AKP ile CHP koalisyon kurar mı?

17.05.2015
2.397
A+
A-


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimleri sonrası AKP ile koalisyon kurmayacaklarını söyledi.

ODTÜ Mezunları Derneği tarafından düzenlenen “Seçim Süreci Tartışmaları” panelinde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “AKP ile koalisyon kuracak mısınız?” sorusuna, “Koalisyona ‘Hayır’ diyorum. Bizim tek amacımız var, o da tek başına iktidar olmak. Bu amaç gerçekleşirse dört yılda Türkiye’nin bütün çehresini değiştirmek mümkün” yanıtını verdi.

AKP ile CHP koalisyon hükumeti kurar mı?

Hürriyet’in haberine göre, Kılıçdaroğlu HDP’nin barajı aşmasına ilişkin ise şunları söyledi:

HDP’nin barajı aşmasını, Kürt siyasal hareketinin parlamentoda olmasını isteriz, barış sürecinin sağlıklı bir rayda olmasının yolu meşru hareketin parlamentoda olmasıdır. Bu konuda en tutarlı parti CHP’dir. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını istedik, yalnız kaldık. HDP bile bizim söylediğimizin yarısı kadar söylemedi. Bu sorunun çözülmesi, bu ülkeye barışın gelmesi lazım. Bu konuda çok samimiyiz.

Parti olarak bizim partimize değil de HDP’ye oy verin çağrısı yapmayız; etik, ahlaki değil. HDP oy alıyorsa, şapka çıkarırız, saygı duyarız. ‘HDP olmazsa faşizm gelir’ deniliyor. Faşizm gelirse oturup mücadele edeceğiz, HDP geldiğinde faşizm gelmez mi? Bu süreç iki tarafın da birbirine güvenmediği, iki tarafın birbirlerine nasıl kazık atarız diye beklediği süreç.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.