Başkanlık Sistemi Anketinde Son Durum

Başkanlık Sistemi Anketinde Son Durum

Andy-Ar araştırma şirketinin başkanı Faruk Acar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilk kez Başkanlık sistemi isteyenlerin sayısının, karşıtlarının önüne geçtiğini ifade etti.

El Cezire’den İrfan Bozan’a konuşan Acar’a göre başkanlığa destek oranı yüzde 35’lerden yüzde 42’ye çıktı, karşı olanlarınsa yüzde 55-60 bandından yüzde 38-40’a geriledi.

Başkanlık Sistemi Anketinde Son Durum

15 TEMMUZ SONRASI BAHÇELİ YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRDI

Burada Devlet Bahçeli’nin ne dediğini iyi okumak gerekli. Bahçeli’nin sözlerinde “Başkanlığa evet” gibi bir ifade yok. Sadece “Bunu halka götürelim” diyor. MHP, 15 Temmuz öncesinde kendi içinde ciddi bir tartışma yaşadı. Bahçeli’nin liderliği tartışıldı. 15 Temmuz, Bahçeli’nin yerini sağlamlaştırdığı ve MHP’deki bu değişimin artık imkansıza döndüğü bir süreci de beraberinde getirdi. Fakat bence daha önemlisi “Yenikapı Ruhu” olarak adlandırılan birliğin devamlılığını sağlaması, seçmenler nezdinde büyük bir beğeni topladı. Hem kendi seçmeni hem de AK Parti seçmeni nezdindeki bu beğeni, Bahçeli’ye bir motivasyon getirdi.

MHP YÜKSELİŞE GEÇTİ

Sahadan gelen veriler MHP’nin bir yükseliş trendinde olduğunu gösteriyor. Bu yükseliş şu anda onu ana muhalefet yapacak düzeyde değil. Radikal bir yükselişten bahsetmiyoruz, birkaç puanlık bir yükseliş var. 15 Temmuz’dan önce MHP kendi içindeki tartışmalar nedeniyle barajın altına geçmişti.

AK PARTİ BAHÇELİ’NİN İTİRAZ ETMEYECEĞİ ÖNERİYLE GELECEK

Ben Bahçeli’nin AK Parti’ye “Çalışıp getirsinler, Meclis’te görelim, halka gidip soralım o halde’’ demesinden AK Parti’nin MHP’nin karşı çıkmayacağı bir teklif getireceği kanaatini edindim. AK Parti’nin Anayasa değişikliği önerileri, MHP’nin hassasiyetlerini korursa, MHP’nin başkanlığı desteklemesi bile söz konusu olabilir. Güçlü bir ‘’checks and balances’’ (denge ve denetleme) sistemi olur ve MHP ikna olursa tabanına “Bizim sayemizde değişiklik oldu, istediğimizi yaptırdık, diktatörlük olmayacak, bu nedenle hayırdan vazgeçtik” de diyebilir.

Bahçeli “Engel olamıyorsam bari belirleyici” olayım stratejisi izliyor. Benim izlenimim bu hassasiyeti AK Parti de görüyor. Bence AK Parti, Bahçeli’nin itiraz etmeyeceği bir öneri ile gelecek. Bahçeli’nin Başkanlık için çıkıp oy istemeyeceği ama yüksek sesle hayır demeyeceğini de öngörmek mümkün.

15 TEMMUZ SONRASI GRİ ALANLAR OLUŞTU

Şu anda gri alanlar olduğunu yaptığımız araştırmalar bize gösteriyor. Yüzde 50-50 artık bozuldu. Çünkü o gece herkes şu soruyu sordu? “Acaba 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında bu ülkede önderlik eden ‘X’ bir kişi olsaydı ne olurdu?” Bu soru zihinlerde cevaplandı. Yüzde 70 dolayında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan olmasaydı bu darbenin bu kalkışmanın sonuç alacağı” sonucuna varıldı. Buradaki popülarite ve beğeni Cumhurbaşkanı Erdoğan nezdinde karşılık buldu. Bu son yıllarda AK Parti ve doğal lideri için çok önemli bir gelişme diyebiliriz. 15 Temmuz öncesinde ya aşkla bağlanılan ya da nefret edilen bir lider vardı. Oysa bugün gri alanlar oluştu. Yaptığımız araştırmalar bize gösteriyor ki Erdoğan’a oy vermeyecek ama ona nefretle bakmayan bir ciddi bir kitle oluştu.

