AKP, CHP, MHP, HDP’nin Son Durumları ve Dikkat Çeken Oy Oranları!

03.10.2015
13.640
A+
A-


Erken seçime doğru geri sayım hızlandıkça kamuoyu araştırma şirketleri de art arda yaptıkları anketlerle seçmenin nabzını tutmaya devam ediyor.

Partilerin yaptırdığı anketler ve araştırma şirketlerinin bağımsız olarak yayınladığı anketler seçimin adeta ‘kaderi’ni ortaya koyuyor. Peki 1 Kasım seçimleri için yapılan anket sonuçları ne diyor? İşte 22 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında yayınlanan son seçim anketlerine göre partilerin oy oranları…

AKP, CHP, MHP, HDP'nin Son Durumları ve Dikkat Çeken Oy Oranları!

KONDA: HDP’NİN BARAJ SORUNU YOK, AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDARDAN UZAK…

1 Ekim’de yayınlanan son erken seçim anketi KONDA’dan geldi. KONDA araştırma şirketinin Eylül ayına ilişkin son seçim anket sonuçlarına göre AK Parti tek başına iktidar sınırından uzak kalırken; HDP’nin baraj sorun olmadığı görülüyor.

BusinessHT’ye konuşan kaynakların ilettiği sonuçlar şöyle:

AK Parti: Yüzde 41,7
CHP: Yüzde 24,8
MHP: Yüzde 16,4
HDP: Yüzde 12,3
Diğer: Yüzde 4,9

YİNE KOALİSYON TARTIŞMALARI MI ÇIKACAK?

7 Haziran’da yapılan seçimlerde AK Parti yüzde 40,6; CHP yüzde 25,1; MHP yüzde 16,4; HDP yüzde 13,1 oy almıştı. Bu rakamlar 1 Kasım 2015’teki seçimlerden yine bir koalisyon tablosu çıkacağına işaret ediyor.

MAK DANIŞMANLIK: AK PARTİ YÜZDE 45.43…

Seçime 32 gün kala MAK Danışmanlık’ın son anketi açıklandı.

MAK Danışmanlık’ın, 19-23 Eylül tarihleri arasında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri hariç diğer bölgelerdeki 26 büyükşehir, 19 il ve 171 ilçede 5 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşmelerle yaptığı anket çalışması, Yeni Akit Gazetesi’nde yayınlandı.

MAK’ın Akit’e aktardığı ankette, katılımcılara sorulan ‘Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz’ sorusuna, seçmenlerin yüzde 45.34’ü, ‘AK Parti’yanıtını verdi.

İşte anket sonuçlarıyla partilerin son oy oranları:

-CHP’nin oy oranı yüzde 28.78,
-MHP’nin oy oranı yüzde 15.08,
-HDP’nin oy oranı ise yüzde 7.64

Ankete göre, milletvekili dağılımı ise şu şekilde ortaya çıkıyor:

-AK Parti: 279,

-CHP: 141,

-HDP: 66,

-MHP: 64.

ADA ARAŞTIRMA: MHP YÜZDE 12.9…

Habertürk gazetesi yazarı Abdi Karagözoğlu, Ada Araştırma’nın milletvekili adayları listesinin açıklanması sonrası yaptığı anketin sonuçlarını bugünkü köşesine taşıdı.

19-21 Eylül tarihleri arasında Türkiye genelinde 3 bin kişiyle yapılan anket sonuçlarına göre, AK Parti oy oranı yüzde 44.7, CHP oy oranı yüzde 27,6, MHP oy oranı yüzde 12.9, HDP oy oranı yüzde 11.8 oldu.

TEK BAŞINA İKTİDAR SINIRINDA

AK Parti, Ada Araştırma’nın anket sonuçlarına göre 7 Haziran’da kaybettiği tek başına iktidar olma çoğunluğuna yeniden yaklaşmış durumda.

7 Haziran 2015 Seçim Sonuçları’yla Ada Araştırma’nın anket sonuçlarına göre, partilerin oy oranlarındaki değişim şöyle:

AK PARTİ : Yüzde 4 artış
CHP: Yüzde 2 artış
MHP: Yüzde 3.3 düşüş
HDP: Yüzde 2 düşüş

AK PARTİ LİSTELERİ DESTEĞİ ARTTIRDI

Aynı araştırma şirketinin bir önceki araştırmasında ise AK Parti milletvekili listeleriyle güvenoyunda yüzde 1’lik artışı yakaladı.

ANAR-DENGE-GENAR-POLLMARK-SONAR ANKETLERİ

AKP, CHP, MHP, HDP'nin Son Durumları ve Dikkat Çeken Oy Oranları!

Vikipedia’nın yayınladığı anket sonucu verilerine göre, Eylül 2015 döneminde yapılan anketlerin tamamında AK Parti 1’nci parti durumunda.

Erken seçim anket sonuçlarına göre, AK Parti’nin en yüksek oy oranı yüzde 44.2 ile ANAR-Denge-GENAR-Pollmark anketinde çıktı.

AK Parti’nin en düşük oy oranı ise yüzde 38.2 ile SONAR anketinde çıktı.

AKP, CHP, MHP, HDP'nin Son Durumları ve Dikkat Çeken Oy Oranları!

AKAM: YÜZDE 14.58 İLE HDP BARAJI AŞIYOR

Artan terör olayları sonrası HDP’nin oy oranında değişiklik olup olmayacağı yönündeki tartışmalara anket sonuçları yanıt verdi. Eylül ayında yapılan anketlerin tamamında HDP yüzde 10 seçim barajını aşmış görünüyor.

HDP oy oranının en yüksek olduğu anket yüzde 14.58 ile AKAM tarafından yayınlanırken, en düşük oy oranı yüzde 11.7 ile Andy-R anketinde çıktı. (internethaber)

YORUMLAR - 21 YORUM
 1. Adsiz dedi ki:

  Hirsiz yobaz larami

 2. halil dedi ki:

  ınadına hdp ınadına bariş .
  barış elcılerıne sonsuz basıralar.

  1. kıral dedi ki:

   sen senelerdir gözünü değil başka yerini açmışsın.

 3. serkan dedi ki:

  tabiki AK PARTİ gerisi iktidara bi gelsin kan ağlatacaklar eskiden olduğu gibi ülke yönetecek kabiliyet hiç birinde yok hele türkiye gibi bi ülkeyi yönetmek onların harcı değil

 4. misafir dedi ki:

  AK PARTİ tabiki. akp dışında bu ülkeyi yönetebilecek parti yok gecmişten ders alın gördük solcularında ülke yönetimini ülkeyi batırdınız zamanında oy için yapmayacağınız şey yok içlerinde çoğu için ülke batsın akp gitsin bu kadar millliyetçiler bunlar o yüzden ak parti