AK Parti’nin tek başına iktidar olabilmesi için kritik iller

23.10.2015
1.963
A+
A-


1 Kasım’daki genel seçimlere sayılı günler kala herkesin merak ettiği üç soru var. Bunlardan birincisi, 1 Kasım’da ‘tek parti iktidarı mı, koalisyon mu?’ İkinci soru, ‘tek parti iktidarı çıkmazsa üçüncü bir seçime gidilir mi?’ Son soru ise ‘Son anda seçimler ertelenir mi?”

BBC Türkçe’ye konuşan Andy-Ar Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar, 10 gün önce yaptıkları bir kamuoyu araştırmasında bu soruları seçmene yönelttiklerini söyledi.

AK Parti'nin tek başına iktidar olabilmesi için kritik iller

Tüm seçmenlerin zihninde “son anda seçimler ertelenecek” gibi bir beklenti olduğunu aktaran Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu soru, 1 Kasım gününe kadar devam edecek ama seçmen ne olursa olsun 1 Kasım’da seçimlere gidilmeli diyor. Bu oran yüzde 70’ler civarında. Üçüncü bir seçim olur mu diye sorduğumuzda tek başına iktidar istiyorum diyenlerin oranı yüzde 51, koalisyon olmalı diyenlerin oranı da 49’lar civarında. Üçüncü bir seçim olmasın diye kesin ve net bir duruş var.”

KAYBEDİLEN İLLER

13 yıllık tek parti iktidarı 7 Kasım’da sona eren Adalet ve Kalkınma Partisi, tekrarlanan seçimle birlikte yeniden tek başına iktidar olmak için çalışıyor.

1 Kasım seçimlerinde oy oranı yüzde 41,8’e gerileyen AK Parti, 18 seçim bölgesinde kıl payı milletvekili kaybederken, yine kıl payı vekil çıkardığı bölgeler oldu.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Yıldız Seferinoğlu, bu seçim bölgeleri için özel çalışma yaptıklarını söyledi. Seferinoğlu, “Adaylarımızda değişiklikler oldu. Seçim çalışmalarımızı da buna göre yapıyoruz” dedi.

Seferinoğlu, miting programlarının bu illere göre yapılmadığını, ana ilke olarak sadece büyükşehirlerde olması yönünde karar alındığını aktardı.

AK Parti, İstanbul 3. Bölge’de, Giresun’da, Balıkesir’de ve Samsun’da MHP’ye vekillikler verdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım seçim beyannamesini açıklarken “mücadelemize Samsun’dan başlayacağız” sözleri ve ilk mitingini orada yapması bu nedenle anlamlı bulundu.

AK Parti, sadece MHP’ye değil, Ankara 1. Bölgede, Erzincan’da, Aydın’da CHP’ye, Şanlıurfa yüzde ve Van’da da HDP’ye birer vekil kaybetti.

KAZANILAN İLLER

Andy-Ar Araştırma Şirketi Başkanı Acar ise herkesin AK Parti’nin son anda kaybettiği 18 ilin hesabını yaptığını, bir de son anda kazandıklarının olduğunu anımsattı.

Buna göre, CHP, İzmir 2. Bölge’de AK Parti’ye bir milletvekili kaybetti.

Yurtdışı oylar eklendiğinde tablo AK Parti lehine değişti.

Bursa’da CHP’nin AK Parti’ye vekil kaybettiği iller arasında yer aldı.

MHP, Ankara 2. Bölge’de, Adana’da, Çankırı’da, Çorum’da, yurtdışı oylar nedeniyle de Amasya’da ve Malatya’da da AK Parti’ye birer milletvekili kaybetti.

ORTA ANADOLU’YA ÖZEL ÖNLEM

AK Parti’nin seçim çalışmalarında kıl payı kaçırılan ya da kazanılan iller dışında oy kayıpları yaşadığı Isparta, Amasya, Çankırı, Afyon, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Niğde gibi Orta Anadolu illerine de özel önem veriyor.

AK Parti, TBMM’de 4 milletvekiliyle temsil edilen Isparta’da 2011 seçimlerinde aldığı 2 milletvekilini korudu ama oy oranı yüzde 10’a yakın geriledi.

Meclis’te 3 milletvekiliyle temsil edilen Çankırı da AK Parti’nin oy kaybettiği iller arasında. AK Parti, Haziran’da ildeki üç milletvekilini korudu ama ile yönelik çalışmalarını da gevşetmedi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran seçimleri öncesinde olduğu gibi Çankırı’da açılış törenlerine katıldı ve halka hitap etti.

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Yıldız Seferinoğlu, oy gerilemesine rağmen Çankırı’da sıkıntılarının olmadığını söyledi. Seferinoğlu, “Cumhurbaşkanımızın gitmesi tamamen açılışla alakalı. Milletvekili sayısının Çankırı’da değişeceğini sanmıyorum” dedi.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.