Adil Gür’ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

Adil Gür’ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

AKAM’ın yayınladığı son ankette Hayır oylarının yüksek çıkmasının ardından, bu sefer de A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür bir anket yayınladı. Ankette MHP faktörü ve “Evet” oylarının yüzde 54 çıkması dikkat çekti.

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi referandumu yaklaşırken anketler de arkaya arkaya geliyor. 1 Kasım genel seçimlerini bilen isim olan Adil Gür de son referandum anketini açıkladı.

Adil Gür'ün Referandum Anketinde MHP Faktörü

Adil Gür’ün anket sonuçlarına göre referandumda ‘evet’ oyları yüzde 54’ü bulacak. İşte Adil Gür’ün referandum tahmini:

KATILIM YÜKSEK OLACAK

Referanduma katılımın düşük olacağı yönünde görüşler var. Yaptığımız araştırmada aksine seçmenin yüzde 81-82’lik bölümü sandığa mutlaka gideceğini söylüyor.

MHP SEÇMENİNİN 3’TE 1’İ KARARSIZ

MHP seçmeninin dörtte üçünün “hayır” oyu vereceği yönünde yapılan spekülasyonlar da gerçeği yansıtmıyor. Bizim araştırmamızda MHP seçmeninin üçte biri kesin olarak “evet” diyeceğini, üçte biri de “hayır” oyu vereceğini söylüyor. MHP seçmeninin diğer üçte biri ise henüz “kararsız” durumda.

“EVET” %54 BANDINDA

Anayasa değişikliği için sandığa gidecek olan seçmene, oyunu hangi kritere göre kullanacağı sorusunu da yönelttik. “Evet” oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğumuz güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor. “Evet” oyları % 54 bandında görünüyor.

AKAM’IN ‘HAYIR’ ANKETİ

Adil Gür’ün referandum anket sonuçları ‘evet’ cephesinde yer alan Akşam gazetesinde yayınlanırken ‘hayır’ cephesinde yer alan Aydınlık’ta da AKAM anketi vardı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM’ın anketine göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 144 YORUM
 1. turgut turgut dedi ki:

  MESELE PARTİ DEĞİL benim ülkemdeki referandum neden avrupa ülkelerini rahatsız ediyor. bizi çok mu seviyorlar

 2. Kadır dedi ki:

  Arkadaslar baskanı kım sececek mıllet onun ıcın panıge gerek yok

 3. Hüsnü GENÇ dedi ki:

  En güzeli kendimiz açıp bu maddeleri okumak. Okuyunca söylenenlerin çoğu ile alakası olmadığını görmek mümkün. Lütfen okuyup eski ile mukayese edelim.

 4. Göktürk Ata dedi ki:

  BU SİSTEMDE DENETLEMEYİ HANGİ KURUM YAPACAK…YAPILAN YANLIŞLARIN HESABINI KİM VERECEK!!!
  BANA MİLLET , SANDIK DEMEYİN ZİRA ŞİMDİKİ BAŞBAKANI MİLLET SEÇMEDİ….MİLLETEN YÜZDE 50 OY ALAN BAŞBAKANI BİR GECEDE SİLİP ATTILAR.
  BUNUN İÇİN HAYIR.

 5. Göktürk metehan dedi ki:

  Milletvekili sayısını değiştirmek , seçilme yaşını 18 e indirmek için anayasayı değiştirmeye(başkanlık sistemine geçmeye) ne gerek var.Amaç başka onun için HAYIR…Yeri geldiğinde Hayır demesini bilmeliyiz.

 6. cabbar dedi ki:

  burada yorum yapan arkadaşlar yeni anayasa maddelerini kaç kişi okudu ?