AK Parti’den Genel Seçimler 5 Yılda Bir Yapılsın Önerisi

01.09.2016
1.428
A+
A-


AK Parti, Milletvekili seçimlerinin 4 yıl yerine 5 yılda bir yapılmasını önerdi. 2007 Anayasa değişikliği ile 5 yıldan 4 yıla inen Milletvekili seçimlerinin tekrar 5 yıla çıkarılması için düğmeye basıldı!

AK Parti, 2019’da yapılacak olan üç ayrı seçimi üç yıla yaymayı öneriyor. İklim şartları bütçeye getireceği ek yük ve hassas durum dikkate alınarak seçim takvimlerinin yeniden belirlenmesini istiyor.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri AK Partili Abdülhamit Gül, CHP’li Bülent Tezcan ve MHP’li Mehmet Parsak mini anayasa paketiyle ilgili mesaiye 1 Eylül Perşembe günü kaldıkları yerden devam edecekler. Toplantı masasında liderlere sunulan ve onay alınan değişiklikler olacak. En önemli başlık ise seçim tarihlerinin değiştirilmesi konusu.

AK Parti'den Genel Seçimler 5 Yılda Bir Yapılsın Önerisi

DEĞİŞİKLİK OLMAZSA 1 YIL İÇERİSİNDE 3 SEÇİM YAPILACAK!

Normal seçim takvimine uyulması halinde 2019’un bahar aylarında yerel, ağustosta cumhurbaşkanlığı, kasımda ise milletvekili genel seçimi yapılacak. AK Parti aynı yıl yapılacak bu seçimlerin 3 yıla yayılmasını istiyor. Gerekçesi ise iklim şartları, bütçeye getireceği ek yük ve içinden geçtiğimiz hassas süreç.

AK Parti, 2019’un Mart ayında yapılacak yerel seçimin, 6 ay öne alınarak 2018 yılının ekim ayında yapılmasını öneriyor. Aynı yılın Ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçiminin ekim ayına kaydırılmasını istiyor. Milletvekilliği seçiminin ise 4 yıl yerine 5 yılda bir yapılmasını öneriyor. Yani 2019’un kasımında yapılması gereken genel seçimlerin 2020 yılının ekim ayına ertelenmesini teklif ediyor. Muhalefet teklife soğuk bakmıyor.

Mini anayasa paketi toplantısında teklife ilişkin son kararın verilmesi bekleniyor.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.