ANAR Referandum Anketinde Evet mi Hayır mı Önde?Referanduma artık 25 gün kaldı. Referandum anketleri gelmeye devam ederken artık herkesin gözü araştırma şirketlerine çevrilmiş durumda. Son referandum anketi ise ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu tarafından açıklandı.

Referandumda MHP’deki fire beklentisiyle ilgili Uslu, “Şu an ‘Evet’ oyları üçte bir civarında görünüyor. O da yüzde 10-11’lik bir partide 3 puana denk geliyor.” dedi. Uslu, ayrıca referandum anketlerinde “evet” ve “hayır” oylarının başa başa gittiğini de sözlerine ekledi.

ANAR Referandum Anketinde Evet mi Hayır mı Önde?
Referanduma ilişkin merak edilen soruları ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, Yavuz Oğhan’dan ‘Bidebunudinle’ programında yanıtladı. Uslu, 16 Nisan’da yapılacak referandum ile ilgili olarak uluslararası krizlerin iç kamuoyunda belirleyiciliği olmadığına işaret etti.

DIŞARDAKİ KRİZ İÇERDE OY ARTIRIR MI?

Uslu 2009’da İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda, eski Başbakan ve şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres arasında yaşanan ‘one minute’ krizini örnek göstererek, uluslararası krizlerin iç kamuoyunda belirleyici olmadığını vurguladı. İsrail ile yaşanan krizden 60 gün sonra Türkiye’de belediye seçimleri yapıldığını hatırlatan Uslu, AK Parti’nin 9- 10 puan civarında oy kaybettiğine dikkat çekerek, ‘uluslararası krizlerin en derinleştiği’ anlarda dahi, söz konusu krizlerin iç kamuoyu için belirleyici olmadığının altını çizdi.

Uslu 2009’da Davos’ta yaşanan krizi, günümüzde AB ülkeleri ile yaşanan krizle mukayese ederek şöyle konuştu: Herkes o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın tavrının çok doğru olduğu ve doğru bir duruş gösterdiği konusunda hem fikirdi. Ama orada hak veriyor olması aynı zamanda gelip belediye başkanlığı seçiminde AK Parti adaylarına oy vermesi sonucunu doğurmadı. Seçmen ikisini birbirinden ayırdı.”

‘ERDOĞAN’IN KENARDA DURMASI YANLIŞ BİR BEKLENTİDİR’

ANAR Genel Müdürü Uslu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafsız olması gerekirken mitinglerde konuşma yapmasını da “Sayın Cumhurbaşkanı AK Parti hareketinin doğal lideri ve insanların ondan beklentileri var. Başta bu tarzı çok yadırgandı fakat seçmen tarafından da hep ödüllendirildi. Erdoğan, belediye başkanı döneminde de başbakanlık döneminde de aynı tepkiyi veriyordu” diyerek referandum gibi ülkenin geleceğini belirleyecek bir konuda Cumhurbaşkanı’nın siyasete müdahale etmemesini düşünmenin yanlış bir beklenti olacağını belirtti.

‘AK PARTİ’DE FİRE ORANI ÇOK DÜŞÜK GÖZÜKÜYOR’

MHP-AK Parti işbirliğinin referanduma etkisini değerlendiren Uslu “Esas MHP’de sorun var. AK Parti büyük oranda konsolidasyonu sağladı aslında. MHP tabanına sorduğunuzda yarısı zaten oy vermeyeceğini söylüyor. Bir de kararsız olanlar var. Onlardan da fire olması durumu yüksek. Ancak MHP içerisindeki bu konsolide olmama halinin paketle ilgisi yok. Çok öncesinde başlayan bir süreç nedeniyle MHP’de fikir ayrılığı ortaya çıktı. Oy verme sürecine girdiğimiz için bir anda bu görünür hale geldi. MHP tabanın önemli bir kısmı MHP’nin üst yönetiminin değişmesi gerektiğini söylüyor” dedi. MHP seçmeninin oy oranına da değinen Uslu “Şu an ‘Evet’ oyları üçte bir civarında görünüyor. O da yüzde 10-11’lik bir partide 3 puana denk geliyor. Esas nokta, yüzde 63 gibi bir rakamın gerçekleşmeyecek olmasının temel nedeni MHP’deki bu durum. AK Parti’de fire oranı çok düşük gözüküyor” diyerek MHP içindeki ayrımın oy oranını etkileyeceğine dikkat çekti.

