Başkanlık Sistemi için AK Parti ve MHP Anlaştı!

01.12.2016
1.609
A+
A-


AK Parti ile MHP yeni anayasa taslağında anlaştı. Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli, yeni anayasa çalışmaları kapsamında üçüncü kez bir araya geldi ve metin üzerinde anlaştı.

Teklif, haftaya Meclise sunulacak. Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa görüşmeleri kapsamında Çankaya Köşkü’nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile son kez bir araya geldi. Görüşmede, bu doğrultuda gelinen aşamanın detayları değerlendirildi. Başbakan Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Bahçeli, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

Başkanlık Sistemi için AK Parti ve MHP Anlaştı!

MHP lideri Devlet Bahçeli, “Görüşme olumludur. Kısa süre içerisinden Meclis’e sunulacaktır” dedi.

“TEKLİFİMİZİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA MECLİS’E SUNACAĞIZ”

Yıldırım, “Önümüzdeki hafta teklifimizi TBMM’ye sunacağız. MHP ile uzlaştığımız bir metin olacak.” dedi. Başbakan Yıldırım “En önemli değişiklik” diyerek, “Bu değişiklikte Cumhurbaşkanı’nın partisi ile ilişkisi devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur” ifadelerini kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR? YARARLARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Başkanlık sistemi, tek bir kişi tarafından devletin yönetilmesine verilen isimdir. Günümüzde Amerika gibi köklü ülkeler, Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir.

Bir başkanın görev süresi ülkeden ülkeye değişmektedir. Genellikle 4-6 yıl arası değişir. Bu süreçten sonra yeni bir başkan adayı ortaya çıkar ve halk sandıklara gidip, oylamalar ile yeni başkanı seçerler.

Başkanlık sistemi, genel olarak aşağıda sıralanan özellikleri taşımaktadır:

– Başkanlık süreci sabittir. Kurgulanan tarihlerde gerçekleşir. Herhangi bir güvensizlik oyu oluşursa hükümet düşmez. Bazı ülkeler, yasaların çiğnenmesi durumunda meclis üyelerinin oylamaları ile beraber tekrardan sandığa gitme kararı alabilir.

– Kabine üyeleri başkan ile beraber çalışmaktadır. Bu yüzden bakanlar kurulu için önerilen adaylar, hakimler tamamen yasama organı tarafından onaylı olması gerekmektedir.

– Devlet başkanı ordu ve yürütme kurallarını yönetebilmektedir.

– Hakimleri fesh etme veya emir verme yetkisi yoktur.

– Bazı suçlardan dolayı hüküm giymiş olan suçluları devlet başkanı affedebilir.

– Başkanlık sistemi sürecinde tamamen halk oylaması söz konusu olur.

– Yürütme organı tek kişiden meydana gelmektedir ve yasama güvenine dayanmamaktadır.

Ülkemizin yakın zamanda Başkanlık sistemine geçiş yapması için referanduma gitmesi bekleniyor. Sadece başkanlık sistemi için değil, “başkanlık”ı da içerisine alan genel olarak bir anayasa değişikliği gündemdedir.

Referandumda evet oyu çıkarsa, Başkanlık sistemi için tekrar bir seçim yapılacak ve seçilen başkan görevine başlayacaktır.

Başkanlık Sisteminin Olumlu ve Olumsuz Yanları

YORUMLAR - 3 YORUM
  1. Aygul dedi ki:

    Bende akp li olarak evet diyorummmmm

  2. No Name dedi ki:

    Bende mhpli olarak HAYIR diyorum

  3. Fatih dedi ki:

    Onlar kendi arasında nalşasın ama hayır olacak cevabımız mhp li olarak