Betimar Anketinde AK Parti Tek Başına İktidar Oldu

21.10.2015
3.269
A+
A-


Seçim yasaklarından önce 1 Kasım genel seçimlerine yönelik bir anket daha yayınlandı. Betimar Araştırma Şirketi tarafından yayınlanan anketin sonuçlarından tek başına iktidar çıktı.

Son kamuoyu araştırmasında AK Parti oylarını yüzde 44,30’a yükselterek 278 milletvekili sayısına ulaştı.

Ankete göre CHP 7 Haziran’da aldığı oy oranında sabit kalırken, MHP ve HDP’nin oy oranları düştü.

Betimar Anketinde AK Parti Tek Başına İktidar Oldu

SON SEÇİM ANKETİ

Araştırma BETIMAR Araştırma-Danışmanlık Şirketi tarafından finanse edilerek, 16-20 Ekim 2015 tarihleri arasında ve İBBS sınıflandırması kapsamında, İBBS 1 düzeyini temsil eden 12 ilde 2 bin örneklem, yüzde 95 güven aralığı +-2,19 sapma payıyla gerçekleştirildi.

PARTİLERİN OY ORANLARI

Betimar Araştırma Genel Müdürü Gürkan Duman, araştırma sonucuna göre AK Parti’nin 44,30, CHP’nin 25,48, MHP’nin 13,58, HDP’nin 12,97, SP’nin 1,41 ve diğer partilerin 2,26 olarak tahmin edildiğini söyledi.

Duman, tahmini oy oranlarının, D’Hondt sistemine göre analiz edilmesiyle Türkiye’de AK Parti’nin 278, CHP’nin 132, MHP’nin 61, HDP’nin de 79 milletvekili çıkarabileceğini öngördüklerini söyledi. Şirket, AK Parti’nin bu sonuçlarla tek başına iktidar olabileceğini ancak tam sınırda olduğunu belirtti.

ARTIŞIN YÜZDE 2.2’LİK KISMI MHP’DEN

AK Parti’nin oylarında artış olduğunu ve bu oyların yüzde 1,5- 2,2lik kısmının MHP’den geldiğini dile getiren Gürkan, bu seçimlerin sonuçlarını belirleyecek olan kitlenin milliyetçi oyları olduğunu belirtti. Gürkan Duman ayrıca, çalışmaya katılan seçmenin yüzde 76,97’sinin, Ankara garında gerçekleşen terör eyleminden oy tercihlerinin etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 16 YORUM
 1. Muvahhid dedi ki:

  ” Kim Allah’ın İndirdiği ile hükmetmezse, işte onlar tam kafirlerdir.”( Maide Suresi : 44 )
  Kime oy verirseniz verin. Egemenliğin Allah’tan alınıp halka verildiği bir düzen küfür sistemidir ve Allah buna destek olanlara da bunun başını çekenlere de çok büyük hesap soracak

 2. isimsiz dedi ki:

  CHP’li vatandaşlarımıza, siyasi görüşlerine saygı duyuyorum. Ancak KILIÇDAROĞLU gibi daha lideri olduğu partinin programını bilmeyen, sorulan soruları cevaplayamayan, Ramazan ayında iftar yapmak için misafiri olduğu vatandaşın evinde ezan okunmadan yemeğe başlayan, aday gösterdikleri Cumhurbaşkanı adayının ismini bilmeyen, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına açıkça küfür eden bir insanı neden desteklediklerini anlamıyorum. Askerlerimizi şehit eden terör örgütünün partisiyle işbirliği yapan bir insan ülkemizin çıkarlarını ne kadar düşünebilir merak ediyorum. Maalesef ülkemizde halen takım tutar gibi siyasi partileri destekleyen vatandaşlarımız var.

  1. ufuk dedi ki:

   ulan pkk yla benmi bi masaya oturdum 7 haziranda başkanlığı alamadı ya istikşafide istikşafi diye dört döndü şimdi soruyorum ey akpli vatandaş chp vaat verince kaynak diyon ucuk diyon asgari ücret açık arttırmada diyon peki sen niye şimdi vaat veriyon

 3. serçe dedi ki:

  Yarabbi pazar aksami sen sevindir bizi amin inadina değil gerçeğine vatanina sonuna kadar akp

 4. mycan dedi ki:

  Cfr denilen dünya mafyasi Erdoğana nasıl kimlenmis okuyun o zaman dogruyu anlayacaksınız

 5. aydin dedi ki:

  Eski Türkiye istiyorsan HDP MHP CHP oy ver yeni Türkiye istiyorsan AKP ye oy ver karar senin

 6. doğu dedi ki:

  hirsizlara tapmayin

 7. samser dedi ki:

  mhp lı kardeşlerim inadına akp ye verelım hdp yı meclıse sokmayalım onlarım orda işi yok bırlık olalaım.

 8. kaplan dedi ki:

  bu sefer ailece akp hayırlı olsun

 9. SALİHK dedi ki:

  HAYIRLISI OLUR İNŞALLAH.

 10. DAVA BÜYÜK dedi ki:

  Akp halk partisinin. İnşAllah akp kazanacak. .

  1. ufuk dedi ki:

   kabzumal alacak inşallah

 11. ali gün dedi ki:

  inadina AKP

 12. Ghost dedi ki:

  İstikrar sürsün Türkiye büyüsün… RTE. hdp senin getireceğin gay millet vekillerine de senin barısına da ihtiyacımız yok sen git ermeni bürokratların gelsin hani şu emir aldıkların ;)

 13. isimsiz dedi ki:

  toplumun tepkisini son ana kadar ölçmek zor.Ancak bu seçimi vatanın varlığının sorgulandığı bir döneme denk gelmesi küçük siyasi hesapların millet tarafından çok sert okarak cezalandırılacağını gösteriyor.bu durumdan en fazla MHP etkilenir.HDP ve MHP baraj altı kalır

  1. bu mongol bi harika dostum dedi ki:

   hiç bu kadar mongolca bir değerlendirme görmedim.