akp seçmeni belirleyecek Herkes Mhp diyor ama ben MHP liyim ama muhalifim ve benim gibi düşünenler % 90 lara yakın biraz daha anlatmayla % 95 civarı ben bizzat biliyorum Asıl Akp ye darbeyi Akp li seçmen kaedeşlerimiz vuracak % 12 13 ünü biliyorum net olarak birçok yer % 20-25 civarı diyor pekçok argüman inceledim herşey bu yönde ve durumun vehameti ve eyalet sistemi gelecek olması doğu güneydoğu nun mevcut durumunu onlarıda haklı olarak huzursuz ediyor ve aynı zamanda bu israr Akp ve Rte ye sevgi saygı kaybettiriyor Akp seçmenince buda oylara yansıyacak ve ülke bir belayı bertaraf edecek büyük ihtimal Hayır kazanacak hemen hemen kesin o denli diyorum Bizde Hain Bahçelinin yanında olmayacağız Türklüğün ve Vatanımızı bir kişinin insafına bırakmamak için HAYIR diyeceğiz buda böyle biline.

  1. yalansız duldasız dedi ki:

   20 küsür milyon şecmeni olsn bi partının %12 13 ü 2 milyonu geçkin seçmen demek? bi nerden biliyon bu oranı? az destwkli sallayalim din gardaşıyız. 13 yıldır aynı terrane tutturduğunuz tek sonuç yok.

   1. MHP li Muhalif C C C* dedi ki:

    Nerdenmi biliyorum 7 Haziran seçimlerinden kardeş ben asla sallamam 7 haziranda yüzde 10 kaybı oldu Akp nin bu seçmen kitlesi herşeyden haberi olan ancak yeterli bir muhalif görmediği için Akp ye verelim diyen pekte gönüllü olmayan seçmendi ve ülkenin eyalete gitme durumu bu seçmen kitlesini tekrar rahatsız etti ve o kitleye gene bu durumdan etkilenen kitle ve ekonomik buhran terörün artması fetö cülerdende suçlu olarak damgalanmış bir kısmı madur vs vs gibi etmenlerde eklenince böyle bir sonuç ortaya çıkıyor Daha fazlasıda olabilir hatta şaşırmamda Seçim sonunda bu yazımı hatırlarsın atmasyon dediğin.

 9. Müslüman Türk dedi ki:

  hdp’ye kayan oylar da belli oldu Millet. chp, hdp’ ye Millet de bunların ikisine kaydı. Ama ne oldu? teröristleri meclise soktular. Sırf bu günler için. Günün sonunda kaybeden yine onlar oldular. Millet ve Milletin seçtiği adamlar sayesinde. Biz birlikteyken çok güzeliz. Bundan sonra bölünme hayalleriyle ellerini ovuşturanların elde edeceği tek şey demir parmaklık ve kurşun olsun! Bir, güçlü ve egemen bir TÜRKİYE için evet.

 10. hayır dedi ki:

  65 yaşında emekliliye hayır 2 yılda süper emeklilere hayır tek adama hayıııııırrrrrrrrrrrr

  1. EVET dedi ki:

   Bende 74 yaşındayım kesinlikle EVET

   1. Hayir kanadi dedi ki:

    Bende 95 yasindayim mezardan yazıyorum kesinlikle Hayır

    1. Vatan C* dedi ki:

     Bayıldım yorumuna kardeş bir HAYIR’cı olarak ?

 11. Kızılelma dedi ki:

  senin yaptığın hesaba göre madem MHP nin üçte biri evetçi o zaman nasıl yüzde 54 evet çıkıyor? %42 + %4 = %46 benim hesabım akplilerin tamamının evet vermesi durumunda bu. akplilerden de hayır verecek olanlar var örneğin babam.. bence %60 a yakın hayır çıkacak. tabi hile olmazsa.

