Adil Gür’ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

Adil Gür’ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

AKAM’ın yayınladığı son ankette Hayır oylarının yüksek çıkmasının ardından, bu sefer de A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür bir anket yayınladı. Ankette MHP faktörü ve “Evet” oylarının yüzde 54 çıkması dikkat çekti.

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi referandumu yaklaşırken anketler de arkaya arkaya geliyor. 1 Kasım genel seçimlerini bilen isim olan Adil Gür de son referandum anketini açıkladı.

Adil Gür'ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

Adil Gür’ün anket sonuçlarına göre referandumda ‘evet’ oyları yüzde 54’ü bulacak. İşte Adil Gür’ün referandum tahmini:

KATILIM YÜKSEK OLACAK

Referanduma katılımın düşük olacağı yönünde görüşler var. Yaptığımız araştırmada aksine seçmenin yüzde 81-82’lik bölümü sandığa mutlaka gideceğini söylüyor.

MHP SEÇMENİNİN 3’TE 1’İ KARARSIZ

MHP seçmeninin dörtte üçünün “hayır” oyu vereceği yönünde yapılan spekülasyonlar da gerçeği yansıtmıyor. Bizim araştırmamızda MHP seçmeninin üçte biri kesin olarak “evet” diyeceğini, üçte biri de “hayır” oyu vereceğini söylüyor. MHP seçmeninin diğer üçte biri ise henüz “kararsız” durumda.

“EVET” %54 BANDINDA

Anayasa değişikliği için sandığa gidecek olan seçmene, oyunu hangi kritere göre kullanacağı sorusunu da yönelttik. “Evet” oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğumuz güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor. “Evet” oyları % 54 bandında görünüyor.

AKAM’IN ‘HAYIR’ ANKETİ

Adil Gür’ün referandum anket sonuçları ‘evet’ cephesinde yer alan Akşam gazetesinde yayınlanırken ‘hayır’ cephesinde yer alan Aydınlık’ta da AKAM anketi vardı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM’ın anketine göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 144 YORUM
 1. taner dedi ki:

  kualisyonlara inat eveet ssk nın eski başkanı kılıçtaroğluna inat evet yıllarca yüzde yüz faizlerle yaşadık bu ülkede ona inat evet istikrar için evet senede bir hükümet görmemek için evet Türkçe ezanları duymamak için evet

 2. ali sami dedi ki:

  sonuna kadar EVET…hayır diyenler görüşünüze saygım var ama !çırpınışlarınız boşuna..refarandum sonrası hayırcıları burada bekliyorum.ben burda olacam.

 3. Sezar dedi ki:

  Fakir bir millet için evet çünkü bundan sonra emekli olacaklar aç ölecek

  1. EMEKLİ EVETCİ dedi ki:

   Sıcacık evinde karnını doyurmus, son model leptop veya masaüstü bilgisayar kucağına almış veya masa üstünde internetide almış oh oh buraya açlık sömürüsü yapıyorsun, Allah’a şükür yok ki normal birazda da sıcacık yatağına gider yatarsın sana sigir desem sıgıra kabalık etmiş olurum.

  2. GERCEKLER ACİ EVETCİ dedi ki:

   Sezarin arkasindan en yakın kankisi burutus desmişti degilmi kardeş, kankiler CHP, hdppkk, PKK, feto, İBDA-C birleşmiş hayır kampanyası baslatmislar. Arkadaslariniz ve kankilerinize arkanızi donmeyin aynı şey başınıza kesin gelecek bilesin.

 4. Mustafa dedi ki:

  Bahceli tehlikeyi gordu vatanina sahip cikiyor.helal olsun.aklinizi basiniza alin ve evet deyin.

  1. Ahmet dedi ki:

   Bahcelimi tehlikeyi gordu. Yazık. Onun gördüğü bambaşka bisey siz onu gormuyorsunuz

   1. GERCEKLER ACİ EVETCİ dedi ki:

    Sende Meral Akşeneremi sahip çıkıyorsun. Yurtta sulh cihanda sulh demişti 15 temmuzdan önce, fetoculere 15 temmuzda yurta sulh cihanda sulh diyerek zavallı silahsiz vatandaşları öldürdü. O kadına dikkat edin derim. Selo ve saz arkadasi Kilictarogluda biliyordu 15 temmuzu, millet affetmeyecek seçimde sandığa gomecekler gör bak. Sende gör.

