AKP’nin Yeni Seçim Sloganı

30.01.2015
1.615
A+
A-


AK Parti’nin Haziran 2015 seçimlerinde kullanacağı sloganı netleşti. Sloganda başkanlık sistemine vurgu var.

7 Haziran 2015’te yapılacak olan genel seçimlere partilerin hazırlığı devam ederken AK Parti diğer partilere göre bir adım önde gözüküyor. Özellikle CHP iç işleri ve istifalarla uğraşırken AK Parti’de seçim çalışmaları tüm hızıyla sürdürülüyor. Öyle ki AK Parti’nin seçim sloganlarından biri de belli oldu. AK Partili Burhan Kuzu, ‘başkanlık sistemini getirelim’ sloganıyla seçmenden oy isteyeceğini belirtti.

AKP'nin Yeni Seçim Sloganı

Bu senenin ortasında yapılacak olan seçimlerde yeni anayasa ve başkanlık sistemine vurgu yapacaklarını söyleyen Kuzu, AK Parti olarak vatandaşa ‘Başkanlık sistemini getirelim’ diyeceğiz. Sloganlarımızdan biri bu olacak açıklamasında bulundu.

“AK PARTİ YARIM KALAN MESELEYİ TAMAMLAYACAK”

Özellikle başkanlık sistemi ile ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çeken AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Haber7’ye yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı halka seçtirdiğimize göre artık geriye dönüşün olmayacağını, yarı başkanlık ya da tam başkanlık sisteminin Türkiye’de uygulanmasının şart olduğunu ve AK Parti’nin yarım kalan bu meseleyi mutlaka tamamlayacağının altını çizdi.

“MİLLETVEKİLİ DAHA GÜÇLÜ OLACAK”

Başkanlık istemi hakkında bilgi veren Kuzu, bu sistemde bakanların dışarıdan atandığını, net bir kuvvetler ayrımını olduğunu, halkın hem Meclis’i hem de devlet başkanını seçtiğini, partili milletvekili yerine bölgesinde daha güçlü milletvekillerinin Meclis’e geleceğini söyledi.

“30 YILDIR BAŞKANLIK SİSTEMİNİ SAVUNUYORUM”

AK Parti olarak ABD’deki başkanlık sistemini dillendirdiklerini belirten Kuzu, Turgut Özal’a danışmanlık yaptığı tarihten bu yana 30 yıldır başkanlık sistemini savunduğunu ifade etti. Başkanlık sisteminin talihsizliğini 2 şansızlığa bağlayan Kuzu, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

KUZU: BAŞKANLIK SİSTEMİNİN İKİ ŞANSSIZLIĞI VAR

“Birinci şanssızlık, başkanlık sisteminin adı yanlış konulmuş olmasından kaynaklanıyor. Çünkü bu sistemde başkan değil, kongre ya da parlamento güçlü. İsme karşı zaten bir ön yargı var. Evet, başkanlık isteminde bir başkan var ama başkan yetkisini Meclis’ten çıkacak kanun ve bütçeye borçlu. Kanun ve para gelmezse bu başkanın neresi diktatör olacak. Mevcut Parlamenter sistemde Meclis’in yani yasama organın adı var kendi yok. Bu organ başbakan ve hükümet ne derse onu yapar, gelen kanun ve bütçe aynen geçer. Aksi bir durumu siz hatırlıyor musunuz? Diktatörlük parlamenter sistemde olur. İkinci şansızlık ise sistemin Türkiye’de bilinmemesi ve yeteri kadar tartışılmaması”

“KILIÇDAROĞLU DA BAHÇELİ DE BİLMİYOR”

Başkanlık sistemiyle birlikte diktatörlüğün geleceği yönündeki eleştirilerin yersiz ve saçma olduğunu, muhalefetin dolayısıyla Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’nin de sistem hakkında yeteri kadar bilgisi olmadığı iddia eden AK Partili Kuzu, vatandaşın da yanlış bilgilendirildiğini, muhalefetin de konuyu tartışmaktan çekindiği ve korktuğunu aktardı.

PADİŞAHLIK DA GELMİYOR MECLİS DE KALKMIYOR

Kuzu konuyla ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilim adamlarına bir şey demiyorum ama bunlar da bildikleri halde işlerine gelmediği için; CHP zihniyeti de parti olarak kendine güvenmediğinden doğrudan karşı çıkıyor. Çünkü başkanlık sisteminde herkesi kucaklamak zorundasınız yoksa söz sahibi olamıyorsunuz. ‘Başkanlık Sistemi’ tartışması ne zaman ortaya çıksa konuyu bilmeyen siyasetçilerin aklına hemen şu iki şey geliyor: Başkanlık sistemi gelirse Cumhuriyet kalkacak, Meclis yok olacak ve padişahlık sistemi gelecek sanki…”

KUZU: BU MUAZZAM BİR DURUM

Kuzu, bu sistemde bir vekilin yeniden seçilmesi ve bakan olması genel başkanına ya da başbakana bağlı. Oysa ki ABD’nin başkanlık sistemi modelinde ‘sen milletvekili olacaksın, senden bakan olmaz’ diyor. Bir kere vekilin bakan beklentisini bitiriliyor. Bu muazzam bir durum, bu o kadar güzel bir şey ki, bundan daha iyi bir şey yok. Bir vekilin tekrar seçilmesi genel başkana değil, bölgede güçlü olup olmadığına bağlı. Aynı belediye başkanlığı gibi… Eğer güçlüysen genel başkan seni aday olarak göstermekten başka çaresi kalmayacak. Seçimlerde tek bağlayıcı unsur halk olacak, ifadelerini kullandı.

YÜZDE 10’LUK SEÇİM BARAJI KALDIRILIYOR

Kuzu, parlamenter sistemde koalisyonlu dönemlerin rakamlarının kötü, tek partili dönemlerinin rakamlarının iyi olmasının tesadüf olmadığını sözlerine eklerken başkanlık sistemiyle birlikte koalisyon hükümetlerinin son bulacağını, yüzde 10’luk seçim barajının ortadan kaldırılacağını dile getirdi.

ABD’nin federal yapıda olması nedeniyle, başkanlık sistemi Türkiye’ye gelirse “burada da federal yapı oluşacak” algısı oluşturulduğunu ve bunun da yanlış bir algı olduğunu açıklayan Kuzu, ABD’deki federal yapı başkanlık sistemin bir sonucu olmadığını izah etti. (Sabah)

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.