Anayasa Referandumu Ne Zaman Yapılacak?

07.12.2016
1.102
A+
A-


Anayasa Değişikliği Referandumu Ne Zaman Yapılacak?

Bilindiği gibi yakın zamanda yeni bir anayasa yapmak için referanduma gidildi. Halkın çoğunluğunun oyuyla yeni bir anayasa yapılması kararı alındı.

Anayasalar devletlerin kutsal kitaplarıdırlar. Hiçbir kanun, yasa veya tüzük anayasaya aykırı olamaz. Bunu denetlemek için ülkemizde anayasa mahkemesi faaliyet gösterir.

Anayasa Referandumu Ne Zaman Yapılacak?

Anayasalar devletin görevlerini, halkın ise hak ve özgürlüklerini belirler. Şu an yürürlükte bulunan 1982 anayasası bir darbe sonrası referanduma sunulduğundan çoğu kişi, parti veya kurum tarafından değiştirilmesi gerektiği savunulmaktadır. Haliyle yeni anayasa çalışmaları başlamış, hükümet ve muhalefet masaya oturmuştur. Fakat en üstün yasayı yapmak gerçekten kısa sürede hallolacak bir iş olmadığından anayasa çalışmaları halen sürmektedir.

Anayasa Referandumu ne zaman?

Anayasanın daha bitmediğini sadece bir kısmının hazırlanabildiğini biliyoruz. Şöyle ki hazırlanan kısmı ülkenin en başındaki kişinin bir Başkan olması durumuyla ilgili maddeler bitmek üzere. Bundan dolayı anayasa değişikliği için halk oylaması için daha çok zaman var gibi gözüküyor.

Hükümetin 2017 yılında referanduma gidilebileceğine yönelik açıklamaları sürüyor. Bulunduğumuz şu günlerde AK Parti yeni anayasayı meclise sunmaya hazırlanıyor. Hükümet şimdilik “Referandum ne zaman?” sorularına yanıt vermekten kaçınırken, Cumhuriyet Halk Partisi başkanlık sistemini kabul etmeyeceklerini net bir dille yinelemeye devam ediyor.

Başkanlık Sistemi nedir?

Başkanlık sisteminde Başkan’ın görev süresi sabittir. Kurgulanan tarihlerde gerçekleşir. Herhangi bir güvensizlik oyu oluşursa hükümet düşmez. Bazı ülkeler, yasaların çiğnenmesi durumunda meclis üyelerinin oylamaları ile beraber tekrardan sandığa gitme kararı alabilir. Kabine üyeleri başkan ile beraber çalışmaktadır. Bu yüzden bakanlar kurulu için önerilen adaylar, hakimler tamamen yasama organı tarafından onaylı olması gerekmektedir. Devlet başkanı ordu ve yürütme kurallarını yönetebilmektedir. Hakimleri fesh etme veya emir verme yetkisi yoktur. Bazı suçlardan dolayı hüküm giymiş olan suçluları devlet başkanı affedebilir. Başkanlık sistemi sürecinde tamamen halk oylaması söz konusu olur. Yürütme organı tek kişiden meydana gelmektedir ve yasama güvenine dayanmamaktadır.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.