 5. abdullah dedi ki:

  Tabiki evet sonuna kadar ülkeyi chp pkk fetöçülere dış mıhraklaramı bırakak

 6. Turgay dedi ki:

  Değerli kardeşler bu refarandumda neye evet neye hayır diyeceğimizi gerçekten bilmiyorum bu yeni anayasayı yazanlar ve buna karşı çıkanlar çıkıp adam gibi bunun ne olduğunu anlatsalarda bizde kararımızı versek Allahım vatanımızın yardımcısı olsun

 7. ahmet dedi ki:

  ben ce ülke yönetimine geçmek RANT kapısı olmaktan çıkartılmalı milli görev haline gelmeli bu yüzden yetki vermek yerine daha yetki almalı bu yüzden HAYIR bu ülkenin ilerlemesinin tek yolu iktidarsahiplerinin aileleri ve eşrafı için ülkeyi kullanamaması gerekir .bu yönde anayasa düzenlemesi gerekir ve ülke adaletle yönetilir yalanlarla degil. bunun için HAYIR

 8. İlker dedi ki:

  Bu ülkeyi bir adama vermeyeceğiz ölene kadar milliyetçi olarak #hayır oyu vereceğiz!

  Biz atatürkün anayasasına sahip çıkan bozkurtlarız.

  Çözüm sürecini unutmadık!

  C.c.C

 9. Yalniz dedi ki:

  Evet evet insaallah yuzde 70 evet

  1. ADİL dedi ki:

   İYİDE NEDEN EVET. EVET OLUNCA NE OLACAK

   1. ATA YURTSEVEN dedi ki:

    EVLAT,EVET OLUNCA,BÜTÜN DEĞERLERİMİZ YERLE BİR OLACAK,BÜTÜN DEVLET KURUMLARI BİR KİŞİNİN AĞIZINDAN ÇIKACAK SÖZÜ UYGULAYACAK.KISACA ANLAYACAĞINIZKRALDAN DAHA KRALLIK.HEM KENDİLERİNİ KURTARACAK,HEMDE YANDAŞLARINI.CUMHİRİYET DEVRİ KAPANACAK,SAHTE ŞARLATAN DİNİYLE OSMANLI KURULACAK.DİNİMİZİ İMANIMIZIDA REZİL,RUSVAN ETTİLER.

   2. GERCEKLER dedi ki:

    Evet olunca daha kuvvetli ve kesintisiz Feto ye ve yandaşlarına gomecegiz. PKK ya ve yandalarina gomecegiz. İbdac ve yandaşlarına gomecegiz. Deas ve yandaşlarına gomecegiz. Partilerin koalisyonlarini artik toprağa gomecegiz. Ekonomik krizleri gomecegiz. Meclisten Yasa çıkmama derdini gomecegiz. Tvlerde devletle alakası olmayan siyasilerin yalan yanlış konusmasini engelliyecegiz dinlemiyecegiz. Sag sol, Türk kurt kavramini mesepciligi topraga gomecegiz. Tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet olcagiz. Dahada yazammi bu yüzden evet evet evet.

    1. Ahmet dedi ki:

     Onları değil kendini gömeceksin de haberin yok.:) hiçbir terör ve ekonomik kriz otoriter rejimler çözülmez istisna bir örneği yoktur. Daha dün latin amerikayi izle. Baskanliksa Amerika modeli alinmaliydi. Burada tam olarak otokratik rejim var görüyormusun

    2. Atsız dedi ki:

     bunları şimdi de yapabilirsin. evetle ne alakası var…

 10. ATA YURTSEVEN dedi ki:

  VATAN İÇİN DEĞİL,KENDİ ÇIKAR VE YANDAŞLAR İKTİDARI İÇİN MEMLEKETİ VE MİLLETİ PARSELLERE BÖLMEK.İLK EMİR (OKU)AMA TEK TARAFLI DEĞİL YANİ AT GÖZLÜKLERİNİ TAKMADAN OBJEKTİF,İNSANİ,VİCDANİ,ALLAH İÇİN,VATAN VE MİLLETİM İÇİN,MİLYARLARCA HAYIRrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr..

  1. VATAN SEVER dedi ki:

   PKK o yüzden mı hayır diyor. Biz evet evet sapına kadar evet

   1. ATA YURTSEVEN dedi ki:

    KİM DEDİ PKK NIN HAYIR DEDİĞİNİ,BAŞKANLIK ANLAŞMALARINDADA VARDI,SİZ HİÇ BİR ŞEY OKUYUP DİNLEMİYORMUSUNUZ.PKK HERKESTEN ÇOK İSTİYOR.AMA YALANI TESPİH ETTİKLERİ İÇİN,HALKIDA SALAK VE GERİZEKALI SANDIKLARI İÇİN,AĞIZI OLAN KONUŞUYOR.ONLARIN SADECE ALLAH BİR DEDİKLERİNE İNANIRIZ BİZ ARTIK.