 12. Recep bayraktar dedi ki:

  Taniki evet

  1. Muhalif mhp dedi ki:

   Neye evet veriyorsun dolar euro mazot benzin fiyatlari az geliyor herhalde baskanlik gelince duzelecek miymis

   1. Chpli muhalifi dedi ki:

    Onu CHP ve HDPpkkmi sorcan ona neden soruyon. PKK Feto İBDA-C ye sorcan bak onlarda hayırdiyecegiz. Ne ayaksın iz. SAPİNA kadar evet

    1. center77 dedi ki:

     Öcalan başkalığa destek vereceğini açıkladı sizde onunla evet deyin bitsin

    2. Muhalif mhp dedi ki:

     Mazotu benzini işsizliği de mi feto yapti gerci sizin bir Gökçek depremi de feto yapti dedi sizde inandiniz normaldir boyle kafalari inandirmalari demokrasi sizede lazim oldugunda cok arayacaksiniz ama is işten gecmis olacak

 13. ATA YURTSEVEN dedi ki:

  İKTİDAR PARTİSİNİN YANDAŞLARININ YAPTIĞI ANKETLERE ASLAAAA GÜVENMİYORUZZ.LÜTFENNN BİR KERECİK OLSUN DÜRÜST OLUN,ALLAH RIZASI İÇİN..

  1. almanci akpli Göktaş dedi ki:

   500 vekile evet 600 e Hayır
   Oyum hayir

 14. M.Hikmet Aktün dedi ki:

  Neden EVET Hayır oyunu .bunu böyle sormak yanlış .NE AKP-NE MHP- NE CHP zaten diğerlerini saymıyorum.burada parti veya Sn.Cumhurbaşkanı oylanmıyor.KENDİNİZE ŞUNU SORUNUZ ONDAN SONRA OY VERİNİZ.BAŞKANLIK DİĞER ADI İLE PADİŞAHLIK REJİMİNİ İSTİYORMUSUNUZ? KİŞİ ÖNEMLİ DEĞİL .HERKES FANİ.BURADA KİŞİYE OY VERİRSENİZ HATA OLUR.Allah gecinden versin Sn.ERDOĞAN vefat etti.Yerine gelecek kişi bu yetkileri kötüye kullanırsa…. YETKİLER BÜYÜK PADİŞAH YETKİLERİNDEN BİLE FAZLA .BU VATAN MESELESİ.ÜLKEYİ TEK KİŞİNİN KARARLARINA NASIL TESLİM EDERSİNİZ???O ZAMAN MECLİSİN NE İŞİ VAR.600 KİŞİYE NEDEN MAAŞ VERİLSİN??? YUNUS SURESİ 100 AYET ” AKLINI KULLANMAYAN TOPLUMLAR ÜZERİNE PİSLİK YAĞDIRACAĞIM .” DİYOR MEALEN..DÜŞÜNÜN VE KARAR VERİN.OYUNUZ ÜLKENİN GELECEĞİNİN OYLANMASIDIR…

  1. Hastalik dedi ki:

   Sen neden BAHSEDİYON fetocu PKK hayır diyecek biz hayır diyeceğiz. Sen ne ayaksın biz evet DİYOZ. Okadar uzatma

   1. Muhalif mhp dedi ki:

    Sizin gibi dusunmeyen fetocu pkk zaten dimi adamlar ilk uc maddenin degismesinden bahsediyor en büyük vatan hainligi bu degil mi siz ne ayaksiniz asil cikarin su at gözlüklerini

    1. Müslüman Türk dedi ki:

     sen muhalif mhp li falan değilsin bırakın bu algı oyunları düpedüz chp lisin sen mhp li görünüp chp nin ideolojisini savunmak nedir muhalif mhp liy miş miş ülkücüymüş müş müş hadi be ordan!

    2. EVETCİ dedi ki:

     PKK Feto hayır diyor. Ben ne düşünem şöyle. İspat et evet diyerek okadar. Sen DEVAMET CHP’nin yalanına. Oku ANAYASAyi yaz salak yerine düşürme kendini. Öyle birşey yok.

    3. EVETCİ dedi ki:

     Solcular kendini rezil etmekte bir numara. Bu yüzdende hep KAYBEDİYORLAR sonları hep hüsran.

