ANAR Anketinde Muhalefet Düşüşe Geçti

16.02.2015
3.274
A+
A-


ANAR, düzenlediği son genel seçim anketinde, muhalefet partilerinin oy oranında düşüş olduğunu ortaya koydu. AK Parti ise, yüzde 47 bandında seyretti.

7 Haziran seçimleri öncesi ANAR’ın yaptığı son anketi kamuoyu ile paylaşan ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu’ya göre; AK Parti yüzde 47, CHP yüzde 23, MHP ise yüzde 14 oy alacak.

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, AK Parti’den milletvetikili aday adayı Hüseyin Yayman’a konuştu. Yayman’ın köşesine taşıdığı son anketlere göre AK Parti yüzde 47-49 alırken, CHP yüzde 23-24 ve MHP ise yüzde 14-15 arasında oy alacak. Uslu’ya göre HDP ise barajı aşamayacak.

ANAR Anketinde Muhalefet Düşüşe Geçti

Üniversiteden istifa ettikten sonra AK Parti’den milletvekili aday adayı olacağını açıklayan Yayman’a göre seçim sonuçları Türkiye için tarihi önem taşıyor.

İşte tartışmasız seçimin galibi olarak AK Parti’nin ilan edildiği o araştırmanın sonuçları;

Son ölçümlemelerinizde partilerin oyunu kaç görüyorsunuz?

Son dönemde yaptığımız ölçümlemelerde AK Parti’nin oyunu yüzde 47-49 bandında görüyoruz. CHP’yi yüzde 23-24, MHP’yi yüzde 14-15 aralığında buluyoruz. Bu sonuçlar 2011 neticesi demek.

HDP barajı aşabilecek mi?

HDP’yi yüzde 7-8 aralığında buluyoruz. Şu an için barajı aşamıyor. Fakat önümüzdeki süreç içinde bunu başarabilir. Teorik olarak böyle bir ihtimal var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’ye oy veren sol, sosyal demokrat ve Alevi kesimlerle koalisyonunu yenileyebilir. Matematiksel olarak bu mümkün. Yurt dışından gelecek oyları da dikkate almak lazım.

HDP kimlerden oy alacak?

HDP, barajı aşarsa AK Partiden milletvekili, CHP’den hem milletvekili hem oy alacak.

CHP’de beklenen sonuç alınamazsa yönetimde bir değişim bekliyor musunuz?

Normal şartlar altında seçim kaybeden genel başkanın değişmesi gerekiyor. Ancak CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu teşkilatlara hakim olduğu ve muhalif sesleri tasfiye ettiği için yönetim değişikliği beklemiyorum.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.