‘CHP YAPILABİLECEK EN İYİ KAMPANYAYI YAPIYOR’

Uslu, CHP’nin logosuz, parti adını kullanmadan yaptığı referandum kampanyası için de olumlu değerlendirmelerde bulunurken, söz konusu kampanyanın referandum dengeleri etkilemek bakımından yetersiz olabileceğine işaret etti. Uslu CHP’nin referandum kampanyasına dair “Bence CHP yapılabilecek en iyi kampanyayı yapıyor. Parti kimliğini tamamen bıraktı, polemiğe girmiyor. Duruşu ve söylemiyle ikna yeteneğini kullanmaya çalışıyor. CHP’nin yüzde 25’lik oy potansiyeliyle yüzde 40’a çıkması gerekiyor ki, ‘hayır’ dedirtebilsin. Çok zor bir iş yapıyor ama bence en rasyonel kampanya yöntemini uyguluyor. Ama kendi oyunun üzerinde bir topluluğu ikna etmeyi başardı” değerlendirmesini yaptı. Öte yanda Uslu CHP’nin yaşadığı sıkıntılara da değindi. Uslu ana muhalafet partisinin kampanyasıyla ilgili olarak “Muhalefet şu ana kadar ülkede olan biten her şey çok kötü. Çok kötü yönetiliyor diyordu.

Hükümet şimdi ‘bu sistem içerisinde biz elimizden gelenin en iyisini yaptık. Bu sistem ülkenin ayak bağı ve bundan kurtulmalıyız. Her zaman yüzde 50 alan iktidarın da gelmeyeceğini düşünürseniz koalisyon krizleri kapıda. Niye bu krizleri yaşayalım gelin değiştirelim’ diyor. Ama şimdi de muhalefet ‘hayır değiştirmeyelim’ diyor. Bu savunulması çok zor bir durum. ‘Siz yönetemiyorsunuz’ tespiti artık kurtarmaz. CHP’nin açmazı burada başlıyor. Bir taraftan her şey çok kötü gidiyor diyor ama bunun sistemik bir kriz olmadığını iddia ediyor. ‘Sistemin sorunu yok sizin sorununuz var’ ifadelerini kullandı.

‘HDP SADECE KENDİ SEÇMENİNE SESLENEBİLİYOR’

HDP’nin durumuna da değinen Uslu “HDP kampanya yürütemiyor yalnızca kendi seçmenine seslenebiliyor. Türkiye’nin geri kalanı HDP’nin sesini duymuyor. Sadece kendi bölgelerine çekildiler ve seçmenlerini hayır vermek üzere sandığa götürmeye çalışıyorlar” değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR - 26 YORUM
 1. Önce vatan C. C. C dedi ki:

  18 MADDENIN ICINDE 1TANE HALK IÇIN BISEY YOK NEYI TARTISIYOZ BIZ

 2. Önce vatan C. C. C dedi ki:

  Niye ewet dediğinizi anlasainiz iyi olacakta o biraz sıkıntı :))

 3. mhp lı dedi ki:

  evet verecektım ama 4 mılyon surıyelının evet cıkması durumunda turk vatandası yapılacagını duyunca hayır vermeyı dusunuyorum

  1. ahmet dedi ki:

   onlar geri donecek ve suriyenin kuzeyinin turkiyeye ilhak olmasi referandumunda misaki milli sinirlarin bize kazandiracak. basiretli ol

 4. sevinc dedi ki:

  Anayasas maddelerini okuyun lütfen. Parti üzerinden onun bunun üzerinden karark vermeyin. Maddeleri okuyan zaten bunun diktalik getirecegini görür. Maalesef. Atmayin Türkiye’yi geri dönülmez bir girdaba, yaziktir günahtir.

 5. dcemal dedi ki:

  Önceden hazirlanmis calinti Evet oylari ile Evet cikar. Hilesiz secimde ise HAYIR

 6. Sukru dedi ki:

  Hayirlisi olsun

 7. ömer halis demir dedi ki:

  evet yüzde 65

 8. sebile dedi ki:

  Evet evet evet insaAllah. Yakindasecimlerden sonra, batinin ve usaklarinin Türkiyede söz hakki kalmayacak.

 9. Cemil yıldız dedi ki:

  Suanda bu yetkiyle her zulmü adaletsiği yapıyorlar.evet dersem bende ortak olmamak için ALLAHRIZASI İçin HAYIR Diyorum. .?+

 10. ülkücü24 dedi ki:

  bakın arkadaş lar neden hayır dediğini bilmeyen çok arkadaş var aynı şekilde neden evet dediğini de bilmeden evet diyen arkadaş lar var sırf recep tayyip erdoğan için ama ben ilk bu anayasa maddelerini öğrenmek için google a başkanlık sistemi maddeleri yazdığımda hayır dedim çünki medya bile bilgisizce yazmış yok parlemento fes edilecek cumhur başkanı yargılanmayacak soruşturma açılmayacak gibi birçok yalanlar sonra bir miting de erdoğan ı dinledim madde madde anlattı sonra da evet broşür leri var ve gazate tarzı evet gazate leri var onları okudum neden anayasa da deyişikliğe gidildiğini sebbeleri ile anlatan yazılar ve artık evet diyorum ben bu sistem e evet derim diyecem de benden size tavsiye sadece internet te okuduğunuz yazı ile karar vermeyin iyi araştırma yapın sonuçta ilk kez halka sorumluluk veren bir sistem den ilk kez halka söz veren bir sistem den zarar geleceğini düşünmüyorum.