    4. emre dedi ki:

     Kim bahsediyor nerde yazıyor hangi maddede ima ediliyor eskiden irtica irtica derdiniz hayali bi dusman ensenizde canınızı aldı alacak sanirdiniz o korkuyu azıcık yendiniz uç madde telaşı başladı korkmayın efendiler ilk uç madde de onların değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyecek olmasida anayasada yazılıdır kimse değiştirmenin derdinde değildir pakettede iması dahi yoktur

   2. Murat dedi ki:

    Oldukca akillica bir yontem rejim degistirmek icin :) Adamlarin ne iyin daha iyi olacagina dair tek bir elle tutulur aciklamasi yok, hala o hayir dedi ben evet diyeyim. Geciniz efendim. Burda iki senaryo var. Dusuk ihtimal AKP evet diyerek bu ulke icin PKKdan bile tehlikeli oldugunu gostermistir. Onceden de yapti bakiniz atarim iki fuze oldururum uc askerimizi baslatirim savasi konusmalari. Ikinci ihtimal ise su. Bu system su an RTEyi getiriyor ama yarin oburgun Fetoyu, Ocalani baskan yapmayacak kimse diyemez. PKK FETO gibi orgutler 20 senedir baskanligi istiyorlar, her yerde acikladilar bunu. Su an EVET derler ise referandumg gecmez. Cunku FETOnun oyu yuzde 0.9, PKK destekleyicisi Kurt ya da solcu taban oyu ise yuzde 2.5 mertebesinde. Yani toplam yuzde 3.4luk baskanlik destekcisi kitle HAYIR diye haykirarak kendi oylarinin cok uzerinde ederi olan yaklasik yuzde 20 gibi, maalesef senin gibi milliyetci muhafazakar guzelim Anadolu insanini manipule ederek secimi EVETe eviriyorlar. EVET bolunmektir. Rejim degisikligidir. Dustugumuz tuzak da budur. Bir kere kandirilmasak nolur sanki? Yetmedi mi?

   3. Hayırcı dedi ki:

    Pkkyla Oslo da akp görüştü ben mi görüştüm ?Fetoyle akp kol kolaydi ben mi kol kolaydim ?mhplilere ve Türklüğe akpliler hakaret etti ben mi ettim ?Ne çabuk unuttunuz bunları .Asıl hain sizlersiniz.Sandıkta Hayır çıkınca gorecem sizi

    1. EVETCİ dedi ki:

     Sen devam et körlüğe. CHP NİN zihniyetinin devlete zarar verdiğini anlamıyor, Anliyamazda. AKP devlet olarak yaptı PKK anlamadı şimdi mezara gediyorlar. Peki CHP neyi temsil ediyor. Şuan kimlerle yan yana PKK Feto İBDA-C yakında deasta olur. Ama şunu bilsinler su testisi su yolunda kırılır. CHP bitmeye mahkum. Yazıyorum ama anlamiyacaklar çünkü kalın kafalılar gidilmeyen alisiklar. Devlet millet için evet

   4. akıl dedi ki:

    fetoya hoca efendi diyip peşinde koşanda sizsiniz pkk ile masaya oturup operasyon yaptırmayanda sizdiniz asıl sen neden bahsediyorsun hastalık siz kendinizi kandırmaya devam edin oyunu kime yada neye verdiğin kendi tercihin ama lütfen düşünerek ve neye verdiğine anlayarak ver insanlar ölür diyelimki bu yetkilerle kıiçtaroğlu veya karizmatik bir dinsiz bir adam güzel konuşarak halkın aklını başından alıp geldi o zaman ne yapacaksınız onu düşün.o yuzden oyunu verirken kişiye değil sisteme vereceğini bil canım kardeşim.

    1. Hasan Saka dedi ki:

     Devlet mihayırllet için değil gemiçikler için hayır

   5. Oğuz dedi ki:

    Çalışacak beyni olmayanlar,birileri bunu diyor ben onun için karşısındayım der,OKU aç oku vatana,millete,gencimize,yaşlımıza,birliğimize dirliğimizi,demeokrasıye,ekonomiye, ne Faydası var Tek adamlığın (padışahlık),faydası varsa söyle bızde bilelim.Ya Saray’ın saltanatı,Ya Milletin Egemenliği..Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.Yasasın Demokrası..Hayırlı olsun..

  2. omer faruk dedi ki:

   Halkı küçük görüyorsunuz bu halk aklı selim dır Erdoğan dan sonrada yanlış insanı başa geçirmez