Başkanlık Sistemi Anketinde Çarpıcı Sonuçlar

Başkanlık Sistemi Anketinde Çarpıcı Sonuçlar

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM)’nin Başkanlık ile ilgili son anket sonuçları açıklandı.

Anket; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kayseri, Erzurum, Kars, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Gaziantep, Trabzon, Adana, Antalya, Mersin, Malatya, Sivas, Çorum, Aydın, Balıkesir, Samsun, Tokat, Ordu’da 1.214 kişi ile yüzyüze mülakat yöntemi ile yapıldı.

Ankete katılanların yüzde 41.3’ü AKP, yüzde 21.5’i CHP, yüzde 10.00’u MHP, yüzde 9.1’i HDP seçmeni. Ankete katılanların yüzde 2.5’i diğer partilere oy verirken, “oy kullanmadım, geçersiz oy kullandım” diyenlerin oranı ise yüzde 15.6.

Başkanlık Seçimi Anketinde Çarpıcı Sonuçlar

Seçime katılım oranına göre 1 Kasım’da partilerin oy oranının, AKP 49.4, CHP 25.3, MHP 11.9, HDP 10.7 diğer partiler 2.7 olduğu hatırlatılan ankette, “Araştırmamıza katılan kişilerin 1 Kasım cevaplarının, genel seçim sonuçlarıyla uyumlu olduğu görülmektedir” yorumu yapıldı.

BUGÜN BİR SEÇİM OLSA SONUÇ NE OLUR?

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy vereceğinizi pusulaya işaretler misiniz?” sorusuna verilen yanıtlar başta AKP olmak üzere parlamentodaki tüm partiler açısından düşündürücü. Anket sonucu; AKP 32,0; CHP 19,0; MHP 7,4; HDP 7,2; diğer 2,2; kararsız 14,2 ve oy kullanmayacak ya da geçersiz oy kullanacaklar yüzde 18.
AKP’nin yüzde 32’lere düşeceğini, HDP ve MHP’nin barajın altında kalacağını gösteren ankette, kararsızların partilere eşit oranda dağılımı halinde bile AKP yüzde 47,2 ile 1 Kasım’da aldığı yüzde 49,4 oy oranının gerisine düşecek. (AKP 47, 2; CHP 28.0; MHP 10.9; HDP 10,6, diğer partiler 3,3.)

AKAM, “Mevcut gerilimli ve çatışmalı ortamın sürmesi seçmenin siyasetten ümidini kesmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda yapılacak seçimlerde tıpkı 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi oy kullanma oranı düşer ve bu seçmenlerin çoğunluğu yine 7 Haziran’da olduğu gibi AKP seçmenlerinden oluşabilir” tespiti yaptı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ANKET SONUÇLARI

Ankette başkanlık sistemine ilişkin anayasa referandumu yapılması halinde evet diyenlerin oranı yüzde 35 çıktı. Kararsızların dağıtılması durumunda bile referandumda evet diyenlerin oranı yüzde 43,37’de kaldı. Ankete göre başkanlık sistemini içeren bir anayasa referandumunda “evet” diyenler yüzde 35,0; “hayır” diyenler yüzde 45,7 kararsız ya da oy kullanmayacaklar ise yüzde 19,3.
Kararsızların dağıtılması durumunda ise seçmenin yüzde 56,63’ü hayır derken, yüzde 43,37 oranındaki seçmen ise evet dedi.

TÜRKİYE’DE SON AYLARDA YAŞANANLARIN SORUMLUSU KİM?

Ankette “çatışma ortamının artmasında kim/kimler sorumludur?” sorusuna MHP’liler terör örgütü PKK ile HDP yanıtı verirken, CHP seçmeni Cumhurbaşkanı ve hükümet yanıtı verdi.

Ankete katılan AKP seçmenlerinin yüzde 9,1’i şiddet olaylarının artmasında hükümeti, yüzde 7,1’i cumhurbaşkanını sorumlu tuttu.

CHP seçmenlerinin yüzde 95,2’si hükümeti, yüzde 96,7’si cumhurbaşkanını, yüzde 54,6’sı PKK’yı sorumlu tutarken, “HDP sorumlu” diyen CHP seçmeninin oranı ise yüzde 7,2 oldu.

