Anadolu Partisi’nden Seçime Katılmama Kararı

09.09.2015
1.637
A+
A-


Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan, 1 Kasım’da yapılacak seçimin adil bir seçim olmadığı gerekçesiyle, seçime girme hakları olduğu halde katılmama kararı aldıklarını açıkladı.

“Biz bu oyunda yokuz” diyen Ülker, “Bu seçim bildiğimiz türden seçim olmayacak” ifadesini kullandı.

Emine Ülker Tarhan’ın yazılı açıklamasında geçen bazı ifadeler şu şekilde:

Anadolu Partisi'nden Seçime Katılmama Kararı

“Bir seçim ne için yapılır? Daha iyi bir yönetim için, “geçici” bir iktidarın toplumun onayını alanlara devredilmesi için. 1 Kasım’da yapılacağı ilan edilen seçimin ise birinin “mutlak” iktidarı için kurgulandığı kuşkusuzdur. Bu seçim bildiğimiz türden seçim olmayacak. Bu seçim savaşı da göze almış bir kara gidişin dörtlü ortaklığı ile oynanan bir oyun ve kandırılansa tüm Türkiye olacak. Ve böyle bir seçimi tasarlamak için yapılanları yok saymak bizi ideallerimizden uzaklaştıracaktır. Biz bu tasarım sürecini yok sayamıyoruz.

“BİZ BU OYUNDA YOKUZ”

Bir yola çıktık ve sandık ki bazı şeyleri değiştirmenin, haksızlık ve hukuksuzlukla mücadelenin önü açılır. Sandık ki, her şeye rağmen kavgalar durdurulabilir ve en önemlisi de ülke savaş ortamının dışına taşınabilir. Heyhat! Oysa zaten istenen kaosmuş. Bu koşullar altında gidilen bir seçimin güvenliği de, güvenirliği de elbette tartışılacak ve bu girdaba çekilen herkesi de boğacak. Şeffaf diye bizlere yutturulmaya çalışılan oy sandıkları aslında tam bir kara kutu ve hepsinin üzerinde de şehitlerin kanı, geride bıraktıkları acılar olacak. Bunlar üzerine inşa edilmiş bir seçim, asla bizim seçimimiz olamaz. Biz bu oyunda yokuz.

“ÇIKIP KİMSEDEN OY İSTEMEYECEĞİZ”

1 Kasımda yapılacak, hatta belki de yapılamayacak şeyin adı ne erken seçim ne tekrar seçimdir. Yapılabilirse eğer, o gün bir saray darbesi oylanacaktır ve biz bunun bir parçası olmayı reddediyoruz. Saat saat hesaplatılan oy oranları ve başkanlık kurguları uğruna her gün onlarca genç canımızı şehit verirken, kör topal da olsa varsaydığımız demokrasi, terör saldırıları ile yürürlükten kaldırılmışken, biz çıkıp da kimseden oy istemeyeceğiz. Çünkü biz bu sistemi bir kadermiş gibi kabul etmiyoruz.

Katılma yeterliliğimiz olmasına rağmen, 1 Kasım seçimlerine katılmayacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.