   2. ATA YURTSEVEN dedi ki:

    PKK NIN HAYIR DEDİĞİNİ BAŞIMIZDAKİ YALAN MAKİNELERİ SÖYLÜYOR.AZİCIK OKUMANI VE SİYASETİ TAKİB ETMEN TAVSİYE OLUNUR.ONLARIN SADECE ALLAH BİR DEDİĞİNE İNANIP,VATANIM VE MİLLETİM İÇİN HAYIR DİYORUZ.13 SENE BEN BU PAARTİYİ VATANIMI VE MİLLETİMİ BÖLÜP PARÇALASIN DİYE DESTEKLEMEDİM.YÜCE DİNİMİZİ ALET EDEREK BİZLERİ KANDIRDILAR AMA BU DÜNYANIN ÖBÜR TARAFIDA VAR UNUTULMASIN.BELKİDE SENDEN DAHA ÇOK BİZ DESTEKLEMİŞTİK ZAMANINDA,BU YALAN MAKİNELERİNİ.NEDENMİ,GERÇEK DÜRÜST,MÜMİN ZANNEDEREK.

    1. TURKİYE CUMHURİYETİ İCİN EVET dedi ki:

     PKK Feto İBDA-C yetmiyor Almanya Hollanda’da hayır diyor sen sen hangi ülke ata severisin renk ver

 11. Mds dedi ki:

  ALLAHin izniyle bolemeyeceksini bu ülkeyi çok HAYİR li olacak

  1. vatan sever dedi ki:

   Asıl bölmek isteyenler senin gibi hayır diyenler ama sandıkta bu milletten TOKADI yiyeceksiniz. NOKTA. ÜLKEM için EVET.

   1. Mds dedi ki:

    Doğru çözüm süreciyle bölmeye çalıştınız. Olmadı şimdi başkanlık sistemi zirvasiyla deneyeceksiniz ama yine olmayacak. Unutmayın o PKK ile osloda dolmaahcede neyin pazarlığı yapılmıştı.

    1. EVETCİ dedi ki:

     Ah MDS ah napiyon iyi mısın yoksa sarhoş musun. Sen get CHP içini ve başkanını değiştir. SSK gibi CHP yide katletti. Gazali geldi iz yine hayır çıkacak diye.

    2. EVETCİ dedi ki:

     Sen ve senin gibileri partisini satmış birileri vatana hayırlı olurmu. Gece Yatakta uyumadan beş saniye düşün…

    3. CcCMHPCcC dedi ki:

     Mhpye hainlik edenleri destekleyen sen ve senin gibileri vatanına ne yapar bir düşün.

  2. Narin dedi ki:

   Evet evet hayırlı olacak evet evet

   1. Hayır'cı dedi ki:

    Kendi ağzınla diyorsun işte evet evet HAYIR lı olacak diyosun demekki HAYIR çıkacak sandıktan sende farkındasın.

    1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

     Müslüman evladi olsaydın, hayır ile Hayırlısı ni karıştırmazdin??

    2. EVET ✋ EVET ✋ EVET dedi ki:

     Azdınız ne dediğinizi bilmiyorsunuz. Türkiye’nin yüzde 95 müslümanın dini değerini ayaklar altına alıyorsunuz. Sizi Millet unutmayacak.

  3. almanci Göktaş dedi ki:

   Milletvekili Sayısı 50 kişi azalsaydi yani 500 e inseydi evet oyu verecektim şimdi ise akp li olmama rağmen kesinlikle HAYIR

   1. RG dedi ki:

    kardeşim işçiysen kıdem tazminatını bi kararnameyle fona kalır sende bol bol hava alırsın türk milletini bir kararnameyle silebilir o zaman hangi ülkeye gidelim düne kadar fetöyle kimler kol koladı çözüm süreci haburda pkk yı davul zurnayla kimler karşıladı iyi düşün tam karar ver seni belki bağlamaz ama çoçuklarının halini düşün ona göre karar ver BU SÖYLEDİKLERİM YAŞANMIŞ OLAY BEN BİR İLDE BEŞ SENEDİR ÇALIŞIYORUM ŞUAN NEYLE KARŞILAŞTIK BÜNYEMİZDE 2 BİN ÇALIŞAN ARKADAŞIMIZ VAR BEŞ ALTI SENEDİR ÇALIŞIYORUZ BİR KURUMDA HABERİMİZ OLMADAN BİZLERİ İŞKUR VASITASIYLA AYNI KURUMA İŞE ALMIŞLAR NEDEN İŞSİZLİK DÜŞSÜN DİYE ŞUBAT AYI ÇALIŞMA BAKANI ŞUKADAR İŞSİZE İŞ SAĞLADIK DEDİ ZATEN BİLER ÇALIŞIYORUZ BENİM BİLDİĞİM İŞKUR İŞSİZLERE İŞ BULMAKLA MÜKELLEF DEĞİLMİ YANLIŞMI BUNAMI EVET DİYELİM BEN ZATEN ÇALIŞIYORUM BENİ TEKRAR İŞE YERLEŞTİRMİŞLER İŞKURA GİTTİK DEVLET BÖYLE İSTİYOR DİYORLAR ………….KOS KOCAMAN HAYIR …..HAYIR HAYIR.

