Almanya’daki Gurbetçiler Referandumda Ne Oy Verecek?Referanduma 28 gün kala yapılan anketlerde “evet” ve “hayır” oylarıyla ilgili sonuçlar ortaya konuluyor. Türkiye dışında yaşayan Türklerin ise referandum tercihinin ne olacağı merak edilirken son anket Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfından geldi.

1 milyon 400 bin Türk seçmenin yaşadığı Almanya’da yapılan ankette sonuçlar oldukça çarpıcı oldu. Ankete göre Almanyalı Türklerin yüzde 55,4’ü anayasa değişikliğine “evet” derken, “hayır” diyenlerin oranı 44,6 oldu.

Almanya'daki Gurbetçiler Referandumda Ne Oy Verecek?

Araştırma; Münih, Bochum, Stuttgart, Frankfurt, Essen, Duisburg, Berlin, Hannover ve Köln şehirlerinde gerçekleştirildi. 6-9 Mart tarihleri arasında yapılan anket çalışmasında 1.360 seçmene ulaşıldı.

ALMANYA’NIN TÜRKİYE POLİTİKASI BEĞENİLMİYOR

Gurbetçiler, “Almanya’nın Türkiye politikasını nasıl buluyorsunuz?” sorusuna ise yüzde 78,2 oranında “olumsuz” oranında cevap verdi. Aynı soru “Türkiye’nin Almanya politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklinde sorulduğunda ise seçmenlerin yüzde 55,8’i “olumlu” bulduklarını söyledi.

1 Kasım seçimlerinde Almanya’da Türk seçmenlerin 59,7’si AK Parti’ye 15,9’u HDP’ye 14,8’i CHP’ye 7,5’i MHP’ye oy vermişti.

AVRUPALI TÜRKLER REFERANDUMDA NE OY VERECEK?

Araştırmayı değerlendiren TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, seçmenlerin yüzde 67’nin üstünde bir oranda AK Parti ve MHP gibi referanduma ‘Evet’ diyecek şahıslardan oluştuğunu söyledi.

Şen özetle şunları kaydetti: Yüzde 2,1 oranındaki diğer seçmenlere bakıldığı zaman da bunların da takriben yüzde 1’inin ‘evet’ diyeceği yönde hareket edebiliriz. Genel olarak Almanya başta olmak üzere AB ülkelerinde yaşayan insanlarımızda AK Parti’ye büyük bir eğilim var. Buna karşılık 1980 ve 1990’lı yılların Avrupa’da yükselen partisi olan MHP’ye eğilim büyük ölçüde azalmıştır. Hollanda’yla yaşanan krizin “evet” oylarına mutlaka etkisinin olacağını dile getiren Şen, “Avrupalı Türkler büyük dayanışma içinde ‘evet’ diyecekler” öngörüsünde bulundu.

YORUMLAR - 6 YORUM
 1. Beyamcaya_selam dedi ki:

  Ekonomiye kazanılması gerekirken faiz lobilerine giden ülkemin paralarının daha kolay faiz lobilerine kaptırılması için var edilen parlamenter sistemin varlığının devam etmesi için mi hayır vereceksin bende 83 doğumluyum işletme mezunuyum bazı şeylerin zor olduğunu biliyorum ama şimdiye kadar ülkede bulunan düzensizlikler yüzünden faiz lobilerinin (dünyayı yöneten aileler ve onların Türkiye’deki kılları ) sömürülerine ancak halkı arkasına almış ve halkın çoğunluğu tarafından seçilmiş bir lider ile organize edilmiş güçlü bir hükümet aracılığı ile dur denebilir. Bununda yolu % 50 den fazlasının desteğini almış bir yönetimden geçer. Bil istedim bey amca.

  1. sadi dedi ki:

   faız lobilerinin başında sigorta şirketleri gelmektedir. 1959 doğumlu 2004 model bir Renault kango aracım var 2015 yılında 200 tl sigorta ödemiştim. 2016 da 600 tl sigorta ödedim. hiç kazam yok. Buna rağmen %300 arttı. Sizde biliyorsunuz ki sigorta şirketlerinin %85 i yabancıların elinde. Bu durumda vatandaşı yabancı şirketlere sömürttürülmüyor mu. Bu örnekler çoğaltılabilir.

 2. derya dedi ki:

  Almanyada yaşayan türkler madem ak partiye bu kadar meğilli bu kadar çok seviyorlar bıraksınlar almanya vatandaşlığını türkiyeye dönsünler ozaman göreyim onları ben vatan sevdasıı . oh ne ala hem alman vatandaşı ol Avrupa birliğinin tüm nimetlerinden yararlan hemde gel tğrkiyein kaderinde rol oyna . çok meraklılarsa temelli dönsünler başlarım avrupasına deyip terketsinler Avrupa vatandaşlığını neden yapmıyorlar . boş gürültü bunlarınki

  1. mustafa dedi ki:

   yani gavurun ekmeğini yiyen gavurun kılıcını sallasın diyosunnn.

 3. rasim balcı dedi ki:

  iki evladım ünivrest mezunu ikiside evli ikiside işsiz birisi 1982 doğumlu öğretmen adayı diğeri 1984 doğumlu işletme nezunu emekli maşımdan harçlık veriyorum birileri ise devletin uçağı devletin helikopteri devletin yakıtı ve makam araçları ile zevki sefa ile yetimin fakir fukaranın hak ve hukunu çarçur edecek sende bu günaha ortak olup evetmi diyeceksin ey görme özürlü kardeşim

  1. mustafa dedi ki:

   hayırrrr deyince “devletin uçağı devletin helikopteri devletin yakıtı ve makam araçları ile zevki sefa ile yetimin fakir fukaranın hak ve hukunku çarçur edemeyecekler ” diyosun meclis telefonundan bir milyon tl lik görüşme yapamayacak vekil diyosun..da biz anlayamıyoruz ilişkiyi….. cahilliğimize ver…..