  1. Naci dedi ki:

   Yok kardesim Yaniliyorsun. Yazilan cizilene inanmayip,. Birgün kara dedigine yarin ak diyen bir insana mi aldaniyorsun? Defalarca heryerden okudum.
   1. Meclisi fesih etme yetkisi var
   2. Secime giderken, erken secime gidip kendini 2 defa degil, bircok kec sectirme yetkisi var
   3. Yargiyi oyuncak ederek, keyfine göre yargic atama yetkisi var
   4. Meclisin Baskan denilen kisiyi denetlemesi neredeyse imkansiz, ( Denetlenecek 400ü bulduklarinda, meclisi fesih edebilir)
   5. Savasa tek basina karar verir
   6. Ülkenin bütcesi elinde
   7. Tüm Sülalesini kendi yardimci atar ve atayacak. Secmedigin insanlar seni yönetecek, gelecegin hakkinda karar verecek,.

   Demokratik parlamenter sistemi gelistirmek yerine diktatörlüge evet diyorsun sen. Milleti burada aldatma, yaziktir. Kendini de aldatma.
   5.

 11. Ali dedi ki:

  komik adam bir dahaki seçimlerde seni sahnede göremeyeceğiz galiba

 12. Orhan dedi ki:

  ‘HAYIR’ DİYEN HERKES TERÖRİST DEĞİL, AMA BÜTÜN TERÖRİSTLER
  PKK HDP DAEŞ DHKP TKML FETÖ
  TİKKO TKP EMEP
  ‘HAYIR’ DİYOR.

  SİZ BU TERÖRİSTLERE Mİ DESTEK OLACAKSINIZ
  YOKSA; ALMANYA- ABD-
  HOLLANDA- İSRAİL VE DİĞER TÜRKİYE DÜŞMANLARINA MI?

  1. Dcemal dedi ki:

   1. Kürdistan bayragini babam mi sallandirdi Istanbul ve Ankara havalimaninda
   2. Doguda Evet propagandasi yapan Barzani babani cok mu seviyorsun ?

  2. Fazıl dedi ki:

   Orhan kardeş 2010 referandumunda kimler evet dedi hdp nin önde olduğu iller tamamı %70 i evet dedi hdp evet dedi senin anlayacağın

 13. Hakikat dedi ki:

  Hayir in yanına inşaallah hiç yakışmadı

  1. VATAN [C☆] dedi ki:

   Yakıştı yakıştı !! Sen hiç evetlisiyle İnşallah duydunmu? Ama HAYIR lısıyla İnşALLAH ı herkes çok iyi bilir ! sende çok iyi bilirsin ;)

  2. Bozkurt27 dedi ki:

   Neden Yakışmasın Hayırcılar Müslüman değil mi?

   1. Refik dedi ki:

    Gonlum evetten yana.

 14. hüseyin dedi ki:

  evet sonuna kadar millet simdi gercek efendi oluyo

  1. VatanSever dedi ki:

   Sen sadece kul köle Raiya( nedersen) olacaksın ! siz kendi kendinizi kandırın.Canı istedimi sizi ya ascak ya kesecek sen buna Milletin yönetimimi diyorsun !? Asıl mevcut düzende miletsiniz onun içinde vekil varya ! o vekil olayı artık formaliteden olacak. Hakikaten buna inanıyormusunuz gerçekten !? Komedisiniz ya kardeş sizler kusura bakmayında :)

  2. Sıtkı dedi ki:

   Tam tersi troll.

   1. Eski chpli ve dspli dedi ki:

    Trol sensin, bende Feto ve PKK helede AB sarlatanlari hayır diyecek ben hayır diyeceğim bu vatan hainligidir ben sonuna kadar EVET diyorum. Zamanında CHP ve DSP ye oy verdim diye babam değiller anam değiller yanlış yoldalar. Ben şuan yüz milyonlarca EVET diyorum. Nokta

  3. ismail dedi ki:

   evet sonunakadar evet

 15. Ömer dedi ki:

  Hayır kazanacak İNŞALLAH