Araştırma Şirketleri’nin “tarihi çağrı” değerlendirmeleri

05.03.2015
5.188
A+
A-


Tarihi çağrıyı değerlendiren araştırma şirketleri, kazananın AK Parti ve HDP, kaybedenin ise CHP olduğunu söyledi.

Yeni Türkiye çözüm sürecinde bir basamak daha çıktı.

Hükümet ve HDP’nin barış çağrısı, kardeşliği yeniden yapılandırdı.

Bu tarihi çağrıyı değerlendiren araştırma şirketleri, kazananın AK Parti ve HDP, kaybedenin ise CHP olduğunu söyledi.

Araştırma Şirketleri'nin "tarihi çağrı" değerlendirmeleri

Dolmabahçe’den silahların bırakılması yönünde yapılan çağrıyla çözüm sürecinde önemli bir eşik aşıldı.

Türkiye, 30 yıldan beri özlediği barışa şimdi çok daha yakın.

Yaklaşık 40 bin insanın hayatına ve 600 milyar dolarlık doğrudan zarara yol açan terör konusunda atılan bu adım barış umutlarını yeniden yeşertti.

Toplumun yüzde 75’inin sürece destek verdiğini hatırlatan uzmanlar, seçmenin 7 Haziran’da çözüme destek verenleri ödüllendireceğini, karşı çıkanları da cezalandıracağını düşünüyor. Uzmanlara göre, silahsızlanma çağırısının kazananı AK Parti ve HDP, kaybedeni ise CHP olacak.

A&G ARAŞTIRMA ŞİRKETİ

Süreçte açmazı var A&G Araştırma Şirketi Sahibi Adil Gür: Çözüm sürecine toplumun önemli bir kesimi destek verdi. MHP’nin tabanı karşı olduğu için onları çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Burada kritik olan CHP. Partinin Alevi ve sol kanadı sürece destek verirken, ulusalcı kanadı karşı çıkıyor. Dolayısıyla CHP’nin böyle bir açmazı var. Gelinen noktada sürece destek verirse ulusalcı kanadını MHP’ye, karşı çıkarsa sol kanadını HDP’ye kaptırabilir.

GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ

Seçmen cezalandıracak GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mustafa Şen: Seçmen, süreçten yana olan partilere destek verirken, sürecin karşısında olanları da cezalandıracaktır. Yani varılan nokta seçimlerde AK Parti ve HDP’ye olumlu, CHP ve MHP’ye olumsuz yansıyacaktır. Geçen hafta yaptığımız son ankete göre AK Parti 30 Mart seçimlerinin 3-5 puan üstüne çıkmış durumda. CHP’nin liberal sol kanadında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’ye doğru bir kayma oldu. Süreçle birlikte CHP’den HDP’ye yüzde 1.5-2 puan kayma olabilir.

ANDY-AR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ

AK Parti ve HDP’ye yarayacak ANDY-AR Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar: Seçmen ilk kez çözüme dair somut adımı gördü. Çözüm süreci başladığından beri AK Parti bu konuda başrolü oynadı. HDP de önemli bir aktör haline geldi. Bu etki en çok AK Parti ve HDP’ye yarayacaktır. Bu işin kaybedenin ise CHP olacağını düşünüyorum. CHP bir alternatif oluşturamadığı gibi bu konuda net bir tavır de sergileyemedi. Bu yüzden CHP’nin oyları HDP’ye kayacaktır diye düşünüyorum. (Türkiye Gazetesi)

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.