Andy-Ar Referandum Anketinde Evet ve Hayır Oyları Bıçak Sırtı!Referanduma sayılı günler kala son anket ANDY-AR’dan geldi. ANDY-AR Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar, son referandum anketini canlı yayında açıkladı. Referandumda “evet” ve “hayır” oylarını analiz eden Acar, durumun bıçak sırtında olduğunu ifade etti.

CNN TÜRK’te Deniz Bayramoğlu’nun sunduğu Gündem Özel programında anayasa değişikliği görüşmeleri masaya yatırıldı. Programın konuklarından Acar, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Andy-Ar Referandum Anketinde Evet ve Hayır Oyları Bıçak Sırtı!

REFERANDUM ANKETİNDE EVET VE HAYIR OYLARININ DURUMU

Referandum anketlerine ilişkin açıklama yapan Acar, “Şu an itibariyle evet ve hayırlar arasında
sadece 2 puan fark var. Yani biri 44 diğeri de 42” dedi.

İşte Faruk Acar’ın açıklamalarının önemli kısımları:

“Son birkaç aydır araştırmalarda gördüğümüz MHP seçmeninin başkanlığa ya da cumhurbaşkanlığı sistemine olan desteği, parti yönetiminin dışında hareket ettiğini gösteriyor. Yani tam tersine hareket ediyor. 12 Eylül’de cumhurbaşkanlığında ve bugün olmak üzere yine bir farklı uyum söz konusu değil.

Burada yüzde 60’a yakın MHP seçmeninin karşıt olduğunu görüyoruz. Halen bir bıçak sırtı durum söz konusu.

Fakat burada daha önemli olan, evet yüzde 30 yüzde 35 civarında MHP’nin kendi içinden gelen seçmeni sistemin değişikliğine destek verirken diğer taraftan AK Parti içerisinde karşı olan bir bir seçmen kitlesi var ki o da onu kapatıyor.

“SANDIĞA GİTMEYEBİLİRLER”

MHP’den gelen bugün itibariyle çok rahat bir şekilde referandumdan evet çıkmasını sağlamıyor. Bu seçmenler eğer sandık kabinine girerse CHP’nin desteklemiş olduğu hayırcı cephede yer almayacaklar. Fakat bunlar ne yapabilir? Bu seçmenler sandığa gitmeyebilirler.

HDP’nin nasıl bir tutum sergileyeceği neticede geçmişten referans alırsak, ‘seni başkan yaptırmayacağız’ söylemi ile birlikte hayırcı cephede yer aldığını biliyoruz. Birkaç aydır bizim de vurguladığımız üzere eğer ki CHP ve HDP aynı fotoğraf içinde bir kampanyaya giderse, bu yüzde 60’la evet sonucunu beraberinde getirecektir. Yaptığımız araştırmalarda yaklaşık olarak 55 ila 60 arasında bir değerde olması muhtemeldir.

Bir dip not olarak, şerh koyarak ifade etmem gerekiyor. Şu an itibariyle evet ve hayırlar arasında sadece 2 puan fark var. Yani biri 44 diğeri de 42.”

YORUMLAR - 12 YORUM
 1. kenan dedi ki:

  bu sirket tutturamiyo sonuna kadar evet

 2. Hayır dedi ki:

  Arkadaşlar sistem değişikliğinin 18 maddesi var bu maddeleri savunan Başbakan ve Cumhurbaşkanı maddeleri bir bir anlatmaya bir türlü yanaşmıyorlar kendi seçmenlerinden bile çekincelerimi var acaba bu maddeleri kendileri açıklamayıp evet kalkınmaktır evet iyidir gibi hitap ediyorlar çıksınlar maddeleri anlatsınlar anlatamazlar çünkü kendileri biliyor milletin bu maddelere onay vermeyeceğini ben maddelere baktım hayır dedim kardeşler sizde maddeleri okuyun ona göre evet veya hayır diyin ben okudum hayır diyorum selamunaleyküm herkese

 3. mustafa dogrusöyler dedi ki:

  Bazılarında Mehmet Akif hastalığı oluşmuş. Cennet mekan sultana şer cephesi karşıydı . İlginçtir Mehmet Akif te islamı uygulamıyor ümmete zulm ediyor diye karşıydı. .Akif sonradan anladı ama iş bitmişti. Umarım akkifhastalıgına yakalananlar iyileşirler. Yoksa 17 nisandan sonra kafayı çook taşa vururlar…

