A&G Araştırma’nın Anketi HDP’yi Şoke Edecek!

28.09.2016
3.962
A+
A-


A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası liderlerin oy oranlarına ilişkin yaptığı anketin sonuçlarını, Milliyet gazetesi yazarı Tunca Bengin’e anlattı.

Tunca Bengin’in köşesinden yazdığı anket sonuçlarına göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğenisi ve oy oranı büyük bir artışa geçti. Anket sonuçlarının ortaya koyduğu bir diğer çarpıcı detay ise HDP ve HDP lideri Selahattin Demirtaş ile ilgili oldu. Anket sonuçlarına göre, 15 Temmuz sonrası tüm liderlerin beğenisi artarken, Demirtaş’a ve HDP’ye olan sempati ciddi oranda düşüşe geçti.

A&G Araştırma Şirketi'nin Anketi HDP'yi Şoke Edecek!

İşte Adil Gür’ün aktardıklarına göre liderler anketinin sonuçları:

“…

15 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanı’nın beğenisi ve oyu çok arttı. AKP’nin oyunun üzerinde. Binali Yıldırım zor bir dönemde başbakan oldu, süreci çok iyi yönetti, duruşu, kişisel üslubuyla kamuoyunun güvenini, sempatisini kazandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu beğenenler, sempati duyanlar eskiye oranla çok fazla. Devlet Bahçeli’nin kongre taleplerinin olduğu döneme göre beğenisi ve oyu arttı.

Yani Selahattin Demirtaş ve HDP dışında tüm siyasi partilere ve liderlere sempati geçmişe göre çok fazla. Ama buna rağmen bugün bir seçim olsa oyları, tercihleri ne kadar etkiler tespit etmek çok kolay değil. Çünkü Türkiye çok olağanüstü bir dönemden geçiyor. Böyle bir zamanda ‘bugün seçim olsa kime oy verirsiniz’ sorusuna verilen cevaplara yüzde yüz güvenilir diye bakmak çok doğru değil. Çünkü insanlar bu tip sorulara bir takım kaygılarla cevap veriyorlar belki.

Ancak şu kesin; HDP dışında her siyasi parti oy verilebilir hale geldi. Örneğin 15 Temmuz’dan önce ‘ağzıyla kuş tutsa asla oy vermem dediğiniz bir parti var mı?’ diye sorduğumuzda CHP’lilerin yüzde 80-85’i AKP’ye, AKP’lilerin yüzde 70-75’i de CHP’ye ağzıyla kuş tutsa oy vermem diyordu. 15 Temmuz’dan sonra bu oranlar neredeyse yarı yarıya düştü. Yani oy geçişkenliği, polarizasyon çok kolaylaştı. Bunun siyasi partiler için avantajları da var, riskleri de. O nedenle siyasi parti liderlerinin önünde hem kolay hem zor bir süreç var. Doğru politikalar üretebilirlerse halkta destek bulabilirlerse bu işten kazançlı çıkabilirler…”

YORUMLAR - 2 YORUM
  1. vatandaş dedi ki:

    ama yüzde 225 oyunu arttıran HDP deil gibi konuşuyorsunu

  2. vatandaş dedi ki:

    neyini begeneyim bu siyasilerin ya memleketin hali ortada hepsi koltuk sevdasında hele akp nin şu memlekete verdigi zararı yunan gavuru bile veremezdi