SİSTEM İYİ ANLATILIRSA…

AK Parti sistemi tartıştırırsa, konunun Erdoğan sonrası için de önemli olduğuna kamuoyunu ikna ederse Cumhurbaşkanlığı seçiminden daha yüksek bir oranda başkanlık referandumu sonuçlanabilir. Çünkü 15 Temmuz öncesinde AK Parti içinde de Başkanlık sistemine karşı ciddi bir kitle vardı, şimdi bunlar blok olarak evet diyecek. Sistem iyi anlatılırsa bahsettiğim gri alandan da destek gelir ve referandumdan evet çıkabilir.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE “EVET” DİYENLER İLK KEZ ÖNE GEÇTİ

15 Temmuz sonrasında başkanlığa destek yüzde 40’ın üzerine çıktı. 15 Temmuz öncesinde araştırmalarımızda hep başkanlığa karşı olanların oranı taraftar olanlardan fazlaydı. Bu durum ilk defa değişti. 15 Temmuz öncesinde başkanlığa destek oranı 35-40 bandında seyrederken karşıtlık oranı yüzde 55-60 bandında seyrediyordu. Arada yani benim gri alan olarak tariflediğim yerde kalanların oranı çok düşüktü. Bugünse destek oranı çok büyük bir artış göstermese de karşıtlık oranında ciddi bir düşüş var. Başkanlığa destek oranı yüzde 42 civarında gözüküyor şu anda. Karşıtlık oranı ise yüzde 38-40 bandında. İlk kez başkanlığa olan destek, karşı çıkanların önüne geçti. Arada yüzde 10’luk gri alandaki seçmen belirleyici olacak. Fikri olmayanlar yüzde hesabına konmuyor, zira onların seçime katılmayacağı öngörülüyor. Bu durumda yüzde 10 civarı henüz kararını vermeyen seçmen var. Bu seçmen ikna edilmeyi bekliyor. Kararsızları dağıttığımızda başkanlık sistemi referandumu ucu ucuna geçiyor gibi gözüküyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. NİHAT KINIŞ dedi ki:

  BAŞKANLIK SİSTEMİNE EVET DİYORUM CUMHURBAŞKANIMA GUVENİYORUM BÖYLE BİR BAŞKANIMIZ OLDUGU İÇİN GURUR DUYUYORUM DUAMIZ HER ZAMAN SENİNLE ALLAH YAR VE YARDINCINIZ OLSUN SAYIN BAŞKANIM ANALARIN DUASI OLDUGU MUDDETCE ALLAHIN İZNİYLE KİMSE SİZİ YIKAMAZ

 2. isimsiz dedi ki:

  Bunun adı başkanlık sistemi değil, herkes aklını başına devşirsin. Kendi kendini denetleyen bir makam olur mu? Evet, antik Mısır’da vardı. Adına da başkan değil tanrı kral derlerdi. Son olarak kişisel görüşüm; Akp’li kürtlerin hayır ve iç anadolu milliyetçilerinin evet diyeceğidir. Bu iki kutup bir birleri arasında dengeyi yine tutturacaktır ancak asıl önemli nokta özgürlükçü ortamın yok edildiği, ekonominin hızla çökmeye başladığı, Suriye savaşı ve terörün kol gezdiği bir OHAL ortamında metropollerde yaşayan akp’li ve mhp’li seçmenlerinin ne diyeceğidir. Bence bunların önemli bir kısmı tıpkı Haziran seçimlerinde olduğu gibi ki seçim sloganın ”Seni başkan yaptırmayacağız” idi. Hayır diyecektir. Oransal Tahminin Akp’nin kürt seçmeninin yarıya yakını hatta daha fazlası, kürt olmayan akp seçmeninin 2-3 puanlık kısmı ve Mhp’lilerin %50 si hayır diyecektir. Yani kaba bir hesapla ”Evet” oyları 47-48 bandında kalacaktır. Tabiki hilenin hurdanın olmadığı NŞA koşullarında.