 12. Türkiye'm dedi ki:

  Ey Adil Gür resimdeki duruşun nedir öyle? Sanki bitmişlik tükenmişlik sendromuna girmiş gibisin. Seçimin sonucunu hissettinmi yoksa anketlerinden hep HAYIR mı çıktı?

 13. Ali Tuna dedi ki:

  Bu seçimde halkı nasıl ikna ederseniz sonuç o şekilde olacaktır ön yargılı seçmenlerin haricinde iyimi olur kötümü olur bunu bir şekilde ikna edilmesi ve halkında kendnii muhasebe edip artısı ne olur eksisi ne olur vijdanına sorup ona göre karar alması gerekiyor şununda bilinmesi gerekiyor bu kesinlikle parti meselesi değil hepimiz geleceğimizi oylayacağız ?

 14. MİSAFİR dedi ki:

  ALLAHIN İZNİYLE BÜYÜK ÇOĞUNLUKTA EVET ÇIKACAKTIR.

  1. Rumuz C* dedi ki:

   Sen öyle sayıkla dur Rüyandada görürsen kendini şanslı say bu millet HAYIR ı kafanıza çakacak bekle.

  2. Vatan Sevdalım dedi ki:

   Ülkemize yazık olur.Bir tek şey bile hayıra yeter.Bu fakir millete 50 milletvekiline daha maaş ödetecek.Allah korkusu olan bunu yapmaz.Lütfen çok iyi düşünün.Nedenini hiç düşündünüz mü?Hayırlı günler.

  3. bayrak dedi ki:

   evetmi çıkacak güldümeyin mhp ye kayıtlı bir kişi olarak ölümüne mhp tabanı ölümüne hayır,,,,,,,,,,,,

   bayrak

   1. CcCMHPCcC dedi ki:

    CHPLI kardeş yemezler.????

   2. EVET ✋ EVET ✋ EVET dedi ki:

    Eminmisin biz evet diyoruz

 15. UZLAŞISIZ ANAYASA MI OLUR dedi ki:

  Boyle anayasa mi olur.Mutabakat yok uzalasi yok.Oldu bittiye getiremezsin ey Akp.

  1. vatan sever dedi ki:

   Niye Ak parti ve MHP uzlaşmadımı CHP de uzlaşsaydı be kardeşim CHP ye gelme diyenmi oldu ama yok CHP nin derdi başka. 15 yıldır hangi konuda ak partiyle uzlaştıki neden uzlaşsınki çünkü CHP yönetimi FETÖ nün iş birlikçisi yalanmı her zaman vatan hayrına karşı çıkan CHP. Referandumda bir kez daha milletten tokadı yiyeceksiniz.VATAN İÇİN EVET, EVET ,EVET… NOKTA.

   1. İlker dedi ki:

    Kardeşim keşke 2014*yılında sizin büyüklerimiz dediklerinizın .

    O şerefsiz feto için yazdığı şiirleri dinleseydin.
    O zaman buraya yazacak yüzün olmazdı.

  2. ATA YURTSEVEN dedi ki:

   BUNUN ADI ANAYASA DEĞİL,BANAYASA,YANİİİ KENDİLERİNİ KURTARMAK..BÜTÜN MANEVİ DEĞERLERİ YOK ETMEK,HİÇ ETMEK..

   1. VATAN SEVER dedi ki:

    PKK tukruguyle Türkiye’yi boğar zihniyeti chpde siyaseti boğuyor. PKK ne oldu görüyoruz. CHP yönetimi etine kemiğine bakmadan yanlış üzerine yanlış yapıyor ve milleti ayrıştıriyor. Hatalarını doğruymuş gibi lanse ediyor. Türkiyede kilictaroglu RTE ye diktatör diyerek kaçak saray diyerek sağ kesimin sabrını tüketiyor. Mhp ki bir sağ parti bazı Feto yakınlaşması olan millet vekilleri de kaşınıyor ve millet asla affetmez. MHP seçimden sonra evet çıkarsa MHP büyük parti olacak milletin vatan sevdası milliyetçileri tetikleyerek dev ve en güçlü parti olcak. CHP ise maalesef oy potansiyeli düşüşte bu gidişle solcuları da kızdıracak ve bitecek. Atatürk’ün kurduğu parti, artık Atatürk’ün partisinden çıkmış bir yolda ve ne kadarda Atatürk’ün arkasına sığınsada Feto gibi inandırıcılığı kalmayacak. Neyse seçim anket sonucu kesinlikle EVET Olacak sol kesimin oyu CHPYİ bitirecek.

    1. almanci Göktaş dedi ki:

     Neden 600 vekil 500 bile yeter
     Ben akp li yim sif bu 50 extra vekil için Hayır diyorum