HDP seçmenlerinin içerisinde PKK’yı sorumlu tutanların oranı da yüzde 11,4.

MHP seçmenlerinin yüzde 50’si cumhurbaşkanı ve hükümeti çatışmalı ortamın sorumlusu olarak görürken, yüzde 79’u PKK, yüzde 63’ü de HDP’nin sorumluluğa ortak olduğu görüşünde.

“SÜREÇ YENİDEN BAŞLASIN”

“Açılım ve müzakere sürecinin yeniden başlamasını olumlu karşılar mısınız?” sorusuna MHP seçmeni dışındaki diğer partilerin seçmenlerinin verdiği yanıtlarda “evet” diyenlerin oranı daha fazla. Toplumda “müzakere sürecine dönülmesi”nin ağır bastığını gösteren yanıtlar şöyle;

AKP evet 55,8; hayır 44,2;
CHP evet 75,1; hayır 24,9
MHP evet 47,8; hayır 52,2
HDP evet 98,2; hayır 1,8
Diğer evet 59,8; hayır 40,2

DOKUNULMAZLIKLAR KONUSU

Milletvekili dokunulmazlığı konusunda da ankete katılanlara üç soru yöneltildi. “Dokunulmazlıklar kaldırılmamalı” ifadesine HDP seçmenleri yüzde 75,3 oranı ile “evet katılıyorum” yanıtı verdi. AKP seçmeninden “Dokunulmazlıklar kaldırılmamalı” diyenlerin oranı ise sadece yüzde 14,7. Bu soruya CHP seçmeni yüzde 15,1; MHP yüzde 5,6, “diğer” yüzde 13,4 oranı ile “Kaldırılmamalı” dedi.

“Sadece kürsü dokunulmazlığı olmalı” diyenlerin partilere göre dağılımı da şöyle; AKP 73,5; CHP 88,2, MHP 52,7 ve HDP 96,8. Diğer yüzde 77,2

“Sadece HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmalı” diyen HDP’li olmazken, yüzde 35,6 ile MHP seçmeni “evet”in başını çekti. AKP yüzde 24,3; CHP yüzde 4,1 diğer partiler de yüzde 17,2 oranı ile sadece HDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

GÜL VE ARINÇ FAKTÖRÜ

Ankette “Abdullah Gül-Bülent Arınç gibi isimler yeni bir parti kurarlar ise hangi partiye oy vereceğinizi pusulaya işaretler misiniz?” sorusu da yöneltildi. Kararsız ve oy kullanmayacakların orantısal dağılımı ile bu kez, Gül ve Arınç’ın partisinin yüzde 8.0 ile barajı zorlayacağı ve Bahçeli başkanlığındaki MHP’nin yüzde 8,9 ile barajın altında kalacağı sonucu çıktı. Bu soruya verilen yanıtların oranı da şöyle:

Ahmet Davutoğlu 43,1; Kemal Kılıçdaroğlu 27,8, Selahattin Demirtaş 9,7. Ankette, “Gül ve Arınç’ın parti kurması halinde barajı aşabilecekleri, ancak MHP ve HDP’nin barajın altında kalacağı” yorumu yapıldı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. ali dedi ki:

  milyon kere hayirrrrcocuklarimin gelecegi icin ulkemin gelecegi icin

 2. ali dedi ki:

  milyon kere hayirrrr

 3. Vatandas dedi ki:

  Hayir sonuna kadar

 4. Vatandas dedi ki:

  Türkiye icin HAYIR

 5. Vatandas dedi ki:

  Hayir cikacak. Ulke ne hale geldi. Bi darbemiz eksikti oda oldu sonunda ve bunun sorumlusu magdur edebiyatı yapanlar bu feto yu oralara yerlestirenler. Millet artik herseyi biliyor.

 6. Türk milleti dedi ki:

  İnşallah evet cikarda, Türk milletini ayrıştıran su CHP ve hdppkk dan ömür boyu kurtuluruz.

 7. Evetiseven:-D dedi ki:

  Turkiye için EVET

 8. TOKATLI dedi ki:

  diktatörlüğe son kardeşlik için HAYIR

 9. ÜÇ HİLAL dedi ki:

  ÜLKE GÜVENLİĞİMİZ İÇİN OYUMUZ HAYIR

 10. harun dedi ki:

  evet refah icin evet