  1. CAN dedi ki:

   YOK ARTİK BU İMPARATORLUK CHP Lİ KARDES CHP VE HDPpkk bin son sesleri. EVETDİYOZ.

  2. serhat dedi ki:

   Zaten her seçimde kaybettik demez yok hile yok bilmem ne dersiniz

 3. Akin dedi ki:

  Başkanlık sistemi geçerse yazıklar olsun bu ülkeye…Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde böyle bir sistem yok. Çünkü kuvvetler ayrılığı denen bir olgu var. Denetleme ve denetim var. Seçilen istediğini yapamaz, ama şimdiden %45 küsur oy alan bir kesim daha mecliste gizli oylama kullanırken bile hukuku hiçe sayıyor. Başkanlık sistemi Türkiye Cumhuriyeti’ni bitirmektir.

  “EY TÜRK GENÇLİĞİ!
  Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir.”

 4. Ölümüne REİS dedi ki:

  30 Yıl ülkeyi tek parti yonettiniz. Atatürk de hem chpli hem Milletvekili hem parti Başkanı hem de Cumhurbaşkanıydı. Ve muhalefet partisi bile yoktu karşınızda. O zamanlar iktidar oldugunuz için kurulan muhalefet partilerini suclayip kapattiniz. Ama bugün muhalefetsiniz diye hdp nin bütün suçlarını görmezden gelip işbirliği yapıyorsunuz. Otuz yıllık yonetiminiz tek adamlik olmuyor mu?? Sizin zihniyet toptan bozuk. Bizde padişah olunca diktatör oluyor ama İngilterede Kraliyet varken ve Anayasa diye bişey yokken demokrasinin beşiği diyorsunuz. Avrupa’nın birçok devleti Krallık ama hepsine demokratik diyosunuz bizim padişahlarimiza ağzıniza geleni söylüyorsunuz. Nedir bu sizin Türkiye düşmanlığı ya. Güzel ülkemin Üç tarafı denizlerle dört tarafı düşmanlarla dolu.

  1. Muslum dedi ki:

   CHP ve HDPpkk birleşti tabi onlar elin gavuru varken kendi milletini kötüler zihniyettir bu bu yüzden evet bu bir milli duruştur.

   1. tarık dedi ki:

    deaş ı pkk yı bu kadar güçlenmesine fetoyu baş tacı yapıp onurlu askerleri içeri atanlar kimdi bu ülkeyi 14 senedir yöneten kimdi

 5. No Name dedi ki:

  Baskanlik sistemine hayir

 6. HAYIR! dedi ki:

  Başkanlık sisteminin ne oldugunu arastiriniz. Sadece tayyipci oldugunuz icin evet diyen cahil insanlar. Nerede ATATÜRK’ÜN bıraktığı ülke ? Rejim degistirmek ne demek!!!

  1. Zalim dedi ki:

   Takipten ne korkmusunuz beyav. Türkiye için evet

  2. Zaa dedi ki:

   Fazla hayecanlisin.fazla fanatiksin. Sakin ol biraz sakin düşün. Atatürk yerinde rejimde yerinde cumhuriyette yerinde, laiklikte yerinde CHP ye fazla inanma evet de

 7. Affan dedi ki:

  Başkanlık sistemine karşı olanların çoğu, Erdoğan’a karşı oldukları için hayır diyorlar. Başkanlık sistemini destekleyenlerin çoğu da başkanlık sistemine geçildiği zaman Erdoğan başkan olacağı için evet diyor. Yani fikir beyan edenlerin çoğu bence Başkanlık sistemi nedir, Cumhuriyetle yönetim biçiminden farklı mıdır, farkları nelerdir bilmiyor dahi