 4. T.C VATANDASI dedi ki:

  Baskanlik sistemine belki evet aama anayasanin icerigine sonuna kadar hayir bu maddeler degismedikcede hayir cikar

 5. Vatandaş dedi ki:

  Milletin iktidarına Evet,
  Devletin tapusuna HAYIR

 6. ÜÇ HİLAL CCC☆ dedi ki:

  Nede olsa Akp ye yakın bir şirket en az 7-8 puan hayırlar önde ve dahada artîyor 45 günde bu oran sanırsam % 70 leri bulur Mhp % 60 hayır değil 3 bağımsız anket yayınlandı Mhp birinde %89 birinde 91 birinde 93 bandında Akp den çok fire War en az %12 az fazla en Akp ye yaķın İbrahim Uslunun % 35 i hayırcıymış inşAllah böyledir ama ben genede pek sanmıyorum % 20-25 arasıdıŕ Chp % 97 lerde Hdp ise tam bir muamma diğer partiler ise genelde hayırcı % 80 in üzerinde tahminim Hüda-par evet dedi ama şartı var Kürtçe resmi dil olsun şartıyla evet dedi gerçi fazla oyu yok ama Akp nin başkanlık geçerse şayet (Çok zor) bazılarına neler vadedebileceği babında ön fikirveriyor Ben Atatürke ve bu Millet Vatan için yaptıklarına minnet duyarak ve ona nankörlük ve ihanet etmeyerek Cumhuriyete sahip çıkacağım oyumun rengi KAHVERENGİ yani HAYIR olacak Bizimde Vatana bir hayrımız olsun.

  1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   RTE ve yıldırımın ve devletbahcelinin mitinglerine bak. Birde kilictaroglunun mitingine bak ???? siz NEZAMAN kazandınız ey CHP, yandaşı PKK ve fetoculerle kazanacaksiniz haaa. Kazanamayacaksiniz. Bitecek siniz. Onaltı Nisan’da

   1. ÜÇ HİLAL CCC☆ dedi ki:

    Okadar her ilçeden sempten minibüsle ve paralı insanları getirirseniz zaten öyle olur.Milletin paralarını oraya buraya savuruyorsunuz iktidarınız için hani israf sevmezdi ama akp ve kendi olunca iş değişiyor tabi adaletsiz tüm tv ler zabtedilmiş ve tek taraflı adil olmayan bir seçim nasıl olacaktıki!! Hayırcılara her türlü zorluğu yaratıyorsunuz insanlar uyanmasın diye gerçekler 18 maddenin herbirinin ne anlama geldiği millet bilmesin diye.KORKUYORSUNUZ. Bumu sizin adaletiniz Adalet ve Kalkınma Partisi değilmiydiniz siz !!! ??? Ne bu korku bırakın herkes kampanyasını yapsın bu ne zulüm bu ne baskı !!! Ne bu korku neden herşeye mani oluyorsunuz sizin % 50 ye yakın oyunuz yokmuydu? rahat olmanı gerekmiyormu?Bu arada sana kötü haber hertürlü eziyetinize rağmen HAYIR lar çığ gibi büyüyor 16 Nisanı bekle !

   2. Referandum Hayır filmi 16 nisanda dedi ki:

    Hayır .16 nisan da hayır alıp yerinize oturacaksiniz ?meeeeeeeeelemeyin daha fazla

    1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

     Her seçimde kurduğunuz yalan hayellere nasıl inanıyorsunuz devamlı devamli ben bunu çözemiyorum. EVET çıkınca CHP sizi kandıramayacak sizide kurtaracağız 16 Nisan’da evet çıkınca.

   3. Sonu söyler dedi ki:

    Arkadaş senin aklın başında mı? Sanki yazı mı Yura mı? Oyunu oynuyor gibisin. Oylama yaptığın koskoca bir devletin enaz 100 yılına oynuyorsun. Kendine gel. Parlementer sistemden tek adam yönetimine geçildiği nerede görülmüş. Eksik olanlar düzeltilir, parlemento işler hale getirilebilir, tamam.

    1. KARA MELEK dedi ki:

     Diyorsunuz ki CHP bitmesin hdppkk bitmesin PKK bitmesin Feto bitmesin ibdac bitmesin Nayır nolamaz kesinlikle bitsin evet evet evet millet herşeyin farkında evet patlamasına bak sen