  1. Fuat TURAN dedi ki:

   Kardeşim erdoğan karisiti demissin biraz olsun haklisin fakat çoğunluğa bu şekilde demen yanlış olur önümüze getirilecek olan anayasa ile ortada ne meclis kalıyor ne hak hukuk kalıyor ne de özgürlük kalıyor unutma bir topluluk içinde herkes aynı düşünüyorsa orada aslında kimse düşünmüyor dur bu anayasa ile beraber meclis fes edilecek hem de tek bir adam tarafindan bu adam vatana ihanet etse bile yargilanamatacak çünkü mecliste çoğunluk yine kendi adamları olacak partili bir cumhurbaşkanı olacak bana söyler misin partili bir cumhurbaşkanı tarafsız olabilir mi farklı fikirler güzellikleri de beraberinde getirir vatan tek bir adamın ağzının içinden çıkacak söze bakamaz bugün derdimiz başkanlık değil ülkemizi yakip kavuran terör belasi olmalıdır bir çare bulunmalıdır insanlarımız ac sokaklarda bombalar patlıyor bu dünya kimse kalmaz kardeşim tek bir adam egosunu tatmin edecek diye ülkeyi feda etmeyin yazıktır günahtır .
   O YUZDEN BIR OYUM VARDIR O DA HAYIR DIR.

   1. Kurt ALİ dedi ki:

    FUAT Sen diyorsan kesin yanlıştır. HAYİR DİYORSAN KESİN EVETTİR.

 8. isimsiz dedi ki:

  Başkanlık ne ya bu ülke bi iki kişiye emanet edilemez

 9. akpkkfetö partisi dedi ki:

  Başkanlığa hayır tek kişi yönetmesi be hayır

  1. KARA MELEK dedi ki:

   CELAL KİLİCTAROGLUNA SORUN KİM FETOCU KİM PKKLİ. CELAL BEY NE DEDİ TAYİP ERDOGAN ATATURKUN KOLTUGUNDA ONA SAYGİLİ OLMALİYİZ DEDİ. O SECİLMİS İNSAN DEDİ PEKİ SEN KİMSİN…???? SENİN KAFA NATO MERMER NOTO KAFA BOS YANİ. SEN KENDİNİ SOYUTLAMİS BİR KİSİ DİYECEM O BİLE DEGİLSİN.

   1. Sedat dedi ki:

    Celal kimdir yaa.yorum yapma bari

    1. Zalim dedi ki:

     Ne tez unuttunuz celali Atatürk’ü unuttuğunuz gibi chp başkanının kardesi.

 10. 4 tarafımız düşman dolu dedi ki:

  Apo ve PKK başkanlık istiyor zaten cahil ACİ GERCEK. A Haberi her akşam izleyeceğine aç oku bakalım bir İmralı tutanaklarını, apo ne diyor başkanlıkla ilgili. Siz gibi aklını satmışlar olmasaydı bugünlere gelir miydik hiç?

  1. serhat dedi ki:

   Karayılan ne diyor dhkpc ne diyor evet çıkarsa biteriz diyor ocelan zaten bitmiş

 11. Mlk dedi ki:

  Başkanlık ülkenin bölünmesi demek daha önemli meselelerimiz var hayır

 12. isimsiz dedi ki:

  Başkanlık sistemi zararlı olduğu için hayirr

 13. isimsiz dedi ki:

  hiçbir kürt başkanlık sistemine evet demiyecek.

  1. ACİ GERCEK dedi ki:

   Trolsun be sen. Tobe haşa allah bir. Allah sahitki kurtler RTE Yİ BASKAN YAPCAK PKK/FETO İTLERİNİDE MEZARA SOKACAK.ULKEYE HUZUR GELCEK.

    1. serhat dedi ki:

     Sen fazla beklenmeyecek az kaldı nisana

 14. İlker dedi ki:

  PALAVRA İLE SEÇİM KAZANILMAZ!!

  İZMİRLİ OLARAK HAYIR DİYORUM!